Konuşması Net Olmayan Çocuklarla Nasıl İletişim Kurulmalıdır?

Konuşması Net Olmayan Çocuklarla Nasıl İletişim Kurulmalıdır?

Konuşma bozuklukları, bazı çocuklarda belirgin olmasa da, bazılarında daha belirgindir. Bir çocukla iletişim kurduğunuzda, kendi konuşma kalıplarını anlamaya çalışacağınız bir dönemi olabilir. Bu süre zarfında, destekleyici olmanız ve çocuğun konuşması hakkında bir eleştiri olarak algılayabileceği herhangi bir şeyden kaçınmanız çok önemlidir. Bu amaçla, net olmayan konuşmaları olan çocuklarla nasıl konuşacağınıza dair birkaç ipucu hazırladık.

 

Konuşmasını Kesmeyin

Genellikle konuşma bozukluğu olan birisiyle konuşurken, doğal içgüdüleriniz size sözcüklerini, cümlelerini veya düşüncelerini tamamlamak ve söyleyeceğini bitirmek için konuşmasını kesmeniz gerektiğini söyleyebilir. Bunu yaptığınızda, yalnızca sizi rahatsız eden bir konuşma yapılıyor olduğunu belirtiyor olduğunuzu değil, aynı zamanda çocuğun kendi başına idare edemeyeceğini düşündüğünüz ve dinlemek için sabrınız olmadığı izlenimini verirsiniz. Yardımcı olduğunuzu düşünebilirsiniz, ancak tek yaptığınız şey denemekten vazgeçmesine sebep olmaktır.

Dikkatinizi Ona Verin

Hepimiz, hikayenin ortasında olmanın ve karşımızdakilerin bizi dinlememesinin nasıl bir his olduğunu biliriz. Bazıları telefonlarıyla oynar, bazıları sadece size karşı bir göz gezdirir. Konuşma bozukluğu olan insanlar; bunu, konuşmayanlardan çok daha sık deneyimleyeceklerdir. Bu yüzden, konuşurken onlara dikkatinizi tam ve bölünmemiş bir şekilde verdiğinizden emin olun.

Göstererek Anlatın

Tüm çocuklar, sadece aileleri içinde kullanılan bazı nesnelere ve kelime dağarcığına sahiptir. Bu yüzden bazen onları anlamak, ne anlama geldiklerini size göstermelerini istemek kadar basittir. Çocuğun birkaç denemeden sonra ne söylediğini anlamadıysanız, size gösterip gösteremeyeceklerini sorun. Bu şekilde, iletişim kurma girişimleri hala başarılı olacak ve bir dahaki sefere onları anlamak için daha donanımlı olacaksınız.

Tekrarı Kullanın

Tekrarlama, iki şekilde yararlı bir araç olabilir. Birincisi, bir çocuğun telaffuzunu doğrudan eleştirmeden veya kesintiye uğratmadan düzeltmek için kullanmaktır. Örneğin; size yeni saatini anlatıyorsa ve saat kelimesini yanlış telaffuz ediyorsa, kelimeyi tekrar ederek yardımcı olabilirsiniz. Tekrarı kullanmanın ikinci yolu ise, bir çocuğu anlamaya çalışırken onu boşlukları doldurmaya teşvik etmektir. Bunu da sorularınızı tekrar ederek yapabilirsiniz.

Bunlar, net olmayan konuşmaları olan çocuklarla konuşmayı biraz daha kolay ve daha doğal hale getirmeye yardımcı olacak birkaç ipucudur. Ancak, hatırlanması gereken en önemli şey, konuşma bozukluğu olan kişilerin hala normal insanlar olduğu ve onlarla konuşurken aynı diğerlerine yaptığınız gibi sabır, dikkat ve saygı göstermeniz gerektiğidir.

Kaynakça: https://www.spectrumspeech.ie/blog/how-to-have-conversations-with-children-with-unclear-speech

Dil ve konuşma terapistlerimizden destek ve randevu almak için: 0216 456 42 42 – 0533 165 60 94