Kilometre Taşları: Oyuncak Bebeklerini Besleyen Çocuklar

Kilometre Taşları: Oyuncak Bebeklerini Besleyen Çocuklar

Hepimiz küçük çocuklarımızın oyuncak bebeklerinin veya hayvanlarının kendi küçük bebekleri olduğunu ve onları beslediklerini görüyoruz. Bununla birlikte, doğal olarak meydana gelen bu davranış yalnızca bir oyun konusu değildir; bu durum, çocuğun bu oyunla aile dinamiklerini anladığını ve başkalarının ihtiyaç ve isteklerini düşünmeye başladığını işaret ettiği için aslında çok önemli bir dönüm noktasıdır.

 

 

Çocukların Oyuncak Bebeklerini Beslemesi

 

Rol yapma oyunları genellikle 12 – 18 ay arasında başladığından, erken dönemde çocuğunuzun bebeklerini veya hayvanlarını beslediğini fark etmeye başlayabilirsiniz. Küçük çocuğunuzun bilişsel becerileri ve hayal gücü kapasitesi arttıkça, rol yapma oyunları giderek daha karmaşık hale gelecektir. Örneğin, çocuğunuz anne veya baba rolünü üstlenebilir ve sadece bebeği beslemekle kalmaz, aynı zamanda onu giydirir, yatağına koyar ve genellikle kendisine yapıldığı gibi o da oyuncağına iyi bakar. Bu tür hayali oyun genellikle okul yıllarına kadar devam eder.

 

Tüm gelişimsel dönüm noktalarında olduğu gibi, rol yapma oyunu da büyük olasılıkla kendi başına ortaya çıkacaktır. Ne de olsa, çocuğunuz her gün etrafta olup bitenleri taklit ediyor. Çocuğunuzun bu alandaki gelişimini teşvik etmenin yolları da vardır. Tabii ki, çocuğunuzun oynaması için bir oyuncak bebek satın almanız faydalıdır. Oyuncak bebek almasanız da, küçük çocuğunuz muhtemelen sahip olduğu oyuncaklar arasında uygun bir alternatif bulacaktır. Bir çocuğun rol yapma oyunu için ne tür bir bebek oyuncağının en uygun olduğu hakkında bazı tartışmalar vardır. Bazı ebeveynler konuşan, ağzını açan ve hatta altlarını ıslatan daha gerçekçi bebekleri tercih ederler ve bu tür bir bebeğin yaratıcı oyunları çocukları için daha ilgi çekici hale getirdiğini savunurlar. Diğer ebeveynler ise basitliğin en iyisi olduğunu düşünür. Çocukları için çok temel görünümlü ve fazla işlevi olmayan bebekler satın alan ebeveynler, bunu yaparken, çocuklarını oyuncakların sunduklarından ziyade hayallerine güvenmeye teşvik ettiklerini düşünüyorlar.

 

Çocuğunuza oynaması için uygun malzemeler sağlamanın ve onu sık sık oyun oynamaya teşvik etmenin ötesinde, bu becerisini geliştirmek için yapmanız gereken herhangi farklı bir şey yoktur. Bu tür davranışlar neredeyse nefes almak kadar doğaldır ve bazı uzmanlar ebeveynlerin oyuna aşırı katılımının çocukların hayal gücünü engelleyebileceğini bile öne sürmektedir. Çünkü çocuklar yetişkinlerden daha yaratıcı olmaları ile ünlüdürler. Çocuğunuz farklı rolleri ve oynama şekillerini deneyip bulurken, yapabileceğiniz en iyi yardım arkanıza yaslanıp onu izlemektir.

 

 

Kaynakça: https://www.everydayfamily.com/milestone-children-feeding-their-playtime-baby/

 

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için:

+90 (216) 456 42 42
+90 (533) 165 60 94