Kelimeyi Hatırlama ve Bulma Becerilerini Geliştirecek Yöntemler

Kelimeyi Hatırlama ve Bulma Becerilerini Geliştirecek Yöntemler

Kelimenin hatırlanması, bir kişinin konuşma boyunca ihtiyaç duyduğunda doğru kelimeyi aklına getirmesi yeteneği anlamına gelir. Hepimiz doğru kelimeleri aklımıza getiremediğimiz anlar yaşıyoruz. Bazı çocukların da harika bir kelime hazinesi olmasına rağmen karşılıklı konuşmada doğru kelimeyi bulmakta güçlük çektiği durumlar olabilir. Bu durumlarda doğru kelime yerine “ıııı, ımm, şey,…” gibi ifadeler kullanabilirler. İşte çocuğunuzla ihtiyaç duyduğunda yapabileceğiniz, kelimeyi hatırlama ve doğru kelimeyi bulma yeteneğini geliştirecek bazı aktiviteler:


Kelimeyi Hatırlama 

İlişkili Kelimelerle Boşluğu Doldurma

Çocuğunuzun boşluğu genel ifadeler ve cümlelerle doldurmasını sağlayın. Bu, çocuğunuza ulaşmak istediği kelimeyi tetiklemesi için ifade veya cümle içinde başka kelimeler kullanmayı öğretecektir. Örneğin, “Siyah ve ….. , Güzel ve ….. , Eller ve …. , ….”


Kategorilerden Hızlı Adlandırma

Çocuğunuzun belirli bir kategoriden olabildiğince çok şeyi listelemesini sağlayın. Örneğin, çocuğunuzun olabildiğince tüm yiyecekleri veya giysileri listelemesini isteyin. Her seferinde kaç tanesini aklına getirdiğini yazabilirsiniz, böylece bu aktiviteyi yaparken kaydettiği ilerlemeyi de görebilirsiniz.


Tanımdan Kelimeyi Bulma

Çocuğunuz için bir kelime tanımlayın ve ne olduğunu tahmin edip edemeyeceğine bakın. Örneğin, "Bir meyvedir. Bazen sarı, bazen yeşil ve bazen de kırmızıdır." diyebilir ve çocuğunuzun elmayı tahmin etmesi için ne kadar süre veya kaç ipucu gerektiğini görebilirsiniz. Bunu değiştirebilir ve çocuğunuzun sizin için bir kelime tanımlamasını da sağlayabilirsiniz.


Görevi Tamamlamak İçin Gerekenler Listesi

Çocuğunuza bir görevin adını söyleyin ve bu görevi tamamlaması için ihtiyaç duyacağı her şeyi size söylemesini isteyin. Örneğin, görevi yüzmek ise bununla ilgili ihtiyaçlarının “havlu, deniz gözlüğü, mayo, oyuncak” olduğunu söyletebilirsiniz.


Benzetmeleri Tamamlama

Çocuğunuza için açıklayıcı bir kelime verin ve benzetmeyi tamamlamasını sağlayın. Örneğin, “……  kadar yapışkan.” diyebilirsiniz ve çocuğunuz  “Bal kadar yapışkan” diye tamamlayabilir.


Zıt Anlamlılar ve Eş Anlamlılar

Çocuğunuza bir kelime söyleyin ve aynı anlama gelen bir kelime ve tam tersi anlamına gelen bir kelime bulmasını sağlayın.

Tüm bu görevleri düzenli olarak yapmak, çocuğunuzun kelimeyi hatırlama ve ihtiyaç duyduğunda kelimeleri geri çağırma becerisini geliştirecektir.

 

Kaynakça

Bu makale Speech and Language Kids tarafından yazılmıştır. Orijinal metni buradan okuyabilirsiniz.