Kızgın Olan Çocuğunuzun Sakinleşmesine Yardımcı Olacak Duyusal Çözümler

Kızgın Olan Çocuğunuzun Sakinleşmesine Yardımcı Olacak Duyusal Çözümler

Çocuklar üzüldüğünde, yetişkinler genellikle davranışlarıyla onlara destek olabilirler. Bazı çocuklar bağırır, diğerleri ağlar, bir şeyler fırlatır veya yakındaki birine veya bir şeye vurur. Aşağıda öfkeli bir çocuğu güvenli ve etkili bir şekilde sakinleştirmeye yardımcı olabilecek bazı terapötik çözümler bulunmaktadır.

Kızgın Olan Çocuğunuzun Sakinleşmesine Yardımcı Olacak Duyusal Çözümler:

Çocuğunuza, öfkelenmekten kaynaklanan aşırı enerjiyi serbest bırakması için güvenli ve terapötik bir yol sağlayın. Bazı çocuklar için bu, yastıklarına vurma, koşma, ip atlama gibi görünebilir. Diğer çocuklar da, güvenli bir alana veya minderler, yastıklar, pelüş hayvanlarla dolu inşa edilmiş bir kalenin içinde kalmayı tercih ederler. Sırt ovma, masajlar veya sarılmalar dâhil propriyoseptif aktiviteler sağlamak, duygusal düzenlemeyi yönetmeye çalışırken yardımcı olacak araçlar olabilir.

Çocuğunuza sakinleştirici solunum stratejilerini öğretin. Çocuğunuz gözle görülür şekilde kızgın veya öfkeli olduğunda, 5 saniye boyunca çiçek kokluyormuş gibi nefes almasını söyleyin ve sonra 5 saniye boyunca sanki doğum günü mumlarını üflüyormuş gibi nefes vermesini isteyin. Bu, vücudu sakinleştirmek ve stresi azaltmaktan sorumlu olan otonom sinir sisteminin parasempatik dalını tetiklemeye yardımcı olur.

Proaktif olun. Çocukların öfkelerini yönetmenin güvenli yollarını hatırlamalarına yardımcı olmak için görsel bir grafik kullanın. “Üzgün ​​ya da kızgın hissettiğimde…” daha önce öğrenilmiş stratejiler (derin nefes alma, sırt masajı, vb.) ve görsellerle birlikte dili kullanmak, çocuğunuzun öfkeyi bağımsız olarak nasıl yöneteceğini öğrenmesine yardımcı olabilir.

Çocuğunuz kızgın olduğunda, cezalandırılmaması önemlidir. Çocuğun sahip olduğu ruh halini iyileştirmesi ve kendini sakinleştirici stratejiler uygulayabilmesi için güvenli ve sessiz bir yer belirleyin. Küçük çocuklar için 5-10 dakika boyunca görsel bir zamanlayıcı ayarlayın. Vücudunu sakinleştirmesi için çocuğunuza zamanı olduğunu söyleyin ve daha iyi hissetmesine yardımcı olmak için 2 strateji seçeneği verin. Daha büyük çocuklarda, aktiviteye geri dönmeleri beklenmeden önce mola süresine karar vermek için görsel bir zamanlayıcı kullanın.

Kaynakça: https://nspt4kids.com/therapy/sensory-strategies-to-calm-the-angry-child/