Konuşma Terapisi Nedir?

Konuşma Terapisi Nedir?

Konuşma terapisi, iletişim sorunları ve konuşma bozukluklarının değerlendirilmesi ve tedavisidir. Genellikle konuşma terapistleri olarak adlandırılan konuşma dili patologları (KDP’ler) tarafından gerçekleştirilir.

İletişimi geliştirmek için konuşma terapisi teknikleri kullanılır. Bunlar, konuşma veya dil bozukluğunun türüne bağlı olarak artikülasyon terapisi, dil müdahale aktiviteleri ve diğerlerini içerir.

Çocuklukta gelişen konuşma bozuklukları veya yetişkinlerde felç veya beyin hasarı gibi bir yaralanma veya hastalığın neden olduğu konuşma bozuklukları için konuşma terapisine ihtiyaç duyulabilir.

Neden Konuşma Terapisine İhtiyaç Duyarsınız?

Konuşma terapisiyle tedavi edilebilen birçok konuşma ve dil bozuklukları vardır.

 • Artikülasyon Bozukluğu:  Artikülasyon bozukluğu belirli kelimeleri düzgün bir şekilde söyleyememe hastalığıdır. Bu kelime bozukluğuna sahip olan bir çocuk düşebilir, kelimeleri değiştirebilir, veya kelime sesleri ekleyebilir. Bu kelime bozukluğuna bir örnek “bu” yerine “bununla” demek olabilir.
 • Akıcılık Bozukluğu:  Akıcılık bozukluğu konuşmanın akışını, hızını ve ritmini etkiler. Kekemelik ve hızlı konuşma da akıcılık bozukluğudur. Kekemeliği olan bir kişi sesleri dışarı çıkarmakta sorun yaşayabilir, konuşması engellenebilir ya da bölünebilir veya bir kelimenin tümünü tekrar edebilir. Hızlı konuşma bozukluğu olan birisi genellikle çok hızlı konuşur ve kelimeleri birbiriyle karıştırabilir.
 • Rezonans Bozukluğu: Burun veya ağız boşluklarındaki düzenli hava akışının tıkanması veya engellenmesi, ses kalitesinden sorumlu titreşimleri değiştirdiğinde bir rezonans bozukluğu oluşur. Velofaringeal kapak düzgün kapanmadığında da olabilir. Rezonans bozuklukları sıklıkla yarık damak, nörolojik bozukluklar ve şişmiş bademciklerle ilişkilidir.
 • Alıcı Bozukluğu: Alıcı bozukluğuna sahip bir kimse diğer kişilerin söylediğini anlamakta ve aktarmakta güçlük çekebilir. Bu sizin birisi konuşuyorken dikkatsiz görünmenize, yönergeleri takip etmekte zorlanmanıza ya da sınırlı kelime bilgisine sahip olmanıza neden olabilir. Diğer alıcı bozukluğu hastalıklarından, otizm, işitme kaybı ve kafa travması alıcı bozukluğuna neden olabilir.
 • İfade Bozukluğu:  İfade bozukluğu bir bilgiyi iletme veya ifade etme güçlüğüdür. Eğer ifade bozukluğunuz varsa, cümleleri doğru kullanmakta zorluk çekebilirsiniz, yanlış fiil zamanı kullanmak gibi.  Down  sendromu ve işitme kaybı gibi gelişimsel bozukluklarla ilişkilidir. Ayrıca kafa travması veya tıbbi bir durumdan da kaynaklanabilir.
 • Bilişsel İletişim Bozukluğu:  Beyninizin düşünme kabiliyetini kontrol eden kısmın zarar görmesi nedeniyle iletişim kurmada zorluk bilişsel iletişim bozukluğu olarak adlandırılır. Olağandışı beyin büyümesine, belli nörolojik koşullara, beyin hasarına ya da felç gibi biyolojik problemlere neden olabilir.
 • Afazi: Bu bir kişinin konuşma ve diğer kişileri anlama kabiliyetini etkileyen edinilmiş bir iletişim bozukluğudur. Genellikle bir kişinin konuşma ve yazma becerisi etkiler. Felç afazinin en bilinen nedenidir, ancak diğer beyin hastalıkları da afaziye neden olabilir.
 • Dizartri: Bu durum, zayıflık veya konuşma için kullanılan kasları kontrol edememe nedeniyle yavaş veya geveleyerek konuşma ile nitelendirilmiştir. En çok sinir sistemi bozuklukları ve multipl skleroz (MS), amyotrofik lateral skleroz (ALS) ve felç gibi yüz felcine veya boğaz ve dil zayıflığına neden olan durumlardan kaynaklanır.

