Kürek Kemiğinizin Altındaki Ağrıyı Gidermek

Kürek Kemiğinizin Altındaki Ağrıyı Gidermek

 

Kürek kemiğinizin altındaki ağrı, omurganın yanında keskin bir yanma hissine ya da omuz veya üst sırt boyunca yayılan derin bir ağrı hissine neden olabilir. Kürek kemiğinizin altındaki ağrının devam etmesi, yaşam kalitenizi etkileyebilir, kol ve sırt hareketlerinizi sınırlayabilir. İşte acınızı dindirmenize yardımcı olabilecek 5 fikir:

 

1. Aktiviteden Sonra Üst Sırtınızı Dinlendirin
Bazı hareket ve ev işleri veya egzersiz gibi fiziksel aktiviteler yaparken ağrınız kötüleşirse, bir veya iki gün dinlenin. Fiziksel aktiviteyi duraklatmak, ağrınızı azaltmanıza ve aşırı kullanımı önlemenize yardımcı olabilir. Ancak, yaptığınız aktiviteden çok uzun süre veya tamamen vazgeçmeyin. Birçok insan, hareketsiz bir yaşamın bel ağrısını daha da kötüleştirdiğini bildirmiştir. Bir masanın arkasında olması gerektiğinden çok uzun bir pozisyonda kalmak da semptomları kötüleştirebilir. Sık sık ara vermeyi deneyin ve tekrar oturma pozisyonuna geçmeden önce sıfırlama yapmak için konumu değiştirin.

2. Soğuk ve/veya Sıcak Uygulayın
Soğuk kompreste, beze sarılmış buz parçalarını her seferinde yaklaşık 10 ila 20 dakika boyunca duracak şekilde sırtınıza uygulayabilirsiniz. Uygulamalar arasında en az 2 saatlik ara vermeniz gerekmektedir. Sıcak kompreste ise, özel ısıtıcı yastıklar en fazla 15 veya 20 dakika kullanılır. Cildinizi korumak için, daima soğuk veya sıcak kaynak ile cildiniz arasına bir katman ekleyin. Ağrınızı en çok rahatlatmaya yardımcı olan şeyi görmek için soğuk ve sıcak uygulamalar arasında geçiş yapmayı deneyin.

3. İlaç Kullanın
Eczaneden reçetesiz olarak satın alınabilecek bazı ilaçlar ağrılarınızı hafifletebilir. Bu ilaçların bazıları aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin) veya naproksen, (Aleve, Anaprox DS, Naprosyn) iltihaplanmayı azaltmaya yarar. Asetaminofen (Tylenol) gibi diğer ilaçlar beyindeki ağrı sinyallerini önleyerek veya değiştirerek işe yarayabilirler. Reçete gerektirmemelerine rağmen ilaçlarının yan etkileri ya da riskleri mevcut olabilir. Prospektüsteki talimatları okuyup izlediğinizden emin olun.

4. Masaj Yapın
Kürek kemiğinizin altındaki ağrı, kas spazmı nedeniyle sıkı bir düğüm varmış gibi hissettirebilir. Masaj, kaslarınızı gevşetmenize ve etkilenen bölgeye daha fazla kan gitmesine yardımcı olabilir. Gerginliği azaltabilecek ve rahatlama sağlayabilecek doğru noktaya masaj yapabilmesi için mutlaka bir profesyonel fizyoterapistin yardımını alınız.

Kürek kemiğinize masaj yapmanız için uygun olan tekniklerden biri top kullanmaktır. (Bir tenis topu bu işi görecektir.) Bu tür masajlar, topu sırtınız ile duvar arasına yerleştirip ardından yavaşça topu yana veya yukarıya ve aşağıya yuvarlayarak gerçekleştirilebilir.

5. Bir Fizyoterapistten Destek Alın
Yukarıdaki tedaviler kürek kemiğinizin altındaki ağrıları etkili bir şekilde azaltmazsa, bir masör veya fizyoterapisti ziyaret edin. Bu sağlık hizmeti sağlayıcıları ağrının kaynağını değerlendirebilir ve bel, boyun, göbek kaslarınızı güçlendirmeye ve gerdirmeye yardımcı olacak size özel kişisel planlar tasarlayabilir. Ayrıca sert kasları veya eklemleri gevşetmek için manuel manipülasyon sağlayabilirler.

Bu ipuçlarından faydalanarak, kürek kemiğinizin altındaki ağrıyı neyin azalttığını görmek için tedavi fikirlerinin bir kombinasyonunu da deneyebilirsiniz.

Kaynakça
https://www.spine-health.com/blog/relieving-pain-under-your-shoulder-blade
Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                                +90 (533) 165 60 94