Kronik Bir Hastalıkla Yaşarken Esnek ve Uzaktan Çalışma

Kronik Bir Hastalıkla Yaşarken Esnek ve Uzaktan Çalışma

Sabahları bir amaçla kalkarsanız ve günü verimli bir şekilde bitirirseniz – sizin için anlamı ne olursa olsun – hayatınızdaki her şey bu başarıdan faydalanacaktır. Bunu bir hayat hikayesinden örnekle anlatabiliriz.

2008’de, 4 ve 6 yaşlarındaki iki sevimli küçük kızla evde oturan bir anneydim. Yorgunluğun anneliğin bir parçası olduğunu düşündüm. Bir doktora görünmek için uzun süre bekledim. Birkaç doktora gittim ve sonunda multiple skleroz (MS) tanısı aldım.
 
Nörolog aslında bana "çalışmadığım" için mutlu olduğunu söyledi çünkü stres MS için en kötü şeydi – ve bir daha çalışmayı asla düşünmemeliyim. Şaka mı yapıyordu? Belli ki hiç küçüklerle evde kalmamıştı. Fakat bu durum daha da kötüydü. Bana bir şeyi yapamayacağımı söylemek, beni yapmak için cesaretimi kırmak gibi. Her iki çocuk da tam gün okula geçer geçmez tam zamanlı işe geri döndüm. Ve ben işimi, iş arkadaşlarımı çok sevdim. Kısacası çalışmayı çok sevdim. Onunla ilgili her şeyi sevdim, bir güne kadar gaz pedalı ile freni ayırt edemeyecektim. Belki o doktor haklıydı ve stres MS için gerçekten kötüydü. Bir gün tam bir nüks yaşadım. Bu benim kariyerimin sonuydu – ya da öyle göründü.
 

İşimden Para Kazanmayı Öğrenmek

Teşhisimi beklerken, MS hakkında internette gördüğüm her şey korkunçtu. Bu yüzden hikayemi paylaşmak ve MS hastalarına destek sağlamak için kendi web sitemi kurdum çünkü MS hastalığı nedir çok kafa karıştırıcı bir konuydu. MS hastalarının hayatının alt üst olması ve tanıdan sonra hayat olduğunu görmesi için kapsayıcı bir yer olmasını istedim.
 
Uzmanlarla ve diğer MS üyeleriyle röportaj yapmak için bir podcast bile başlattım. Her şey plansız yapıldı, sadece kendimi bulduğum aynı gemide diğer insanlara yardım etme arzusu ile doluydum. Bir gün bahçemde yabani otları temizliyordum ve aniden para kazanabileceğim varlıklarım olduğu aklıma geldiğinde evden nasıl gelir elde edebileceğimi düşünüyordum: web sitem ve podcast!
 
Daha fazla çevrimiçi kurs, beyin fırtınası grupları, çok sayıda okuma ve çalışma, çoklu podcast bölümleri ve internette bir sürü soru göndermeyi içeren sitemden nasıl para kazanılacağını öğrenmek için yola çıktım. Yavaş yavaş, web siteme para kazanma stratejileri eklemeye başladım. İlk olarak, siteme bağlı kuruluş pazarlamasını ekledim Sonra, bir e-kitap yazdım ve sitemde yayınladım. "Bir kez yazın ve tekrar tekrar satın.”
 
Hemen hemen aynı zamanlarda, Healthline’daki bir başkan yardımcısı tarafından yeni uygulamaları MS Healthline için bir podcast oluşturma konusunda bir görüşme aldım. FUMS podcast’imi duymuş ve web sitem aracılığıyla benimle iletişim kurmuştu.
 

Hikayemi Paylaşmak ve Yaşamak

Blog yazılarım bu noktada biraz dikkat çektiğinden, MS için bir teşhis aracı üreten bir şirket de benimle temasa geçti. Beni ve diğer birkaç MS blogger’ını bu yeni aracı nasıl tanıtabilecekleri konusunda düşüncelerimizi seçmeleri için Nashville’deki merkezlerine davet ettiler.
 
