Konuşma ve Oyun: Okul Çağındaki Çocuklar

Konuşma ve Oyun: Okul Çağındaki Çocuklar

Altı yaşından itibaren çocuğunuz muhtemelen iyi bir şekilde iletişim kuracaktır, ancak bu yaştaki çocuklar dilbilgisi konusunda bazen hatalar yapabilirler. Yaklaşık sekiz yaşından itibaren çocuklar çoğu dil zorluğunu çözmüş olurlar. İşte çocuğunuzun dil becerilerine yardımcı olacak oyun fikirleri.

Okul Çağındaki Dil Becerilerinden Neler Beklenir?

6-7 yaşına geldiğinde, çocuğunuz muhtemelen:

 1. Sizinle, arkadaşlarıyla ve diğer aile üyeleriyle mümkün olduğunca konuşmak ister
 2. Şakalar ve bilmeceler anlatmaktan zevk alır
 3. Tanıdık yetişkinlerle güvenle konuşur
 4. Karmaşık durumları tanımlayabilir
 5. Fikirlerini ifade edebilir
 6. Yüksek sesle okuyabilir
 7. Daha geniş bir kelime dağarcığına sahiptir
 8. Telefonda konuşabilir.

Altı yaşındaki çocuğunuz muhtemelen oldukça kolay bir şekilde sizinle konuşacak ve  size anlayacaktır, ancak bazen kelimeleri veya cümleleri karıştırabilir. Zamanları (geçmiş, şimdi ve gelecek) anlama konusunda zorluk yaşayabilir.

7-8 yaşına geldiğinde, çocuğunuz düşünce ve fikirlerini açıklama, konuşmalara katılma ve gün boyunca neler olduğu hakkında size ayrıntılı olarak anlatacak dil becerilerine sahip olacaktır.

Okul çağındaki çocuklar bazen paylaşmak için o kadar çok haber sahibi olabilir ki, sözcükleri üretirken hata yapabilirler ve sinirlenirler. Çocuğunuza cevap vermesi için zaman tanıyın, sonunda kelimeleri mutlaka söyleyecektir. Sabırla dinlemeniz, çocuğunuza söyleyeceklerinin sizin için önemli olduğunu gösterir.

 1. İki dilli çocuk yetiştiriyorsanız, okulda Türkçe öğreniyor olsa bile anadilinizi evde konuşmaya devam etmek iyi bir fikirdir.

Okul Çağındaki Dil Becerilerini Geliştirmek için Oyun Fikirleri

Çocuğunuzla birlikte dinlemeniz ve sohbet etmeniz için zaman ayırmanız, çocuğunuzun dil becerileri için gerçekten etkilidir. Bu, çocuğunuza konuşmanın hem dinlemeyi hem de konuşmayı içerdiğini hatırlatır.

Konuşmayı teşvik etmek ve çocuğunuzun kelime dağarcığını geliştirmek için oyun fikirleri:

 • Birlikte okuyun: Çocuğunuzun okumak istediği kitabi kendi seçmesini teşvik edin. Daha sonra birlikte sırayla yüksek sesle okuma ve dinleme çalışabilirsiniz.
 • Birlikte şarkı söyleyin.
 • Basit kelime oyunları oynayın, örneğin “dal” ile kafiyeli olan kelimeleri düşünün.
 • Hikayeleri ve şarkıları dinleyin veya arabada oyun oynayın, örneğin, “I Spy” oyunu çocukları sesler ve harfler hakkında düşünmeye teşvik eden eğlenceli bir oyundur.
 • Şakalar ve bilmeceler anlatın.
 • Gününüz hakkında sohbet etmek için zaman ayırın ve “Bugün okulda nelerden keyif aldın?” gibi açık uçlu sorular sormayı deneyin. Birlikte yürüyüşe çıkarak ya da etrafı dolaşarak bunları konuşabilirsiniz. Birlikte konuşmak okul çağındaki çocuğunuzla ilişkinizi de geliştirir.

Altı yaş ve üstü çocukların ekran süresinde tutarlı sınırları olmalıdır. Ekran süresi zamanı çok fazla olan çocuklar daha düşük dil becerilerine ve daha kısıtlı kelime dağarcığına sahip olabilirler.

 1. Tüm çocuklar kendi hızlarında gelişirler. Örneğin, çocuğunuzun konuşmasıyla ilgili endişeleriniz varsa, çocuğunuzun yedi veya sekiz yaşında belirgin bir kekemeliği varsa veya belirli sesleri yanlış üretiyorsa, bir sağlık uzmanına danışmak iyi bir fikir olabilir.

Kaynakça: https://raisingchildren.net.au/school-age/play-media-technology/play-school-age-development/talking-play-school-age