Küçük Yaştaki Çocuklar İçin Spor

Küçük Yaştaki Çocuklar İçin Spor

Ebeveynler eve yeni bir bebek geldiğinde genellikle sonradan olacak şeyleri hayal etmekle zaman geçirirler. Doğum günü partileri, aileye ziyaretler ve çoğu zaman çocuklarının katılacağı spor etkinlikleri. Çocukların iki ya da üç yaşlarındayken kayıt olmalarıyla başlayan birçok atletizm programı vardır.
 

Spor etkinlikleri ile ilgili istediğiniz net cevap, bir spor programında ne aradığınıza bağlıdır. Uygulamalar, oyunlar ve ciddi beceri gelişimi sağlayacak rekabetçi bir program arıyorsanız, çocuğunuzu en azından okul çağına girene kadar bekletmeniz en iyisidir. Çocuğunuzu atletizm için eğlenceli olan ancak rekabet gerektirmeyen bir program arıyorsanız, okul öncesi dönemde çocuğunuzu bir spor programına kaydettirmeniz aileniz için iyi bir seçim olabilir.

 

Küçük çocuklar için spor programları hakkında daha fazla bilgi edinmek için çocuklara futbol eğitimi veren kurumun direktörü Mike Stiner ile konuştum.

Stiner, küçük çocuklar için herhangi bir spor programında en önemli olan şeyin eğlence olduğunu söylüyor.

“Bu yaşta, tamamen rekabetçi olmayan, güvenli ve cesaret verici bir alanda eğlenmek önemlidir.” diyor Stiner. Küçük çocuklar için kaliteli olan bir programda, antrenörler ve ebeveynler, eğlenceye ve rekabet olmadan öğrenmeye öncelik vermelidirler.

Eğer çocuğunuz için eğlence temelli bir program bulduysanız ve onu kaydettirmeye hazırlanıyorsanız, çocuğunuzu önce başarıya hazırlamanız önemlidir.

“Bana göre ebeveynlerin 2-3 yaşındaki çocuklarını başarıya hazırlayabilmeleri için en iyi yol, tüm beklentilerini ortadan kaldırmalarından ve sadece çocuklarının onları izlemeyi sevdiklerini bilmelerini sağlamaktan geçiyor. Bu dönem eğlenceli ve çocuğa olumlu deneyim sağlamalı.” diyor Stiner, ayrıca çocukların oynamaya, koçu dinlemeye ve yeni şeyler denemeye teşvik edilmesinin pratik bir düzeyde çok yardım sağladığını da söylüyor.

Eğer çocuğunuz sporu denediyse ve hoşlanmadıysa, sorun değildir. Çocuklar hızlı bir şekilde değişirler ve daha sonra denemeleri için sadece bir veya iki dönem beklemek büyük bir fark yaratabilir. Stiner, “Bazen bir çocuk organize bir spora hazır olmayabilir ve bu tamamen normaldir.“ diyor. Bu yaşlarda, birkaç ayda büyük farklılıklar görülür ve bunun doğruluğunu da çocuğu kendi haline bıraktığımızda görebiliyoruz. Spor programı bazen gelecek dönemdeki başarı için çocukları hazırlayabilir. ”

Sonuç olarak, ebeveynler beklentilerini kontrol altında tuttukları sürece, spor yapmak küçük çocukların öğrenmesi, oynaması ve büyümesi için eğlenceli ve heyecan verici bir yol olabilir.

Kaynakça
https://www.verywellmind.com/cortisol-and-stress-how-to-stay-healthy-3145080
Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                                +90 (533) 165 60 94