Korkan ve Sinirlenen Çocuğunuzu Rahatlatmak İçin İpuçları

Korkan ve Sinirlenen Çocuğunuzu Rahatlatmak İçin İpuçları

Ebeveyn olarak her zaman çocuğunuza karşı doğru yaklaşımda bulunmak istersiniz, ancak bazen çocuğunuz gergin veya korkmuşken ona nasıl tepki vereceğinizi bilmek zor olabilir. Onlara sarılır mısınız? Yoksa ağlamalarına izin mi verirsiniz? Ama bu davranışların hepsinden önce korkmuş ve gergin olan çocuğunuza doğru tepkiyi vermek için aşağıdaki ipuçlarını deneyin.

 

Yanında Olun

Çocuğunuzun yanında olmanız ve varlığınız onları sakinleştirmeye yardımcı olacaktır. Onları kucaklayın. Ellerini tutmak bile onlara güvenlik ve rahatlık hissi verebilir.

Çok Fazla Müdahale Etmeyin

Çocuğunuzun stresli ve zorlu durumlarda ne yapacağına sürekli müdahale ederek, sorunları çözmelerine yardım edemezsiniz hatta sorunlarıyla kendilerinin başa çıkmasını bile engellemiş olabilirsiniz. Ama bu da hiçbir zaman müdahale olmayacağı anlamına gelmez, ancak müdahale etmeden önce sorunu çocuğunuzun çözmeye çalışmasına izin vermelisiniz.

Harekete Geçin

Fiziksel aktivite stresli zamanlarda çocuğunuzun sakinleşmesini sağlayabilir. Koşmak gibi kaba motor hareketleri içeren oyunlar oynamak, onların endişe veya korkularından uzaklaşmasına yardımcı olabilir.

Etkinliklerden Kaçınmayın

Çocuklar kendilerini korkutan veya rahatsız eden durumlardan sürekli kaçınırlarsa, korkuları asla kaybolmaz. Onları kaçındıkları etkinliklere katmayı da deneyin. Korkularını yenmeleri zaman alabilir. Yine de, uyum sağlamalarına yavaşça yardım ederek, korkularını hafifletebilir ve büyüdüklerinde sorunlarıyla kendi başlarına baş etmeye hazırlayabilirsiniz.

Konuşun

Hislerini ifade etme şansına sahip olmak, özellikle çocukları için çok önemlidir. Onlara zaman verin ve kaygılarına müdahale etmeden onları dinleyin. Konuşmanın en iyi zamanı kendini sakin hissettiği zamanlardır, çünkü bu zamanlarda sizi daha kolay dinleyebilirler.
 

 

{!GALLERY}