Koklear İmplantın Nasıl Kullanılacağını Öğrenme

Koklear İmplantın Nasıl Kullanılacağını Öğrenme

 

İşitme merkezli bir dünyada işitme bozukluğu olan bir çocuğa yardım etmek için koklear implant alma kararı sadece uzun bir yolculuğun başlangıcıdır. Bu yolculuk ailenizi ameliyat, aktivasyon gibi birçok kilometre taşından geçen bir yola götürecektir. İmplant ve saatlerce süren yoğun terapi kolay bir yol değildir ve koklear implantı olan bir çocuğun sadece ebeveynlerinin tam desteğine değil, aynı zamanda geniş ailesinin ve arkadaşlarının da desteğine ihtiyacı olacaktır.

 

Koklear İmplant ile Duymayı Öğrenmenin İlk Adımları

İnsizyonun (implantın iç kısmının yerleştirildiği yer) iyileşmesi için dört ila altı hafta bekledikten sonra, koklear implant ilk kez açıldığında gün sonunda gelir. Bu, katılan tüm taraflar için genellikle çok duygusal bir gün olur. Koklear implantı olan çocuğun ebeveynleri, ilk kez sesler duyduğunda çocuklarının yüzündeki şaşkınlığı görmeyi ümit ederler. Çocuk, günün önemini gerçekten anlamak için çok küçük olabilir. İlgili profesyoneller, kariyerlerinde en tatmin edici anlardan birini yaşamaya başladıkları için, o güne dair beklentileri de dört gözle beklerler.

Koklear implantlar normal işitmeyi “geri getirmez”, ancak çocuğun anlamlı ses olarak yorumlamayı öğrendiği elektronik ses simülasyonları sağlar. Bir implant ilk kez açıldığında, çocuk bazı seslerin farkında olabilir, ancak belirli sesleri belirli nesnelerle, insanlarla ve anlamlarla ilişkilendirmek için eğitilmelidir. Yine de, bir çocuğun ilk kez ses duyarken yüzünü izlemek paha biçilemez bir an.

Koklear İmplantla İşitmeye Doğru Yolculuk

Sesi ilk kez duyduktan sonra, implantı olan çocuğun, çocuğun duyması ve anlaması için optimum ayara ulaşana kadar cihazın ses işlemine ince ayar yapmak için odyologa geri dönmesi gerekecektir. Bir konuşma dili terapisti, dil gelişimini kolaylaştırmak ve çocuğa söylemekte zorlanabileceği herhangi bir konuşma veya sesle yardımcı olmak için çocuğun ebeveynleri ve öğretmeni ile yakın bir şekilde çalışacaktır. Koklear implant takmak uzun vadeli bir taahhüttür ve çocuğunuzun birkaç yıl boyunca konuşma, dil ve işitme terapisine ihtiyacı olabilir.
Koklear implant alan çoğu çocuk doğuştan çok ileri derecede işitme kayıplıdır. Bu çocuklar için, bir koklear implant, duydukları ilk net sesleri sağlar ve koklear implant tarafından üretilen sesi nesneler, insanlar ve konuşma ile ilişkilendirmeyi öğrenirler. Bazı çocuklar (örneğin menenjit nedeniyle) erken yaşta bir işitme kaybı yaşarlar ve bu çocuklar işitme kaybından önce bazı konuşma ve dil becerilerini kazanmış olabilirler. Bu çocuklar, normal işitebilen bir yetişkinin aynı öğrenme sürecinden geçerler. Genel olarak çocuklar koklear implantın ürettiği sese yetişkinlerden daha hızlı uyum sağlamayı öğrenir.

Koklear İmplant Bir Çocuğun Hayatını Nasıl Değiştirir?

Şiddetli bir işitme kaybı ile dünyaya gelen çocukların eğitim geleceği zorluklarla doludur. Konuşma ve yazı dilini öğrenmek, bir işitme dünyasında çalışmak ve ana okullara ve üniversitelere katılmak, işitme kaybı olan bireyler için önemli zorluklar doğurur.Buna rağmen, erken yaşta (iki yaşın altındaki) koklear implant alan, ailelerinden destek alan ve yoğun terapi ve eğitim alan çocuklar, okula geldiklerinde normal işitme arkadaşlarıyla eşit düzeyde performans gösterebilecek yeterli dil becerisi kazanabilirler.

Kaynakça
https://www.everydayfamily.com/learning-how-to-use-a-cochlear-implant/

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                                 +90 (533) 165 60 94