 

 

Konuşma Terapisi Sırasında Ne Olur?

 

Konuşma terapisi genellikle vakanın konuşma bozukluğu patolajistleri tarafından değerlendirmeye alınarak konuşma bozukluğunun türünü belirler ve en iyi tedaviyi uygular.

 

 

Çocuklar İçin Konuşma Terapisi

 

Konuşma bozukluğuna bağlı olarak, çocuğunuzun terapisi bir sınıfta veya küçük bir grupla ya da birebir gerçekleşebilir. Konuşma terapisi egzersizleri ve aktiviteleri çocuğunuzun hastalığına, yaşına ve ihtiyacına göre belirlenir.

 

 • dil gelişimini teşvik etmeye yardımcı olmak için dil müdahalesinin bir parçası olarak konuşarak ve oynayarak ve kitapları kullanarak, diğer nesneleri resimleyerek etkileşimde bulunduklarında
 • çocuğunuza belirli sesleri nasıl çıkaracağını öğretmek için yaşa uygun oyun sırasında bir çocuk için doğru sesleri ve heceleri modelleyin
 • çocuk ve ebeveyn veya bakıcı için evde konuşma terapisinin nasıl yapılacağına dair stratejiler ve ödevler sağlayın

Yetişkinler İçin Konuşma Terapisi

Yetişkinler için konuşma terapisi de aynı şekilde ihtiyaçlarınızı ve en iyi tedaviyi belirlemek için değerlendirme ile başlar.

Terapi, Parkinson hastalığı veya ağız kanseri gibi bir yaralanma veya tıbbi durum yutma güçlüklerine neden olmuşsa yutma fonksiyonunun yeniden eğitimini de içerebilir.

Egzersizler şunları içerebilir:

 • problem çözme, hafıza ve organizasyon ve bilişsel iletişimi geliştirmeye yönelik diğer faaliyetler
 • sosyal iletişimi geliştirmek için konuşma taktikleri
 • rezonans için nefes egzersizleri
 • ağız kaslarını güçlendirmek için egzersizler

Konuşma terapisi egzersizlerini evde denemek istiyorsanız, aşağıdakiler dahil birçok kaynak bulunmaktadır:

 • konuşma terapisi uygulamaları
 • flip kartlar ve flash kartlar gibi dil geliştirme oyunları ve oyuncaklar
 • çalışma kitapları

Ne Kadar Süre Konuşma Terapisine İhtiyacınız Var?

Bir kişinin konuşma terapisine ihtiyaç duyduğu süre, aşağıdakiler dahil birkaç faktöre bağlıdır:

 • onların yaşı
 • konuşma bozukluğunun türü ve şiddeti
 • tedavi sıklığı
 • altta yatan tıbbi durum
 • altta yatan bir tıbbi durumun tedavisi

Bazı konuşma bozuklukları çocuklukta başlar ve yaşla birlikte iyileşir, bazıları ise yetişkinlikte devam eder ve uzun süreli tedavi ve bakım gerektirir.

Felç veya başka tıbbi bir durumun neden olduğu bir iletişim bozukluğu, tedavi ve durum ilerledikçe gelişebilir.

Konuşma Terapisi Ne Kadar Faydalıdır?

Konuşma terapisinin başarı oranı, tedavi edilen bozukluk ve yaş grupları arasında değişir. Konuşma terapisine başladığınızda, sonuç üzerinde de bir etkisi olabilir.

Küçük çocuklar için konuşma terapisinin, erken başladığında ve bir ebeveyn veya bakıcının katılımıyla evde uygulandığında başarılı olduğu gösterilmiştir.

Son Nokta

Konuşma terapisi, çocuklarda ve yetişkinlerde çok çeşitli konuşma ve dil gecikmelerini ve bozukluklarını tedavi edebilir. Erken müdahale ile konuşma terapisi iletişimi geliştirebilir ve kendine güveni artırabilir.

Kaynakça:   https://www.healthline.com/health/speech-therapy#success-rate