Koronavirüs Anksiyetesi ile Başa Çıkma

Koronavirüs Anksiyetesi ile Başa Çıkma

Yeni koronavirüs hakkındaki haberler ve neden olduğu hastalık hakkında endişe duyuyor musunuz? Endişe duymanız mantıklı. Yüzeye çıkan endişeli duygularla nasıl başa çıkacağınızı merak ediyorsanız, bu blog yazısı size birçok kişi için yararlı olabilecek adımlar konusunda rehberlik edebilir.

Koronavirüs hakkındaki endişelerinizi sabitleyin
 

Kendi kaygınızı nasıl yöneteceğinizi bilmek zorlayıcı olabilir. Bu soruları kendinize sorun ve cevaplayın:

  • Endişeler arttığında vücudunuza tipik olarak ne olur?
  • Ne kadar endişelisin?
  • En çok neyden korkuyorsun?
  • Endişeleri ele almanıza genellikle neler yardımcı olur?

Anksiyete yükseldiğinde, koronavirüs gibi üzücü bir tehditle karşı karşıya olduğumuz için, kaygıyı hafifletmek konusunda neyin işe yarayacağına odaklanmamız gerekiyor. Bu, ayrıca biraz daha fazla eylem veya bazı şeyleri de daha az yapmayı içeriyor.

Bu düşünceleri aklınızda bulundurun. Kendinize yardım etmeye tamamen hazırsınız. Sakinleşmek ve kendinizi sabitlemek için adımlar atabilirsiniz. Sizin için neyin işe yaradığını hatırlayın. Çünkü biz insanlar farklıyız, ancak kendi tercihlerimize ve en iyi uygulamalarımıza sahip olma eğilimindeyiz.

Bunları daha fazla yapmayı deneyin
 

  • Görüntülü sohbetler, telefon görüşmeleri, mesajlaşma ve e-posta yoluyla arkadaşlarınızla ve sevdiklerinizle bağlantı kurun. Şahsen onlarla birlikte olmasanız bile, bu yöntemler arkadaşlarınız ve sevdiklerinizle olan bağlantılarınızın gücünü hissetmenize gerçekten yardımcı olur.
  • Güvenilir tıbbi bilgi kaynaklarını kullanın, böylece virüs ve neden olduğu hastalık hakkında yanlış bilgileri önleyebilirsiniz.

Bunları daha az yapmayı deneyin
 

  • Lütfen aşırıya kaçmayın, endişelenmeyin veya yanlış bilgi vermeyin. Sabah güvenilir kaynaklardan haberler alın ve günün sonuna doğru tekrar kısaca kontrol edin.

Yeni koronavirüse yakalanma riskini azaltmak için pratik adımlar atın
 

Hepimizin atabileceği üç sağlıklı, mantıklı adım:

  • Gereksiz seyahat ve kalabalıklardan kaçının.
  • Ellerinizi 20 saniye boyunca sabun ve suyla (veya alkol bazlı el dezenfektanı) sık sık yıkayın.
  • Ellerinizi yüzünüzden, özellikle gözleriniz, ağzınız ve burnunuzdan uzak tutun.

Koronavirüs ile enfekte olmuş birçok insan, kuluçka döneminde ateş ve kuru öksürük gibi semptomlar geliştirirler. Bununla birlikte, bazı insanlarda semptomlar görünmeyebilir. Virüs bulaşmış bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında virüs yayılabilir. Havada birkaç adım ilerleyen viral damlacıklar soluma yoluyla veya daha büyük olasılıkla kapı kolu veya asansör düğmesi gibi diğer insanların dokunduğu yüzeylere inebilir.

Dikkatli ve temkinli olmalıyız. Ancak kilit önlemleri aldığımızda, derin bir nefes alabilir ve kendimizi sakinleştirmek için elimizden geleni yapabiliriz. Her zaman yüksek düzeyde tetikte olmak gerekli ya da yararlı değildir. Bu sizi duygusal ve fiziksel olarak yıpratır. Bu nedenle uyanıklık düzeyinizi yakın çevrenize göre ayarlamaya çalışın. Eve geldiğinizde, ellerinizi gerçekten iyi yıkayın ve rahatlamanın ve güvende hissetmenin yollarını bulun. Güvenlik hepimiz için temel bir ihtiyaçtır.

Koronavirüs endişelerine rağmen nasıl rahatlayabilirsiniz?
 

İşte rahatlamak için denenmiş ve gerçek bazı yollar:

Yoga. Yoga yapan biri değil misiniz? Denemek istemiyorsanız, şimdi başlamanıza gerek yok. Bazen yeni şeyler denemek ve yararlanabileceğiniz ve keyfini çıkarabileceğiniz yeni aktiviteler keşfetmek hoş ve sağlıklı bir oyalanma aracı olabilir.

Meditasyon. Düzenli meditasyon çok yatıştırıcıdır. Birçok uygulama Headspace veya Calm gibi basit meditasyon formlarını öğretir.

Kontrollü solunum. Bu basit tekniğe meydan solunumu denir. Bir meydanda gezerken nefes aldığınızı hayal edin. Nefes almak, nefesinizi tutmak veya nefesinizi vermek için talimatları takip ederken, her iki tarafta yavaşça üçe kadar sayın. Şimdi deneyin. Meydanın ilk tarafında nefes alın. Yavaşça üçe kadar sayın. Nefesinizi yukarı kısımda tutun. Sayın ve meydanın diğer tarafında nefesinizi verin. Nefes alın. Sonra nefesini alt kısımda tutun. Sayın ve nefesinizi verin Bu işlemlerden birkaç dakika sonra kendinizi daha sakin ve daha merkezlenmiş hissetmelisiniz.

Rahatlamak istediğiniz diğer yolları da deneyin. Belki de kitap okumayı veya komedi filmi izlemeyi seviyorsunuzdur. Her zaman sevdiğiniz tanıdık yiyecekleri yiyin. Arkadaşlarınız ve sevdiklerinizle iletişimde kalın.

Hep birlikte zorlu bir yolculuğa çıkıyoruz. Virüsle ilgili haberler muhtemelen daha da kötüleşecek, sonra iyiye doğru gidecek. Önümüzdeki yolda ilerlememize yardımcı olabilecek halk sağlığı uzmanlarını dinleyin. Hepimize yardımcı olabilecek mantıklı adımlar atın: duruşunuzu koruyun, iyi hijyen uygulayın, sizin için işe yarayacak sakinleştirici stratejiler kullanın ve yeni bir şeyler deneyin. Ne yapılacağı ve ne yapılamayacağı konusunda sağlıklı, doğru seçimler yapmak, mümkün olduğunca güvenli bir durum ve olabildiğince büyük bir fark yaratacaktır.

Kaynakça: https://www.health.harvard.edu/blog/coping-with-coronavirus-anxiety-2020031219183