Küçük Çocuklar İçin Uygun Oyuncaklar Nasıl Seçilir?

Küçük Çocuklar İçin Uygun Oyuncaklar Nasıl Seçilir?

Amerikan Pediatri Akademisi’nin yakın zamanda dijital çağda küçük çocuklar için uygun oyuncakların nasıl seçileceğine dair bir rapor yayınladığını biliyor muydunuz?  Bu rapor hakkında çok heyecanlıyım çünkü çocuklar için basit oyuncakların ve insan bağlantısının faydalarını vurgular (ayrıca dil konuşma terapistlerinin, ergoterapistlerin ve fizyoterapistlerin ek rehberlik sağlayabileceğinden bahsediliyor.

Oyuncağın tanımı

Rapor, bir oyuncağın değişen tanımını tartışıyor- oyun değişmedi ancak oyuncaklar son 100 yılda değişti. Dijital oyuncaklar büyük ölçüde arttı. Ebeveynler, elektronik oyuncakların ve dijital medyanın gelişimsel ilerleme için gerekli olduğunu düşünebilirler, ancak bunu destekleyecek hiçbir kanıt yoktur.

Geleneksel oyuncaklar çeşitli şekillerde tanımlanabilir:

 • Sembolik veya taklit oyuncak oynamak- bebekler, aksiyon figürleri vb.
 • İnce motor, adaptif veya manipülatif oyuncaklar, yani bulmacalar, bloklar, vb.
 • Sanat yani oyun hamuru, renklendirme, boya vb.
 • Dil ve / veya kavramlar, yani oyunlar, manyetik harfler vb.)
 • Kaba motor ve / veya fiziksel oyuncaklar yani oyuncak, vagon vb.

Bu oyuncakların illa pahalı olması gerekmez. Birçok ev eşyaları oyun için kullanılabilir (ör. Mutfak tencere ve tavaları, oyun hamuru için ekmek hamuru, buzdolabı mıknatıslar, bloklar için ayakkabı kutuları, vb.).

Geleneksel Oyuncakların Faydaları

Yüksek kaliteli geleneksel oyuncakların faydaları çoktur çünkü bunlar:

 • Bakıcı çocuk etkileşimlerini kolaylaştırmak
 • Akran oyununu teşvik etmek
 • Hayal gücünü arttır

 

Dijital Oyuncakların Olumsuz Sonuçları

Birçok bakıcı, elektronik oyuncakların (yani bebekler için ışıklı oyuncaklar, büyük çocuklar için tabletler) nörotipik çocukların genel gelişimi için önemli olduğunu düşünmektedir. Kanıtlar, bazı elektronik oyuncakların temel unsurlarının çocuk ve bakıcı arasındaki sosyal katılımdan uzaklaştığını göstermektedir.

Örneğin, çocuklar elektronik oyuncakları kullandıklarında, başkalarının yüz ifadelerini okumayı veya seslendirmeyi yorumlamıyorlar.

Dijital bir oyuncak kullanırken, çocuklar genellikle tekrar oynamak için faydalı olmayan yalnız başına oyun oynarlar.  Çocuk ve bakıcı arasındaki bu etkileşimler çocuğun sağlıklı gelişimi için ELEŞTİRELDİR. Bakıcının verdiği verime göre değişebilir.

Çocuklar elektronik oyuncaklarla oynadıklarında, araştırmalar daha az yetişkin kelime, azalmış konuşma sırası, daha az ebeveyn yanıtı ve çocukların geleneksel oyuncaklarla oynadıklarında daha az içeriğe özgü kelime olduğunu göstermektedir.

Özel Gereksinimi Olan Çocuklar İçin Oyuncaklar

Gelişimsel gecikme veya engelli çocuklar için, uygun oyuncakların seçilmesi zor olabilir, çünkü oyuncak ambalajı ile ilgili öneriler gelişimsel beceri seviyesine değil yaşa dayanmaktadır. Pediatrik dil konuşma terapistleri, ergoterapistler ve fizyoterapistler, belirli bir çocuk için en iyi oyuncaklar üzerinde bakıcılara rehberlik edebilir.

