Kendinizi Daha Çok Sevmek İçin 6 İpucu

Kendinizi Daha Çok Sevmek İçin 6 İpucu

Aynada gördüğünüzü beğenmediniz mi? Bu ipuçlarıyla beden algınızı forma sokun.

Sahip olmanız gerektiğini düşündüğünüz görüntü ile kendi görüntünüzü karşılaştırdığınızda umutsuzluğa mı kapılıyorsunuz? Görünüşünüzü sürekli olarak eleştiriyor ve her kusurunuzu ayrı ayrı inceliyor musunuz? Birçok insan olumsuz beden imajıyla mücadele eder. Bu, ruh halinizi etkileyebilir ve aşırı yeme ataklarıyla sonuçlanabilir. Kendinizi daha çok sevmek ve kabul etmek için aşağıdaki ipuçlarına göz atın.

  • Bedeninizden daha fazlası olduğunuzu fark edin: Güçlü yönlerinizin ve en iyi özelliklerinizin bir listesini çıkarın ve sık sık üzerine ekleyin. Banyo aynanıza birkaç tane kendinizi onaylayan mesaj ("Ben güçlü ve dayanıklıyım!") yapıştırın. Olumlu benlik saygısına sahip olmak, bedenimiz hakkındaki olumsuz düşüncelerimizi yönetmemize yardımcı olabilir.
  • Ebeveynlerinizden veya çocuklarınızdan siyasi liderlere veya dünya figürlerine kadar, hayran olduğunuz kişilerin bir listesini çıkarın: Bedenleri kusursuz mu? Bunun bir önemi var mı? Yoksa onlara hayran olmanızı sağlayan başka özellikleri mi var? Muhtemelen siz de bu özelliklerden bazılarına sahipsiniz, bu yüzden kendinize inanın.
  • Düzenli egzersiz yapın: Hem vücudunuzu forma sokacak hem de özgüveninizi artıracaksınız. Bir araştırmaya göre, düzenli olarak egzersiz yapan kadınlar, vücutlarını, onlardan daha az fiziksel aktivitede bulunan kadınlara kıyasla daha çekici ve daha sağlıklı buluyorlar.
  • Bedeninize değer verin: Onu bir hediye olarak düşünün. Vücudunuzun yapabildiği birçok şeyi fark edin. İyi beslenerek ve yeterince dinlenerek ona biraz saygı gösterin.
  • Sadece görünüşünüzü düşünmek yerine sağlığınıza odaklanın: Daha sağlıklı bir vücut şekli veya ağırlığı istiyorsanız, küçük, gerçekçi hedefler belirleyin ve bunlara ulaşmak için çalışın.
  • Vücudunuzun ölçülerine veya görünümüne odaklanmayan kişilerle arkadaşlık edin: Birbirinizi dış görünüş yerine sağlıklı alışkanlıklara odaklanmaya teşvik edin.

Vücudunuza olumlu bir gözle bakmayı seçmek -kendinizi ne kadar kusurlu görmeye alışmış olursanız olun- ruh sağlığınız için önemlidir. Vücudunuz hakkında iyi hissetmeniz, sağlığınızı iyileştirerek başardıklarınız hakkında iyi hissetmenize yardımcı olur.

Kaynakça

Bu makale Mayo Clinic Ekibi tarafından hazırlanmıştır, orijinal versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.