KLAPPER-KNABBER-MAUS: Yiyecek Arayan Fareler

KLAPPER-KNABBER-MAUS: Yiyecek Arayan Fareler

Fareler yiyecek aramaktadırlar! Bunun için hızlıca sağa sola koşuşturuyorlar. Fakat bu eğlenceli macerada buldukları yiyecekleri çabucak kaybedebilirler! Dikkat! Kediyle karşılaşmayın ya da tabak ve bardakları yere düşürerek tıkırtı yapmayın. Aksi halde fareler yiyecekleri yuvalarına götüremeden kediye kaptırırlar.  Sadece bu da değil; fareler yiyeceğe ulaşabilmek için birbirlerini kızdırırlar ve birbirlerinden yiyecek çalarlar. Bunu yaparken çıkardıkları tıkırtılar çocukları dikkatli dinlemeye ve doğru konuşmaya teşvik eder.

Farklı oynanış biçimleri bulunan bu av ve avcı oyunu eğlence garantili olup dil gelişimi desteği ile dil ve konuşma terapilerine yönelik farklı hedefler için kullanılır. Aynı zamanda dil gelişimi yaşına uygun olan çocuklara destek sağlamak ve aşağıda yer alan kazanımları edindirmek için de kullanılır.

Hedefler:

 • Alıcı dil
 • İfade edici dil
 • Cümle kurma
 • Dilbilgisi/Sözdizimi
 • Kelime dağarcığı
 • Soru-Cevap
 • Dikkat
 • Hayal gücü
 • Genel bilgi
 • Artikülasyon/Ses bilgisi
 • Kelimelerin anlamlarına göre ayrıştırılması(dil ve anlam bilimsel ayrımlar).

Yaş: 5-99

Oyuncu Sayısı: 2-4Oyuncu

İçindekiler:

 • Türkçe Kullanma Kılavuzu
 • Oyun tabanı
 • Dört adet fare
 • 63 adet oyun kartı:
 • 36 adet yiyecek kartı(farelerin yiyecekleri)
 • 12 adet tıkırtı kartı(mutfak eşyaları, ses çıkarırlar!)
 • 8 adet kedi kartı(kediden çabucak kaçılmalıdır!)
 • 4 adet gizli delik kartı(her fare kendi deliğine gitmek ister)
 • 3 adet hırsız fare kartı(birbirinden yiyecek çalmak içindir)
 • Bir adet kedi kutusu(kaybedilen yiyecekler ve tıkırtı kartlarını koymak için)
 • Dört adet fare ambarı kartı(Fareler kendi yiyeceklerini orada toplarlar. Üzerinde 15 bölüm vardır.)
 • Zar 1-6 ve 1-3

Yiyecek Kartları: Armut, Bayram şekeri, Bütün ekmek, Dolmalık biber, Domates, Dondurma, Elma, Hamburger, Havuç, Jelibon, Kek, Lolipop, Marul, Muz, Peynir, Pizza, Yarım ekmek, Yumurta

Tıkırtı Kartları: Bardak, Bıçak, Kaşık, Kupa bardak, Sürahi, Tencere

 

OYUNUN HIZLI OYNANIŞ BİÇİMİ

Oyunun Adı: En fazla yiyeceği kim toplayacak?

Amaç: Alıcı ve ifade edici dil gelişimini desteklemek

Oyuncu Sayısı: 2-4 Oyuncu

Süre: 5-10 dakika

Materyal:

 • 36 adet yiyecek kartı
 • 12 adet tıkırtı kartı
 • 1 adet kedi kutusu
 • Her oyuncuya 1 adet fare ambarı kartı
 • Eğer istenirse Gizli Delik, Kedi ve Hırsız Fare Kartları da oyuna dahil edilebilir.

Uygulama Süreci: Her oyuncu 1 adet fare ambarı kartı alır. Oyun kartları ise karıştırıldıktan sonra resimli tarafları aşağıya bakacak şekilde yan yana masaya dizilir.Oynama sırasını belirlemek için sırayla zar atılır. Zarla en büyük sayıyı atan oyuncu oyuna ilk sırada başlar. İlk oynayan oyuncu masadaki kartlardan 1 tanesini açar. Eğer açtığı kart Yiyecek Kartı ise bu kartı resimli tarafı yukarı bakacak şekilde ambarının ön kısmına koyar; Tıkırtı Kartı ise bu kartı doğrudan Kedi Kutusuna atar. Yiyecek Kartı açan oyuncu Yiyecek Kartı açtığı sürece yeniden kart açmaya hak kazanır. Lakin yeni kart açmak her zaman doğru bir strateji değildir! Çünkü Yiyecek Kartından sonra açılabilecek Tıkırtı Kartından dolayı bu kartla birlikte Fare Ambarının önünde biriktirdiğimiz yiyecek Kartları da Kedi Ambarına atılır. Tıkırtı Kartı açıldığında ya da Yiyecek Kartı açan oyuncu yeniden kart açma hakkını kullanmayıp sırasını bir sonraki oyuncuya verdiğinde ambarının önünde biriktirdiği Yiyecek Kartlarını ambarına taşıyıp güvence altına alır.