Oyuncaklar, bir çocuğun oyuncağa nasıl eriştiğini değiştirerek tasarıma uyarlanabilir. Bunun örnekleri, bir oyuncağı açmak ve kapatmak için bir anahtar kullanmak veya oyun parçalarını manipüle etmeyi kolaylaştırmak için büyütmek olabilir.

Elektronik oyuncaklar ve teknoloji, bazı engelli çocuklar için çok faydalı olabilir, ancak nörotipik çocuklarda olduğu gibi, bakım verenlerle etkileşimde bulunurken dijital “oyuncaklar” kullanılmalıdır.

Medyanın Pozlanması ve Oyuncaklarla Oynama

2015 yılında çocukların% 96,9’unun mobil cihaz kullandığına ve çoğunun 1 yaşından önce kullanmaya başladığına inanabiliyor musunuz? Ekran süresindeki bu artış, aktif oyundaki azalma ve oyuncaklarla oynama ile ilişkilidir.

Küçük çocuklarda yüksek ekran süresinin riskleri vardır:

 • Oyun etkinliklerine müdahale eder
 • Ebeveyn-çocuk etkileşimlerini bozar
 • Agresif davranışı teşvik eder
 • Obeziteyi teşvik eder
 • Çocukları şiddete karşı duyarsızlaştırır

Amerikan Pediatri Akademisi’nin klinik raporu şunları söylüyor:

Rapor çocukların uzamsal ve matematiksel kavramları öğrenmek için oyuncakları manipüle etmek ve beyin bağlantılarını güçlendirmek için ellerini kullanmaları gerektiğini önermektedir.

Küçük Çocuklar İçin Uygun Oyuncakların Seçilmesi İçin 10 İpucu

Amerikan Pediatri Akademisi’nin klinik raporu, çocuklar için uygun oyuncakları seçerken ebeveynler ve bakıcılar için 10 ipucu önerir:

 • Bir oyuncak seçerken, en önemli nedenlerden birinin oyun zamanı çocukluk döneminde (özellikle bebeklik döneminde) eğitici değil, insanlarla sıcak, destekleyici etkileşimleri ve ilişkileri teşvik etmek.
 • En iyi eğitici oyuncaklar, bakım verenlerle çocuklar arasındaki etkileşimi teşvik eden oyuncaklardır. Oyun zamanı şartlar olmadan.
 • Çocuklar, iletişim, ince motor becerileri, kaba motor becerileri, sosyal-duygusal, vb. Gibi gelişimin her alanında büyümeyi teşvik eden gelişimsel olarak uygun oyuncaklara ihtiyaç duyarlar.
 • Basit oyuncaklar, çocukların hayal güçlerini kullanmaları, yaratıcı olmaları, problem çözme ve bakıcılar ile etkileşim kurmalarını teşvik etmek için mükemmeldir.
 • Çocuklara kitapları yüksek sesle okuyun. Oyun senaryoları için fikirlerin kıvılcımlanmasına yardımcı olmak için çocuk kitabını kullanın. Yerel kütüphanenizden yararlanın.
 • Çocuğunuz için bir oyuncağın güvenliği hakkında endişeleriniz varsa, bir çocuk doktoru, çocuk terapisti veya diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarına danışın.
 • Stereotipleri teşvik etme potansiyeli olup olmadığını belirlemek için oyuncaklara yakından bakın.

 

 Video Oyunu ve Bilgisayar Kullanımını Sınırlandırın! 

Tavsiye, 2 yaşından küçük çocukların ekran süresine sahip olmaması ve 2 yaşın üzerindeki çocukların eleme zamanının günde sadece bir saatten az olması gerektiğidir. Medya kullanımı sırasında, etkileşimi artırmak için 5 yaşından küçük çocuklara bir ebeveyn veya bakıcı eşlik etmelidir.

Zihinsel ve fiziksel aktiviteyi teşvik eden oyuncakları seçin.

Kaynakça: https://www.yourtherapysource.com/blog1/2018/12/07/how-to-select-appropriate-toys-for-young-children-2/