Konuşmada Çocukluk Çağı Apraksisi İçin 7 Yaklaşım

Konuşmada Çocukluk Çağı Apraksisi İçin 7 Yaklaşım

1.000 çocuktan sadece birinde veya iki çocuktan sadece birinde çocukluk çağı konuşma apraksisi (ÇÇA) vardır. ÇÇA diğer konuşma bozuklukları ile çeşitli özellikleri paylaştığından, ayırıcı tanı, özellikle ÇÇA’lı çok fazla çocuk göremeyen DKT’ler (dil konuşma terapistleri) için zor olabilir. Aşağıdaki konuşma özelliklerinden birkaçı diğer bozukluklarda ortaya çıkabilirken, ÇÇA’nın bazı temel özellikleri şunlardır:

  • Sınırlı ünsüz ve sesli repertuar.
  • Farklı sesli sesler arasında minimum varyasyon.
  • Sesli harf hataları ve bozulmaları.
  • Tutarsız hatalar ve kendine özgü hata desenleri.
  • Diadokokinetik görevlerle daha düşük oran veya doğruluk.
  • Oral sarkıntılık davranışları.
  • Prozodik farklılıklar (düşük oran, aşırı veya eşit stres, “dalgalı” kelimeler ve heceler, monoton konuşma).
  • Artan uzunluk veya söyleniş karmaşıklığı ile artan hatalar.
  • Modellenmiş veya otomatik söylenişe kıyasla iradesel söylenişlerde daha fazla zorluk.

ÇÇA’lı danışanlarımı tedavi etme konusunda bir uzman olarak, bu yedi yaklaşımın en önemli gelişmeyle sonuç olduğunu görüyorum:

Seansların süresi ve sıklığı: Araştırmalar, özellikle bir müdahalenin başlangıcında, daha az sıklıkta, daha uzun seanslarda daha kısa, daha sık seansları destekler. En olumlu sonuçlar haftada üç ila beş kez seanslara katılan çocuklar için bildirilmektedir. haftada üç ila beş kez seanslara katılan çocuklar için en olumlu sonuçlar bildirilmektedir.

Oturum başına deneme sayısı: İlk motor öğrenmeyi desteklemek ve ses ve kelime doğruluğunu artırmak için, çocuğun her seansta her hedefin birçok denemesini üretmesi gerekir. Bunu başarmak için, büyük bir setle başa çıkmaya çalışmak yerine küçük bir kelime kümesine odaklanın (beş başlamak için iyi bir tercih olabilir).

Verilen ipuçları türleri: ÇÇA’lı çocuklar, özellikle yeni bir kelime uygularken modelleme ve işaretlemeden büyük ölçüde yararlanırlar. Bu, /o/ veya /u/ için yuvarlaklığı teşvik etmek için dudaklarına dokunmak, ayna kullanmak ve sesleri ve kelimeleri modellemek gibi görsel geri bildirim içeren fiziksel bir ipucu içerebilir, böylece çocuklar kelimeyi söylerken eklemleyicilerinizin uygun hareketini görebilirler. Çocuklar daha yetkin hale geldikçe, daha fazla bağımsızlığı teşvik etmek için işaret verme seviyenizi azaltabilirsiniz.

Toplu ve dağıtılmış uygulama: Kitlesel uygulama, tek bir oturum sırasında birçok kez hedef uygulamayı içerir; dağıtılmış alıştırma alanları, hedef sözcüğe uygulamanın birkaç oturumdan daha fazla olduğunu ifade edin. Motor öğrenme ilkeleri ile ilgili araştırmalara dayanarak, kitlesel uygulama edinimi hızlandırmalı, dağıtılmış uygulama ise daha iyi bakım ve genelleme ile sonuçlanmalıdır.

Engellenen ve rastgele uygulama: Engellenen uygulamada, her hedef sözcük, bir sonraki hedefe geçmeden önce tekrarlayan denemelerin bir “bloğunda” üretilir. Bu, çocuğun başlangıçta hareket kalıplarını öğrenmesine yardımcı olur. Rastgele uygulama (yani, veya hedefleri oturum boyunca rastgele bir sırada sunma) daha iyi bakım ve genelleştirmeye yol açmalıdır.

Verilen geri bildirim türleri: DKT’ler olarak, genellikle her üretimden sonra “iyi iş” veya “iyi deneme” deme rutinine gireriz. Ancak, özellikle ÇÇA’lı çocuklar yeni sesler ve kelimeler öğrenirken, belirli geri bildirimler daha faydalıdır. En iyi sonuçlar için “dudaklarınızı daha yuvarlak hale getirin” veya “çenenizi daha geniş açın” çizgileri boyunca bir şeyler deneyin. Çocuklar daha yetkin hale geldikçe, geri bildirimleri anından ve spesifikten gecikmeli ve özete geçiş yapabilirsiniz.

Artırıcı ve alternatif iletişim (AAİ) yöntemleri: Bazı çocukların sözel konuşmalarını geliştirirken daha etkili iletişim kurmalarına yardımcı olmak için işaret, resim ve diğer AAİ sistemlerinin kullanımı düşünülebilir. Bu tür işlevsel iletişimin konuşma üretiminin gelişmesine engel olmayacağını belirtmek önemlidir. Aksine, araştırmalar dil gelişimini geliştirebileceğini ve iletişimi geliştirebileceğini göstermektedir. iletişimi geliştirmek.

 

Kaynakça

Bu makale ASHAWIRE websitesi tarafından hazırlanmıştır. Makalenin orijinal versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.