O toplantıdan sonra otobüsteyken, iki hasta savunucusunun çeşitli çevrimiçi sağlık bilgi siteleri için makaleler yazmaktan bahsettiğini duydum. Birinin omzuna dokundum ve bunu doğru duyup duymadığımı sordum: Hastalığınızla ilgili kendi kişisel deneyimlerinizi gerçekten yazabilir ve bunun için para alabilir misiniz?
 
Evet, onların cevabıydı ve kafamda bir ampul parladı.
 
O seyahatten eve geldiğimde, MS ile deneyimlerimi paylaşmayı teklif eden birçok sağlık bilgi şirketine sorgu e-postaları gönderdim. Görevleri almaya başladım ve Healthline’ın Başkan Yardımcısı, MS uygulamaları için "rehber" olmayı, canlı sohbetleri çalıştırmayı ve uygulamadaki soruları yanıtlamayı düşünüp düşünmeyeceğini sordum. Tabii ki yaptım!
 
Ardından Healthline’ın sosyal medya departmanından bir telefon geldi. Multipl Skleroz ile Yaşamak Facebook sayfalarında günde dört makale yayınlayacak ve yorumları ve mesajları izleyecek bir yöneticiye ihtiyaçları vardı. Evet bu bendim!
 
Diğer şirketler de gelmeye başladı ve çok geçmeden iyi paralar kazanmaya başladım. Dahası bunu yataktan çalışarak yapıyordum, yatağım, hastane, infüzyon merkezi – her yerde.
 
Bu tam olarak istediğim ve sağlığımın ihtiyacı olan şeydi. Artık bir doktora görünmek için izin istemek zorunda değildim ya da kendimi duş alacak, giyinecek ve işe gidecek kadar iyi hissetmiyorsam bir gün izin istemem gerekmiyordu. Yatakta kalıp oradan çalışabilirim.
 
Güzel bir histi. Üretkendim, amacım vardı ve kendime iyi bakarken bir yandan da gelir elde ediyordum.
 

Başkalarının Sağlıklarına Uygun İşler Bulmalarına Yardımcı Olmak

Resmen kendim için çalışarak ve sağlığıma dikkat ederek, bir başkası için tam zamanlı çalışırken yaptığımdan daha fazla para kazanıyordum. Ne?!
 
Bu aydınlanma bir başkasına daha getirdi: Bunu başkalarıyla paylaşmak zorundaydım. Bir başkasına yardımcı olabilecek bir şey biliyorsanız, bunu paylaşmak sizin yükümlülüğünüz olduğuna inanıyorum. Böylelikle, Ödeme Alan Hastalar fikri doğdu.
 
Ödemeyi Alan Hastalar, kronik hastalığı olan kişilerin sağlıklarına daha iyi uyum sağlayacak iş fırsatlarını nasıl bulacaklarını ve oluşturacaklarını öğrenmeleri için bir topluluktur.
 
Hasta savunuculuğu üzerine çalışıyorum ve bunu öğreteceğim, ancak aynı zamanda çevrimiçi iş kurma, bağlı kuruluş pazarlaması, bir web sitesinin nasıl kurulacağı, yasal çevrimiçi işe alım görevlileri aracılığıyla nasıl iş bulunacağı ve engelliliğinizi nasıl sürdüreceğiniz ve nasıl çalışacağınız hakkında bilgiler de olacaktı. Tüm bunlara ek diğer konuların yanı sıra ödemeler ve maaşlar da dahil edildi.
 
Amacım, deneyimlerimi ve kaynaklarımı başkalarının yararına paylaşmaktı.
 

Daha Mutlu, Daha Sağlıklı Bir Yaşam

Şu anda bildiğim bir şey varsa o da şudur: Sabahları bir amaçla kalkarsanız ve günü verimli bir şekilde bitirirseniz, sizin için anlamı ne olursa olsun, hayatınızdaki her şey bundan faydalanacaktır. Oraya da biraz gelir ekleyin ve çok daha mutlu, potansiyel olarak daha sağlıklı bir yaşam için planlama yapabilme imkanınız arttırın.
 
Siz de MS hastalığı ile savaşıyor ve kendinizi stresli hissediyorsanız alanında uzman kadromuzdan randevu alarak stresle başa çıkma becerilerini öğrenebilir yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz.
 

Kaynakça

Kathy Reagan Young tarafından hazırlanmıştır. Orijinal makaleye buradan ulaşabilirsiniz.