Konuşmanız İyileşebilir mi?

Konuşmanız İyileşebilir mi?

Afazi teşhisi, hem afazili birey hem de yakınları için hayatı sarsıcı olabilir. Konuşmanız etkilenirse, afazi başlangıcından önceki duruma geri dönüp dönmeyeceğinizi ve bir iyileşme görmenin ne kadar zaman alacağını merak edebilirsiniz. Kısa cevap, duruma göre değişir.

Afazi, genellikle en şiddetli inme veya beyin hasarından sonra olur. Yavaş yavaş, beyniniz kendini yeniden yapılandıracak ve konuşma gibi şeylerin gelişmesine yardımcı olacak bağlantıları yeniden kuracaktır. Bazı kişiler aylar içinde tamamen iyileşme gösterirken, diğerleri hep afaziyle yaşamaya devam ederler.

Ne yazık ki, iyileşme kişiden kişiye değişir ve ne kadar iyileşeceğinizi tahmin etmenin bir yolu yoktur. Bununla birlikte, birkaç çalışma, yıllardır afazili olsanız bile, ADİS (AAC) veya konuşma üreten bir cihaz kullanarak iyileşmeler görmeye devam edebileceğinizi göstermektedir.

ADİS (AAC) Cihazı nedir?

Bir alternatif ve destekleyici iletişim cihazı (AAC), genel olarak afazi gibi bir dil ve konuşma bozukluğu olan birinin başkaları ile iletişim kurmasına yardımcı olan bir bilgisayar ya da tableti ifade eder. Simgelere, kelimelere veya ifadelere dokunarak, bir kelimeyi yazarak ve cihazın yüksek sesle söylemesini sağlayarak; bir kişinin bir çizim oluşturmasına, resim çekmesine ve paylaşmasına izin vererek birinin iletişim kurmasına yarar.

Ek olarak, bir AAC cihazı birçok terapötik fayda sağlayabilir. Birisi iletişim kurmak için bir cihaz kullandığında bu, o kişinin beyninin dilden sorumlu kısımlarını uyarır. Birçok AAC cihazı ayrıca standart terapi egzersizleri sunar ya da bu kişinin kendisi için önemli olan kelimeleri ve cümleleri kurabilmesine yardımcı olacak şekilde ayarlanabilir. Sigorta şirketlerinin ödemeyi kabul ettiği seans sayısı bittikten sonra birçok kişinin bir konuşma terapistinden tedavi alamayacağı düşünüldüğünde bu önemli olabilir.

Afazi ve AAC Cihazları Üzerine Araştırma

Şiddetli broca afazili bireyler üzerinde yapılan bir çalışmada, tüm bireyler bir Lingraphica cihazı kullandıktan beş ay sonra doğal dilde iyileşme gördü. Afazili yaşlı insanlar arasında iyileşmenin mümkün olup olmadığını göstermeye çalışan başka bir çalışmada, her bir yaş grubundaki kullanıcılar ölçülebilir iyileşmeler gördü – bazıları% 12’ye kadar yükseldi. Yine başka bir çalışmada, beş yıl veya daha uzun süre önce felç geçiren katılımcılar iletişimlerinde % 25’lik bir gelişme gösterdi.

Kullanıcıların AAC cihazlarında gördükleri iyileştirmeler hakkında artan kanıtlara rağmen, birçok efsane hüküm sürmekte ve afazili bireylerin bir AAC cihazını denemesine engel olmaktadır. İyileşmenin kişiden kişiye değişeceğini anlamak önemli olsa da, bu çalışmalardaki vakalrın çoğunun bir tür iyileştirme gördüğünü belirtmekte fayda var.

Peki konuşmanız gelişebilir mi? Çoğu çalışma evete işaret ediyor. Tek yapmanız gereken, bir AAC cihazını denemeye doğru ilk adımı atmaktır.

Lingraphica Yardımcı Olabilir

 Dil ve konuşma terapistlerine, bakıcılara ve iletişimlerini geliştirmek isteyen ancak nereden başlayacaklarından emin olmayan afazili kişilere ücretsiz  bire bir danışmanlık sunuyoruz. 888-965-6005 numaralı telefondan bizi hemen arayın veya bir arama planlayın.

Kaynakça: https://www.aphasia.com/2020/07/22/can-your-speech-improve/