Konuşma Gelişimi İçin Harika Oyuncaklar

Konuşma Gelişimi İçin Harika Oyuncaklar

Konuşma, boy veya akademik yetenek açısından düşünmeniz fark etmez, hepimiz çocukların farklı oranlarda geliştiğini biliyoruz. Daha önce bir çocuğun konuşma gelişimi için önemli yapı taşlarından bazılarına baktık, ancak çocuğunuzun eğrinin ötesinde olduğunu veya akranlarına ayak uydurmakta zorlandığını düşünseniz de, iyi konuşma gelişimini desteklemek için her zaman atabileceğiniz adımlar vardır. Bu blogda, iyi konuşma gelişimini teşvik ederken çocukları eğlendirmek ve dikkatlerini çekmek için tasarlanmış bir dizi farklı oyuncağı ele alacağız.

Petey’i Tekrar Et

6 aylık ve üzeri çocuklar için uygun olan Petey’i Tekrar Et, adından da anlaşılacağı gibi kendisine söylenenleri kaydeden ve tekrar eden bir oyuncak papağandır. Konuşan oyuncaklar kesinlikle yeni bir icat olmasa da, bir oyuncakla konuşma ve ona karşılık verme yeteneği küçük çocuklar için çok heyecan vericidir ve olabildiğince fazla konuşmaları için onları cesaretlendirecektir. Söylediklerinizi kaydetmek için Petey’in kanadına basmanız yeterlidir, o daha sonra size geri söyleyecektir. Oyuncak ayrıca işitsel ve görsel algıyı desteklemek için birçok farklı renk ve doku ile kaplanmıştır, Bu da bunu çok küçük çocuklar için ideal bir seçim haline getirir.

Büyülü Işıkları Olan Akvaryum

Fisher-Price’dan 6 ila 36 aylık çocuklara yönelik olan büyülü ışıklı akvaryum, çocuklara renklerin, şekillerin ve harflerin temellerini tanıtmayı amaçlamaktadır. Alfabeyi söylüyor. Şekiller ve renkler hakkında şarkılar ve ayrıca çocukların bazı temel kelime dağarcığı setlerini oluşturmalarına yardımcı olmak için birkaç farklı deniz canlısı türü içerir. Akvaryum ayrıca çocuklara çeşitli suda yaşayan hayvanlardan bazılarını çıkarmalarını veya değiştirmelerini söylüyor (çeşitli talimatlar veriyor). Bununla birlikte her eylem onlara neden ve sonuç ilişkisini öğretmek için farklı bir yanıt ortaya çıkarır.

Oyuncak Akıllı Telefonlar

Çocuklar hakkında neredeyse kesin olarak söyleyebileceğiniz bir şey, gördüklerini taklit etmeyi sevmeleridir ve bu gün ve bu çağda, akıllı telefonlarda birçok insanı göreceklerdir. Oyuncak telefonlar uzun zamandır çocuklar arasında popüler bir seçim oldu. Ancak teknolojik gelişmeler, tıpkı gerçek telefonlar gibi, daha küçük bir cihaza her zamankinden daha fazlasını sığdırabileceğimiz anlamına geliyor. Artık çocuklarınıza yalnızca farklı kelime türlerini öğretmek için değil, aynı zamanda diğer insanlarla nasıl etkileşim kuracaklarını ve sohbet edeceklerini öğretmek için düzinelerce şarkı, görüntü ve ses içeren yüzlerce oyuncak telefon seçeneği var. Bu telefonların fiyatları yaklaşık 10 € ile 100 € arasında değişebilir ve genellikle 18 aylık veya daha büyük çocuklar için önerilir.

Oyuncak Mutfak

Benzer şekilde, çocuklar için tarihsel olarak popüler olan bir başka seçenek de oyuncak mutfaktır. Hemen hemen her ebeveyn veya veli düzenli olarak bir mutfak kullanır ve çocuklar gördükleri eylemleri taklit etmeyi severler. Oyuncakla ilgilenmelerini sağlayan şey budur ama onu bu kadar faydalı kılan, açtığı dilin çeşitliliğidir. Çocuklar aç, kapat, indir, al, kır, döv, kırbaç, karıştır, pişir gibi her türlü fiili yumurta, süt, un, ekmek, fırın dolabı gibi isimler kadar kolayca öğrenebilirler ve siz gerçek yemek pişirirken sizinle birlikte kolayca oynayabilirler. Bu da bazı işleri yaparken onlarla etkileşime girip öğretebileceğiniz anlamına gelir (akşam yemeğinizi mahvetme riskine girmeden).

Bir çocuğun dikkatini çekmenin ve onları yeni sözcükler ve etkileşim yollarını öğrenmeye teşvik etmenin birçok farklı yolu vardır. Yukarıda listelenen örnekler, en yaygın olarak uygulanabilen örneklerden sadece birkaçıdır, Fakat bu yöntemleri daha da etkili hale getirmek için gerçek nesnelerin oyuncaklarını alıp kendi hayatınıza uygulayabilirsiniz. Örneğin evde gerçek bir mutfak tezgahınız varsa, mutfağta bunun oyuncak bir versiyonunu tercih edebilirler. Dizüstü bilgisayarınızda telefonunuzdan daha fazla zaman geçiriyorsanız, çocuklarınızda oyuncak bir akıllı telefondan çok bunun oyuncak bir versiyonuyla ilgilenebilirler. Bu oyuncakların çoğu genellikle aynı prensipler ve farklı şekillerde yapılandırılmış teknolojidir.

Bu nedenle çocuğunuzun sizi ne yaparken gördüğünü ve neyin en uzun süre ilgisini çekeceğini düşünün. Bu size en etkili sonuçları vermenizde yardımcı olacaktır.

Kaynakça: https://www.spectrumspeech.ie/blog/2018/9/6/great-toys-for-speech-development