Diğer Kurallar: Eğer istenilirse Kedi, Gizli Delik ve Hırsız Fare Kartları da oyuna dahil edilir.

 

Kedi Kartı

Kedi Kartını açan oyuncu ambarına taşımak için önünde biriktirdiği Yiyecek Kartlarını diğer oyuncular arasından en az yiyecek kartına sahip oyuncuya verir. Lakin en az Yiyecek Kartına sahip birden fazla oyuncu varsa yiyecek kartlarını dilediği oyuncuya verebilir. Eğer Kedi Kartını açan oyuncu en az yiyecek kartına sahip oyuncu ise bu yiyecek kartlarını kendisi alır ve kedi kartını Kedi Kutusuna atar. Oyunculardan biri ilk kart olarak kedi kartını açarsa kedi kartını Kedi Kutusuna atar ve oynama sırası diğer oyuncuya geçer.

Gizli Delik Kartı

Gizli Delik Kartı açan oyuncu ambarının önünde biriktirdiği yiyecek kartlarını ambarına taşımaya hak kazanır; lakin kendinden sonra oynayacak oyuncuya bir tane yiyecek kartı vermek zorundadır. Oyunculardan biri ilk kart olarak Gizli Delik Kartını açarsa bu kartı Kedi Kutusuna atar ve oynama sırası diğer oyuncuya geçer.

Hırsız Fare Kartı

Hırsız Fare Kartı açan oyuncu ambarının önünde biriktirdiği yiyecek kartlarını ambarına taşımaya hak kazanır; ayrıca kendinden sonra oynayacak oyuncudan 1 tane yiyecek Kartı alır. Eğer oyuncuda Yiyecek Kartı yoksa yiyecek kartı vermez ve oynama sırası diğer oyuncuya geçer.

 

Oyunun Sonu: Oyunculardan biri fare ambarını doldurduğunda ya da son kart çekildiğinde oyun biter. En çok yiyecek kartını toplayan fare oyunu kazanır.

 

OYUNUN OYNANIŞ BİÇİMLERİ

Oyunun Adı: En fazla yiyeceği kim toplayacak?

Amaç: Alıcı ve ifade edici dil gelişimini desteklemek

Süre: Oyuncuların düzeyi ve oyuncu sayısı oyun süresini belirler. Ortalama 30 dakikadır.

Oyuncu Sayısı: 2-4 Oyuncu

Materyal:

 • 63 adet oyun kartı
 • Bir adet kedi kutusu
 • Dört adet fare
 • Dört adet fare ambarı kartı
 • Oyun tahtası
 • Zar 1-6 ve 1-3

Uygulama Alanı: Masa

Uygulama Süreci: Eğitimci ve çocuklar karşılıklı olarak bir masaya otururlar.Fare ve kedi maketleri şablonlarından çıkarılıp kutu haline getirilir.Her oyuncu bir ambar kartı ve ambar kartıyla aynı rengi taşıyan bir fare alır.Fareler, oyun tabanı üzerinde kendi rengine uygun olan fare deliklerine yerleştirilir.Tüm oyun kartları karıştırılarak oyun tabanı üzerindeki küçük karelerin üzerine dizilir. Lakin oyun 4 kişiden az kişiyle oynanıyorsa eksik oyuncuların oyun tabanındaki yerlerine oyun kartı yerleştirilmeyip bu yerler boş bırakılır.Hangi oyuncunun oyuna başlayacağını tespit etmek için sırayla zar atılır ve zarla büyük sayıyı atan oyuncu oyuna başlar.Oyuna ilk başlayan oyuncu yeniden zar atıp atılan sayı adedince istediği yöne doğru faresiyle ilerler.Farenin, üzerine geldiği kartı açar ve bu kartı isimlendirir. (Eğitimci dilerse çocuktan, içinde açılan kartın isminin geçtiği bir cümle kurması ister.)

Açılan karta göre farenin görevi şunlardan biridir:

SEÇENEK

AÇIKLAMA

Gizli Delik Kartı

Gizli Delik Kartı açıldığında fare kendi deliğine gider ve sırtındaki yiyecekleri ambarına boşaltır. Tüm oyuncuların Gizli Delik Yolunu kullanarak kendi deliklerine gidebilmeleri için bu kart oyun tabanı üzerinde açık olarak bırakılır.

