Koronavirüs Salgını Hakkında İyi Haberler

Koronavirüs Salgını Hakkında İyi Haberler

Koronavirüs salgınından dolayı oluşan korku, endişe ve belirsizliğin ortasında, her gün bir önceki günden daha kötü haberler getiriyor gibi görünüyor.

Haklı olarak endişeler var. Ancak, çoğu büyük felaket, trajedi ve halk sağlığı tehditlerinde olduğu gibi, umut ve hatta iyimser olmak için nedenler de var.

Koronavirüs salgını hakkında iyi haberler
 

COVID-19 olan çoğu insan iyileşiyor. Tahminler, COVID-19’a neden olan virüs bulaşmış kişilerin % 99’unun iyileşebileceğini gösteriyor. Bazı insanlar da hiçbir semptom göstermiyorlar. Ve binlerce insan ölürken, toplam ölüm oranı yaklaşık % 1 (veya belki de daha düşük) ve bu oran, MERS (yaklaşık% 34), SARS (yaklaşık% 11) veya Ebola’dan (% 90) çok daha düşüktür.

Bu hastalıkla ilgili yaşam kaybı korkunç hale geldi ve çok daha fazla vaka beklenmektedir, ancak sadece ölüm oranlarına bağlı olarak, durum kötüleşebilir de.

Çocuklar bu salgın bakımında daha az enfekte gibi görünüyorlar ve hastalığı daha hafif bir şekilde geçiriyorlar. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine göre, şimdiye kadar enfeksiyonların büyük çoğunluğu yetişkinleri etkiledi. Ve çocuklar enfekte olduğunda, daha hafif bir hastalığa yakalanma eğilimindedirler. Çocuklar ve ebeveynleri için bu iyi bir haber. Bununla birlikte, çocukların enfeksiyon geliştirebileceğine dikkat etmek de önemlidir. Çin’de salgın sırasında erken dönemde yapılan bir araştırma az sayıda çocuğun, özellikle bebeklerin ve küçük çocukların ciddi enfeksiyon geliştirebileceğini gösterdi. Genel olarak doğru olduğu gibi, çocukların semptomların yokluğunda enfeksiyon yaymaları muhtemeldir, ancak bunun ne sıklıkta olduğu belirsizdir. Bu şanslı bir durum olsa da yeni koronavirüsün, yaşlıların ve gençlerin özellikle savunmasız olduğu diğer birçok hastalık gibi davranmaması ise şaşırtıcıdır.

Salgının başladığı yerde yeni vakaların sayısı gittikçe azalmaktadır. DSÖ genel müdürü yeni koronavirüs salgını hakkındaki konuşması sırasında Çin ve Kore Cumhuriyeti’nin salgını önemli ölçüde azalttığını belirtti. Aslında, Wuhan eyaleti (ilk vakaların yeri), salgının başlamasından bu yana ilk kez yeni bir yerel vaka bildirmedi. Sadece yeni vakalar oraya dışarıdan gelen vatandaşlardan kaynaklıydı. Gerçek sayıları doğrulamak zor olsa da ve bu ülkelerin tanı testleri ve katı izolasyon önlemleri gibi yöntemlerin her yerde pratik veya kabul edilebilir olması muhtemel olmasa da, Çin’deki yeni vakaların sayısı gerçekten azalıyorsa, bu iyi bir şeydir ve bu enfeksiyonun yayılmasını kontrol etme çabalarının başarılı olabileceğini düşündürmektedir.

İnterneti kullanıyoruz. Şu anda en azından bazı sosyal ve tıbbi bağlantıları koruyan sosyal mesafe uygulama yöntemlerimiz var. Tecrit veya karantinadaki insanlar yardım isteyebilir, arkadaşlarını ziyaret edebilir, aileyi ve doktorları sanal olarak görebilir ve durumları hakkında güncellemeler sağlayabilirler.

Gelecekteki salgınlara vereceğimiz cevaplar iyileşmelidir. COVID-19 salgını, tüm dünyada sağlık sistemlerinde onları iyileştirme fırsatı sağlayan eksikliklere maruz bırakmıştır. Örneğin, daha hızlı bir küresel yanıt, test kitlerinin daha iyi ve daha hızlı dağıtımı ve bir dahaki sefere daha koordine ve tutarlı genel mesajlaşma beklenmelidir.

Birçok kişi ve kuruluş durumu iyileştirmek için harekete geçmiştir. Örneğin, ABD’de;

Bazı büyük sağlık sigortaları COVID-19 ile ilgili bakım ve testlerin karşılanmasını vaat etmiştir.

Bazı ünlüler ve profesyonel sporcular, salgın tarafından finansal olarak olumsuz etkilenen insanlara yardımcı olmak için önemli kaynaklar bağışlamaktadırlar.

Yeni onaylanan mevzuatlarla, devletler bu süreçte yardıma ihtiyacı olan kurum/kuruluş ve aileler için ek fon sağlamaktadırlar.

Birbirlerine yardım eden insanların sayısız hikâyeleri de var tabi.

Sonuç
 

Hata yapmayın: Yenikoronavirüs salgını, önümüzdeki haftalarda ve aylarda genişlemesi beklenen büyük bir sorundur. Enfekte olanlar ve enfeksiyondan kaçınmaya çalışanlar için, bu zamanlar önemli zamanlardır. Ancak tüm kasvetlerin arasında, bazı olumlu hikâyeler, olumlu mesajlar ve umutlu kalmanın da nedenleri vardır.

Bu tehdidin bizi ortaklıkları daha iyi tanımamıza yardımcı olacak şekilde bir araya getirmesini umabiliriz: Hepimiz insanız, hastalanıyoruz ve sevdiklerimiz için endişeleniyoruz. Sosyal varlıklar olarak, kötü şeyler olduğunda birbirimize yardım etmeye çalışırız. Bu davranışları devam ettirirsek, emin olalım salgının önüne geçebiliriz.

Kaynakça: https://www.health.harvard.edu/blog/the-coronavirus-pandemic-is-not-good-but-the-news-is-not-all-bad-2020031919247