Konuşmadaki Görseller

Konuşmadaki Görseller

İnsanlar ‘Konuşma Terapisi’ni duyduğunda, genellikle sesleri ve kelimeleri düşünür fakat konuşmadaki resimler ve görseller hakkında pek düşünmezler. İnsanlar konuşma söz konusu olduğunda genellikle görselleri düşünmediğinden (onları kullanan birini tanımadıkları sürece), görselleri eve ve sınıfa dahil etmeyi önerdiğimizde bazı ebeveynler ve öğretmenler şaşırabilir.

Öncelikle, görsellerin ne kadar sıklıkla kullanıldığını düşünelim. Bir günlük planlayıcısı kullanmak görsel bir stratejidir. Planlayıcı sayfasına bakıp ne planladığınızı görebilirsiniz. Arabanızı hiç park yerinde kaybettiniz mi? Ben araba sahibiyim, bu yüzden arabamı park ettiğim bölümün fotoğrafını çektim, böylece arabamı hızlıca bulabildim ve 10 dakika boyunca panik düğmesine basıp, alarmın çığlığını dinleyerek dolaşamadım. Bu başka bir görsel stratejidir.

 

Araba sürerken dur işaretleri, yeşil ışıklar ve hayvan geçiş işaretleri gibi şeyleri kullanıyor musunuz? Evet, bunlar daha fazla görsel.

McDonalds’lar, Taco Bell veya Wendy’ler gibi logoları tanıyor musunuz? Anladınız, daha çok görsel.

Linda Hodgon’un web sitesinde, iletişim güçlüğü çekenler için görsel olarak neler yapabileceği hakkında büyük bir açıklama var. “Öğrencilerin daha iyi anlamalarını sağlamak için görsel stratejilerin kullanıldığını anlamak önemlidir. Bunlar öğrencilerin ne söylediğimizi anlamalarına yardımcı olurlar. Ayrıca, öğrencilerin yaşamlarında neler olup bittiğini daha fazla anlamalarına yardımcı olurlar. Görsel stratejiler, hafızaya yardımcı olmanın ve düşünceyi organize etmenin bir yolunu sunar.”

Şimdi, iletişim veya konuşma için görseller derken, AAC cihazları veya PEC’ler gibi şeyler hakkında mı düşünüyorsunuz? Bunlar, kendilerini ifade etmekte zorluk çekenlerin mümkün olduğu kadar etkili bir şekilde iletişim kurmalarına yardımcı olmak için kullandığımız ortak görsel destek ve iletişim yöntemleridir, ancak düşünmemiz gereken tek görsel türü bunlar değildir. İsteklerini ve ihtiyaçlarını bildirmek için bir cihaza ihtiyaç duymayan, farklı fiil zamanları veya zıt anlamlarını, anlama konusunda yardıma ihtiyaç duyan öğrencilerimiz için ne yapmalıyız? Neden görseller bunlar için kullanılmıyor?

Düzenli geçmiş zaman fiilleri üzerinde çalışırken öğrencilerimin görsel desteğe ihtiyacı olduğunu fark ettim. Karşılık gelen seslerin harflerini masaya çizdim. Bu, kelimenin sonunun neye benzemesi gerektiğini görmesine yardımcı oldu.

Artikülasyon söz konusu olduğunda, çoğu uygulama bugünlerde uygun ses üretimi için gereken dil konumunu gösteren bir özelliğe sahiptir. ArticulateIt! Smarty Ears tarafından sunulan bazı güzel özellikler var.

Bu nedenle, öğrencileriniz bu problemlerle mücadele ederken açıklamalar yeterli gelmediğinde, bazen bilgiyi görmenin, bilgiyi duymak kadar yararlı olabileceğini unutmayın.

Kaynakça: http://www.thespeechbubbleslp.com/2016/05/visuals-in-speech.html