Konuşma Apraksili Bir Çocuğa Nasıl Yardım Edilebilir?

Konuşma Apraksili Bir Çocuğa Nasıl Yardım Edilebilir?

Konuşma Apraksisi, bir çocuğun sesleri oluşturmak için gerekli olan doğru hareketleri meydana getirirken zorluk çektiği bir durumdur. Apraksisi olan bir çocuk ne söylemek istediğini veya neye ihtiyacı olduğunu biliyor olsa da, beyninin konuşmayı üretirken kaslara ne yapacağını söyleme yeteneği kesintiye uğrar.

Çocuklarda Konuşma Apraksisini Nasıl Tedavi Edebilirsiniz?

Konuşma apraksisi dil ve konuşma terapisi gerektirir, böylece çocuk konuşmayı daha otomatik veya doğal hale getirmek için ve konuşmayı üretmek için gereken hareketleri nasıl planlayacağını ve yürütebileceğini öğrenebilir. Hareketleri tekrar tekrar uyguladıktan sonra, çocuğunuzun hareketleri yapmadan önce düşünmesine gerek kalmayacaktır.

Konuşma Apraksisi Olan Bir Çocuğa Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Konuşma apraksisi olan çocuklara uygulamalı öğrenme faaliyetlerinden farkındalık yaratmaya kadar birçok farklı yol vardır. İşte  Apraksili çocuğunuza yardım etmeye başlamanın bazı yolları.

Mevcut Kaynaklardan Yararlanın

Özellikle geçişlere yardımcı olacak kaynaklar olduğunda, çocuğunuzun apraksi ile uyum sağlama sürecinden kaçınmak için hiçbir neden yoktur.

Teknolojiden yararlanın.

Hem akıllı telefonlar hem de tabletler, konuşma apraksisi olan çocuklar için oldukça etkili öğrenme araçları olabilir, çünkü çocuğunuzun seslerin nasıl oluşturulacağını öğrenmesine yardımcı olmak için işitsel ve görsel geri bildirim sağlayabilirler. Buna ek olarak, çocuğunuz karşılaştırma için kendi ürettiği sesleri dinleyebilir. Çocuğunuzun doğru konuşma yolculuğunu geliştirmek için birden fazla apraksi uygulaması vardır.

Kendi Konuşma Becerilerinizden Yararlanın

Günlük konuşma söz konusu olduğunda yapılması gerekenleri zaten biliyorsunuz. Bu yüzden, gün boyunca tekrar tekrar, en çok zorluğa neden olan konuşma hareketlerini abartarak bunu çocuğunuzla paylaşın. Dudaklarının ve dillerinin nerede olması gerektiğini belirtmek için yüzünüzün üzerinde veya yakınında parmak yerleşimini kullanın.

Sağlığınızdan Yararlanın

Kendiniz sağlıklı değilseniz, çocuğunuzun zor geçişlerini desteklemeniz mümkün değildir. Yoga ve meditasyon gibi düzenli egzersiz ve rahatlama yöntemleri ile vücudunuzu ve zihninizi beslemek için kendinize zaman ayırın ve sizi yavaşlatmak yerine size enerji ve berraklık verecek yiyecekler yemeye çalışın. Ayrıca, yeterli miktarda uyku aldığınızdan emin olun. Bunların hepsi uzun yıllar boyunca desteğinizi güçlü tutmanıza yardımcı olacak uygulamalardır.

Kaynakça: https://www.speechandot.com/how-to-help-a-child-with-speech-apraxia/