Kitaplar Sadece Bilgi Vermez

Kitaplar Sadece Bilgi Vermez

Kitaplar çocuklar için harika bir öğrenme kaynağıdır ve çocukların dünyalarını ve deneyimlerini genişletmelerine yardımcıdır.

Çocuklar okuldaki ilk yıllarındayken, öğrenmelerinin büyük odağı, ev ödevleri için okumalar olur. İlkokulda okumayı öğrenmek, akademik yeterliliğe ulaşmak, kelime dağarcığını artırmak ve kod çözme becerilerini geliştirmek (yani ses geliştirmek için harf gruplarını kullanmak) için ayrılmış büyük bir süre ve çaba vardır. Elbette, bu becerileri geliştirmek, okulun ilk yıllarında için çok önemlidir, ancak çocukların kitap okuyarak kazanabilecekleri diğer harika şeyleri tanımak da önemlidir.

 

Aşağıda, çocukların kitaplardan öğrenebilecekleri harika şeylerin örnekleri ve ebeveynlerin bunları tanıtmasına yardımcı olacak bazı ipuçları verilmiştir.

Kitaplar hikayeleri anlatır ve hikayeler insanları bir araya getirir.

Çocuğunuzun deneyimlerini kitaptaki karakterin deneyimleriyle ilişkilendirmek, düşüncelerin ve hislerin normallik ve onaylanma duygusu yaratmasına yardımcı olabilir. Ayrıca çocuğunuzun dünyalarını henüz kazanılmamış olan deneyimlerle genişletebilir. Çocuğunuzla yakın ve rahat bir ortamda zaman geçirmek de çocuk ile ebeveyn bağını geliştirip güçlendirebilir.

Kitaplar yaratıcılığı ve hayal gücünü geliştirir.

Küçük çocuklar için kitaplar, kelimelerden daha çok resimlerle ilgilidir. Kitaptaki resimleri kelimeler yerine birlikte okumak iyi bir fikir olabilir. Resimlerin ne demek istediğini anlatın. Hikayeyi çocuğunuza iletmek için çarpıcı ses tonlarını ve yüz ifadelerini kullanın. Bu, çocuğun ilgisini çekmeye ve hayal güçlerini genişletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca bu, çocuğunuzun ilgi dünyasına ilgi duyduğunuzu gösterdiğinden, siz ve çocuğunuz arasında daha güçlü bir bağlantı olmasına yardımcı olabilir.

Kitaplar sosyal yetkinlik ve duygusal esneklik oluşturmak için kullanılabilir.

Okurken bazen mesaja ya da hikayenin ana fikrine odaklanmak için hızlı olabiliriz. Mesajı daha küçük parçalara ayırın ve çevresinde bir konuşma başlatın. Çocuğunuzla birlikte karakterlerin nasıl hissedebileceğini, nasıl düşünebileceğini ve verilen mesajların neler olabileceğini ortaya çıkarmak için çalışın. Çocuğunuzun, karakterlerin duygu ve davranışlarının diğerleri üzerindeki etkisini çözmesine yardımcı olmak için yüzdeki reaksiyonları ve vücut duruşunu tanımasına yardımcı olun. Daha sonra ne olacağını tahmin etmek, eleştirel düşünme becerileri ve problem çözme yetenekleri geliştirmesine yardımcı olabilir.

Kitaplar dünyayla ilgili ilgi alanlarını ve bilgileri genişletir.

Çocuğunuz sadece dinozorları seviyorsa, o zaman içinde dinozor bulunan kitapları kullanın! Çocuğunuzun çok sınırlı bir ilgisi varsa endişelenmeyin. Yeni bir konu başlatabilecek yeni bir kitabın tanıtımıyla ilgi alanı her zaman genişletilebilir. Örneğin dinozorlar üzerine kurgusal bir kitapla başlayabilir ve bu ilgiyi volkanlara, ormanlara ya da denizlere, vb. aktarabilirsiniz.

Kitapları farklı yer ve şekillerde deneyimleyin.

Bazı kitaplar gerçekleri öğrenmek içindir, bazıları okumayı öğrenmek, bazıları inandırıcı olmak, hayal kurmak, bazıları ise sadece rahatlamak içindir. Çocuğunuzun ister parkta, ister trambolinde, ister yatakta olsun, farklı ortamlarda okuma deneyimini genişletin ve hatta çocuğunuzun kendi hikayesini yazmasını sağlayın.

Kaynakça: https://www.sensationalkids.com.au/reading-books-is-not-just-about-learning-how-to-read/