Konuşma veya Şarkı Söyleme Sesinizi Geliştirmek için Yapabileceğiniz 9 Sağlıklı Alışkanlık

Konuşma veya Şarkı Söyleme Sesinizi Geliştirmek için Yapabileceğiniz 9 Sağlıklı Alışkanlık

“İnsan sesi ruhun organıdır.”

– Henry Longfellow

Konuşma veya şarkı söyleme sesiniz hoşunuza gidiyor mu? Yaşam tarzı seçimleri genellikle sesinizin kalitesini etkiler. Tersi durumlarda, sesinizin tonu belirli yaşam tarzı kararlarını yansıtabilir. Aşağıda, konuşma veya şarkı söyleme sesini iyileştirmek adına yapabileceğiniz dokuz sağlıklı alışkanlık vardır.

1. Su için: Oda sıcaklığındaki suyla, düzenli olarak boğazınızı nemlendirin. Daha kaliteli ses elde etmek için boğazınızı mümkün olduğunca nemli tutmaya çalışın. Kuru bir iklimde ya da yüksek sesli bir ortamda yaşıyorsanız, her iki durumda ses açısından zorlayıcıdır. Bu yüzden, gün boyunca boğazınızı nemlendirmek daha da önemlidir.

2. Ilık (ancak sıcak olmayan) su için: Bunu mümkün olduğunca yapın. Boğazınız için ılık su, oda sıcaklığındaki sudan daha iyidir.

3. Ballı ılık su için: Kesintisiz bir konuşma yapmak veya şarkı söylemeyi 30 dakikadan daha uzun bir süre istiyorsanız, sesinizi devamlı kullanabilmek için saf balla karıştırılmış ılık su (sahte bal veya katkı maddeleri içeren baldan kaçının) içmeyi deneyin. Ilık sudaki bal miktarı, boğazınızı temizlemeye yardımcı olacak kadar yeterli olmalı, ancak boğazınızı kaplayacak kadar fazla olmamalıdır.

4. Yeterli uyku alın: Günde en az sekiz saat uyuyun. Mümkünse öğleden sonra 20 ila 30 dakikalık kısa şekerlemeler yapın. Uykusuzluktan kaynaklanan yorgunluk kendisini seste gösterebilir ve aşırı ses kullanımı gerçekleştiğinde, vokal hasara neden olabilir.

5. Düşük stres: Stres, bazen çok hızlı bir şekilde vokal yorgunluğa katkıda bulunur ve aşırı ses kullanıldığında hasar olasılığını artırır. Sinirlilik ve kaygı yaşadığımız durumlarda sesimiz daha yüksek (ve daha zayıf) gelmektedir. Düzenli olarak diyafram nefes alarak, egzersiz, meditasyon ve diğer stres azaltma teknikleri uygulayarak, stresinizi azaltmayı deneyin.

6. Sağlıklı bir diyet yapın: Taze meyve ve sebzeler, taze balık, tavuk ve hindi gibi beyaz et yiyin. Sağlıklı bir diyet, gerekli olan vokal güç ve dayanıklılığa katkıda bulunur.

7. Sigara içmekten ve dumana maruz kalmaktan kaçının: Duman boğazınızda tahrişe neden olur ve önemli ölçüde zarar verebilir.

8. Aşırı alkolden kaçının: Ağır alkol tüketimi, sesinize onarılamaz bir şekilde zarar verebilir.

9. Sesinizi fazla kullanmaktan kaçının: 30 dakika aralıksız konuşma veya şarkı söyleme sonrasında, mümkün olduğunca kısa molalar verin.

Kaynakça: https://www.psychologytoday.com/us/blog/communication-success/201805/10-healthy-habits-improve-your-speaking-or-singing-voice