Kötü Ses Tekniği ve Vokal Yaralanmalar

Kötü Ses Tekniği ve Vokal Yaralanmalar

Profesyonel bir ses kullanıcısı için kötü ses tekniği ve vokal yaralanma teşhisi konulmasından daha stresli bir şey yoktur. Teşhisin beraberinde getirdiği çok çeşitli duygular vardır:

 • Vokal yaralanma konusunda üzüntü
 • Sorumlulukların yerine getirilmesiyle ilgili stres (mali, performans vb.)
 • Sesinin bir daha asla aynı olmayacağına dair endişe
 • Kimlikleri için çok temel, değerli bir şeyin zarar gördüğünden şüphe duymak
 • Yaptıkları (veya yapmadıkları) bir şeyin bu yaralanmaya neden olduğu konusunda kendi kendini suçlama

Her duygu dikkat gerektirir; iyileşme süreci ses profesyoneli kişinin zihinsel durumuna olduğu kadar ses tellerine de yöneliktir. Son nokta, genellikle en yıkıcı olanıdır.

Bu duygu pek çok şekilde yüzeye çıkar ancak genellikle “Bunu kendime yaptım mı?” Şeklini alır. Bu, birçok vokal koçunun şöhret iddiasının yaralanmayı önleme olduğu bir ortamda bekleniyor. Dünya , “kötü teknik” nedeniyle sorun yaşadığında şarkıcıların üzerine yığılıyor. Bu doğru mu? Teknik ve yaralanma aslında birbiriyle nasıl ilişkilidir?

Vokalistlere bakma ayrıcalığına sahibim, bu da sık sık yaralanmayı teşhis ettiğim anlamına geliyor. Bu beni yaralanmaya yol açan faktörleri değerlendirmek için benzersiz bir konuma getiriyor. Sanatçının ses tellerinde yaralanmaya yol açan geçmişini kapsamlı bir şekilde tartışıyorum ve yaralanmalarını hızlandıran faktörler hakkında yığınla veri elde ettim.

Yaralanmaların çoğu benim “mükemmel ses fırtınası” dediğim şeyden kaynaklanıyor. Bununla, genellikle tek başına yaralanmaya neden olmayacak birkaç şey olduğunu kastediyorum. Pek çoğu birleştirildiğinde, bir yaralanmaya neden olacak kadar kötü oluyor.

Ses tellerinde mükemmel bir fırtına oluşturabilecek faktörler nelerdir? En yaygın unsur hastalıktır. Temel bir üst solunum yolu enfeksiyonu (soğuk algınlığı) üst solunum yolunu etkiler (buna burun, sinüsler, yutak / boğaz ve gırtlak / ses telleri dahildir). Ses telleri şişer. Sanatçı şişmiş teller üzerinde şarkı söylerken ya da konuşurken ses tellerinde hasar meydana gelmesi oldukça olasıdır.

Bu, yaralanmanın temeli oluşmuştur. Hastalık en yaygın faktördür, ancak başka hangi faktörler artan yaralanma riskine katkıda bulunabilir?

 • Sık öksürme
 • Üst solunum yolu enfeksiyonu / soğuk algınlığı
 • Zayıf monitörler – kendinizi duyamamak ve itmek
 • Dumana maruz kalma (mekanda veya dışarıda)
 • Reflü (tur sırasında diyet değişiklikleri, geç yemek vb.)
 • Alerjiler (rutübetli mekanlar, tozlu otobüsler vb.) ve geniz akıntısı
 • Uyku eksikliği
 • Tutarsız ses koçluğu
 • Ses tellerini ısıtmamak
 • Sigara içmek (sigara, marihuana, elektronik sigara vb.)

Bu faktörlerden ikisi veya daha fazlası performans sırasında yaralanma riskini artırır.

Unutmayın, “kötü teknik” bu listede yok – ancak tutarsız vokal koçluğu var. Ses koçluğunun rolü, yaralanmanın önlenmesi ve yaralanmanın erken tespitidir. Gerçekten zarar verici ses stilleri dışında, şarkıcılar yaralanmaya neden olan teknikleri kullanma eğiliminde değiller.

Mükemmel bir vokal koçu, bir şarkıcının doğal yaklaşımını benimser ve onu en iyi çıktı için optimize eder. Teknik ayarlamalar, gelişmiş dayanıklılığa yol açabilir ve şarkıcı, bu ayarlamalar yapıldıkça çarpıcı biçimde daha iyi hissedebilir. Küçük ayarlamalar şarkıcı için büyük değişikliklere neden olabilir. Koç, aynı zamanda sesinizin bir sorunu ilk belirtilerde algılaması için en iyi kulak setidir. Ancak teknik tek başına yaralanmayı engellemez.

Ses telleri insan vücudunun bir parçasıdır ve bu nedenle iç ortamınızdan etkilenir. Soluduğunuz hava tarafından beslenir ve bu nedenle dış ortam da sesi etkiler. Bu nedenle, yaralanma riskini artırabilecek çok sayıda değişken bulunmaktadır. Bu bilgi, şarkıcının genellikle bir yaralanma teşhisine eşlik eden utanç duygularından kaçmasına yardımcı olmalıdır. En önemlisi, listelenen risk faktörlerini tanımak, şarkıcının onları kontrol etmesine yardımcı olabilir.

 

Kaynakça

Bu makale Dr. Reenna Gupta tarafından yazılmıştır. Orijinal metni buradan okuyabilirsiniz.