Hırsız Fare Kartı

Hırsız Fare Kartını açan oyuncu diğer farelerin birinden yiyecek çalmaya hak kazanır. Bunun için önce rakip oyunculardan birini seçer ve bu oyuncunun deliğine gider. Seçtiği oyuncu, ambarındaki yiyecek kartlarına bakar ve bunları aklında tutmaya çalışır. Gözlerini kapatır ve Hırsız Fare 1-2 ya da 3 yiyecek kartını çalar. Yiyecekleri çalınan oyuncu, çalınan yiyecek kartlarından hatırladıklarını tekrar ambarına koymaya hak kazanır. Hatırlayamadığı kartlar hırsız farenin olur. Hırsız fare kartı da kedi kutusuna kaldırılır.

Not:Oyuncular, Hırsız Fare Kartını açtıklarında seçtikleri oyuncunun deliği ya da bütün fare delikleri doluysa ya da bu haklarını kullanmak istemezlerse Hırsız Fare Kartını açık olarak yerinde bırakırlar ve yukarıda belirtilen haklarından vazgeçebilirler. Bu durumda Hırsız Fare yerinde kalır. Hırsız Fare Kartı, oyunun ilerleyen anlarında buraya denk gelen başka bir oyuncu tarafından kullanılabilir.

Kedi Kartı

Kedi kartlarından bir tanesi açıldığında fare hemen kendi deliğine kaçar. Daha hızlı koşabilmek ve kedi tarafından yenmemek için sırtında yiyecek varsa bu yiyecekleri kedinin sepetine atar. Açılan kedi kartı da kedi kutusuna koyulur.

Tıkırtı Kartı

Tıkırtı kartlarından bir tanesi açıldığında mutfakta bir şeyler yere düşmüştür ve ses çıkartmıştır. Fare, bu sesten çok korkmuştur ve korkusundan dolayı sırtında yiyecek kartı varsa bir tane yiyecek kartını kaybeder; yani kedi kutusuna atar. Açılan tıkırtı kartı da kedi kutusuna koyulur. Fare, tıkırtı kartının olduğu bölüme gelir.

Yiyecek Kartı

Fare, yiyecek bulduğunda hemen onu sırtındaki sepete atar. Ancak en fazla 6 tane yiyecek kartını sırtında taşıyabilir. 6 taneden fazla kart olursa bu kartları doğrudan Kedi Kutusuna atar!

 

İpucu 1: Hırsız Fare kartı açıldıktan sonra fare ambarından çalınan kartlar çalışılan çocuğun seviyesine göre değişiklik gösterebilir. Yani çocuğun seviyesi düşükse 1 ya da 2 tane yüksekse 3 tane yiyecek kartı çalınabilir.

İpucu 2: Hırsız Fare kartıyla ya da doğrudan zar atışıyla başka bir farenin deliğine gelen fare risk altındadır ve çok şey kaybedebilir! Deliğin sahibi zar atışıyla, kedi kartıyla, gizli delik kartıyla ya da başka bir farenin korkutmasıyla tekrardan evine dönebilir! Öyle ki deliğin sahibi yuvasına döndüğünde hırsız fareyle karşılaşabilir; bu durumda deliğin sahibi hem hırsız farenin sırtındaki yiyecekleri hem de kendi sırtındaki yiyecekleri ambarına götürmeye hak kazanır.

İpucu 3: Farelerin, yiyecekleri ambarlarına taşıyabilmeleri için kendi deliklerine ya da gizli delik kartlarından birine gelmeleri gerekmektedir. Ayrıca oyun esnasında boş olan bölümlere de gidilebilir.

Fare Korkusu: Fareler birbirlerini korkutmayı çok severler!Hatta korkutarak birbirlerinin yiyeceklerini çalarlar.Farelerden biri zar atarak başka bir farenin olduğu bölgeye gelirse onu çok korkutur ve korkan fare kendi deliğine kaçar.Ayrıcayiyeceklerini diğer fareye kaptırır!Korkutan Fareninaldığı yiyecek kartları 6’dan fazlaysa bu kartları doğrudan kedi kutusuna atar; az ise sırtındaki sepete koyar.

Oyunun Sonu: Oyunda hedef, en fazla yiyecek kartını en kısa sürede toplamaktır. Bu yüzden oyunculardan bir tanesi ambarını doldurduğunda ya da tüm oyun kartları açıldığında oyun biter. Oyun sonunda ambarında en çok yiyecek kartı biriktiren fare oyunu kazanır.

Ürünü incelemek için: https://www.shop.dilgem.com.tr/tr/yiyecek-arayan-fareler–u