Kirleticilere Karşı Korumak İçin İç Mekan Hava Kalitenizi Nasıl İyileştirirsiniz?

Kirleticilere Karşı Korumak İçin İç Mekan Hava Kalitenizi Nasıl İyileştirirsiniz?

Amerikan Akciğer Birliği, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanların %40’ının partikül kirliliği olan yerlerde yaşadığını tespit eden bir rapor yayınladı. İki yaygın iç mekan hava kirleticisi vardır: uçucu organik bileşikler (VOC’ler) ve partikül madde. İç mekan hava kalitesini iyileştirmek için uzmanlar hava filtreleri kullanmanızı, düzenli olarak temizlemenizi ve evinizde uygun havalandırma olmasını sağlamanızı önerir.

American Lung Association’ın 2021 raporu, State of the Air’e göre, on Amerikalıdan dördü kirli havası olan bölgelerde yaşıyor.

Araştırmalar daha önce yüksek düzeyde hava kirliliğine maruz kalmanın COVID-19 enfeksiyonunu şiddetlendirebileceğini ve daha yüksek ölüm oranlarına yol açabileceğini bulmuştu. Amerika Birleşik Devletleri COVID-19 bulaşmasını engelleme çabalarına devam ederken, hava kalitesini iyileştirmek refah için kritik olacaktır.

Ozon açısından yıl boyunca parçacık kirliliği ve kısa süreli parçacık kirliliği açısından en temiz olan beş şehir şunları içeriyordu:

  • Burlington-Güney Burlington-Barre, Vermont
  • Charlottesville, Virginia
  • Elmira Corning, New York
  • Kentsel Honolulu, Hawaii
  • Wilmington, Kuzey Karolina

Hava Kalitesi ve COVID-19

California’daki Providence Mission Hastanesi’nde göğüs hastalıkları uzmanı olan MD Sanjivan S. Kohli, Verywell’e hava kalitesinin COVID-19 bulaşmasını etkilediğini söylüyor. Kohli, "Hava kalitesi ne kadar kötüyse, öksürüğü veya hapşırmayı tetikleme veya yalnızca hava yollarını tahriş etme riski de o kadar artar" diyor. Bu parçacıkların dolaşımı arttığında, aktarım hızının arttığını da ekliyor.

AltaMed Sağlık Hizmetlerinde sağlık eğitimi ve sağlıklı yaşam tıbbi direktörü IIan Shapiro, MD, FAAP, FACHE’ye göre, hava kalitesi havalandırma dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır.

Shapiro, Verywell’e, "İç mekanlarda COVID-19‘un bulaşmasını ve alerjilere maruz kalmayı azaltmak için uygun havalandırma önemlidir" dedi. "Kötü sirkülasyonu olan ve birçok insanın olduğu bir kapalı alan, herkesin soluduğu havaya COVID-19 tozu ve diğer şeyler dahil olmak üzere ince parçacıklar ekler."

Ortak İç Mekan Hava Kirleticileri

Green Home Solutions’ın baş bilim sorumlusu ve sertifikalı kalıp araştırmacısı David Bloom’a göre, iki yaygın iç mekan kirleticisi vardır: uçucu organik bileşikler (VOC’ler) ve partiküller.

VOC’ler organik bileşiklerdir ve genellikle boyalar, temizlik malzemeleri, böcek ilaçları ve işaretleyiciler gibi insan yapımı kimyasallardır. "VOC’ler yapı malzemelerinden, konutlarda bulunabilecek kimyasallardan, temizlik ürünlerinden veya kişisel bakım ürünlerinden gelebilir" diyor Bloom .

Partiküller ise solundukları zaman ciddi sağlık sorunlarına neden olabilen katı ve sıvı partikül karışımlarıdır. Partikül madde doğrudan bir şantiye, asfaltsız yol veya yangın gibi bir kaynaktan oluşur. "Tütün içmekten veya yemek pişirmekten gelebilir” diye ekliyor Bloom.

Evinizdeki Havayı Test Edebilir misiniz?

Kohli ve Bloom, iç mekan hava kalitesini test etmek imkansız olmasa da, sürecin basit olmadığını açıklıyor. Bloom’a göre, bir iç mekan hava kalitesi uzmanının kirleticileri test etmesi gerekecek.

Ancak, bir kiracı ne tür bir kirletici aradığını bilmiyorsa, testler için fahiş maliyetlerle sonuçlanabilir, diye ekliyor Bloom. "Çünkü ne aradığınıza dair iyi bir fikriniz yoksa, gerçekten gereksiz olan testleri gerçekleştirmek için çok para harcayabilirsiniz" diyor.

Hava kalitesi sabit olmadığı için hava kalitesini kontrol etmek özellikle zor olabilir. Bloom, "Ve bunun nedeni, iç mekan hava kalitesinin statik değil, sürekli değişmesidir" diyor ve ekliyor: "Hareketlerimizle, havalandırma değişikliklerimizle değişiyor. Bir kapıyı veya pencereyi her açtığınızda değişir."

İç Mekan Hava Kalitenizi İyileştirme

Ancak Shapiro’ya göre, hava kalitesini iyileştirmenin bir iç mekan hava kalitesi uzmanını işe almaktan daha uygun maliyetli yöntemleri var. Shapiro, kliması olan kişiler için klimanın filtresini düzgün bir şekilde temizlemeniz gerektiğini söylüyor. Klimayı uygun şekilde temizlenmiş filtrelerle kullanmak, havadaki partikül sayısını ve ne kadar nefes aldığımızı azaltabilir."

Düzenli bir temizlik programını sürdürmenin de yardımcı olabileceğini ekliyor. Shapiro, "Unutmayın, toz, polen ve diğer parçacıklar yüzeylere ve giysilerimize yapışır, bu nedenle uzaydaki parçacıkların sayısını tamamen azaltmak için düzenli bir temizlik programı sürdürmek önemlidir" diyor.

ABD’nin hava kalitesi verileri kaynağı AirNow’a göre, evinizdeki kirleticileri sınırlamanın en iyi yolları şunlardır:

  • Mümkün olduğunda çevreye zarar vermeyen boyalar ve temizlik ürünleri kullanın.
  • Evinizde veya ofisinizde kullandığınız bazı ürünler, kullandığınızda havaya buharlaşabilen duman oluşturan kimyasallarla yapılır. Havaya buharlaşmayı önlemek için temizleyicileri, boyaları ve diğer kimyasalları uygun şekilde yalıtmak ve kullanmak için üreticilerin tavsiyelerine uyun.
  • Elektrik tasarrufu yapın. Termostatınızı yazın biraz daha yüksek, kışın ise daha düşük ayarlamayı düşünün.
  • Ahşap yerine gaz kütükleri kullanmayı düşünün. Odun sobası veya şömine eklentisi kullanıyorsanız, EPA tasarım özelliklerini karşıladığından emin olun. Sadece kuru, tecrübeli ahşabı yakın.


Kaynakça

Bu makale Kayla Hui tarafından yazılmıştır. Makalenin orijinal versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.