Lidcombe Programı

Lidcombe Programı

Okul öncesi ve okul çağındaki çocuklar için işe yaradığı klinik deneylerle kanıtlanmış kekeleyen çocuklar için kanıta dayalı harika bir terapi yöntemidir.

Şu anda en iyi kanıta sahip terapi, Sidney Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından geliştirildiği Sydney banliyösünden sonra Lidcombe Programı olarak adlandırılıyor. Lidcombe Programının kekeleyen okul öncesi çocuklara hiçbir şey yapmadan beklemekten 7-8 kat daha fazla gelişme şansı verdiği gösterilmiştir.

Umut verici araştırma sonuçlarıyla desteklenen başka terapiler de var. Örneğin, terapiyi tamamlayan okul öncesi çocuklar için iyi sonuç veren Westmead Programı veya “robot konuşması” olarak da bilinen hece zamanlı konuşmayı duymuş olabilirsiniz.

Lidcombe Programı nedir?

Lidcombe Programı, her gün pratik yapmak da dahil olmak üzere ebeveynlerin ve çocukların sıkı çalışmasını ve bağlılığını gerektirmesine rağmen teoride basittir.

Lidcombe Programı evde ebeveynler tarafından uygulanır ve doğrudan bir çocuğun kekemeliği üzerinde çalışır. (Eskiden yaygın bir yaklaşım olan Lidcombe programını görmezden gelemeyiz.) İlk olarak, bir dil ve konuşma terapisti bunu yapmanız için sizi eğitecek ve sonra size ve çocuğunuza bundan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır. Amacımız, çocuğunuzun kekemeliğinden sadece klinikte değil, gerçek dünyada kurtulmak ya da neredeyse kurtulmak ve öyle kalmasını sağlamaktır.

Lidcombe Programının ana fikri, “sözlü olasılıklar” olarak adlandırılan şeyleri kullanarak bir çocuğun kekemeliğini azaltmaya yardımcı olabileceğimizdir. Sade bir anadilde bu, çocuğunuza sorunsuz bir şekilde “kekelemeden” konuşurken çok sayıda olumlu geribildirim  veya övgü vermeniz ve çok daha seyrek olarak, kesinlikle kekelediğinde tekrar denemesini istemeniz anlamına gelir.

Banter, kekeme olan çoğu küçük çocuk için Lidcombe Programını önerir, çünkü:

  • Lidcombe Programı, iki bağımsız, tekrarlanmış faz III randomize kontrollü çalışma dahil olmak üzere en fazla kanıta sahiptir (Jones ve diğerleri, 2005, Latterman ve diğerleri, 2008 ve O’Brian & Onslow, 2011);
  • Bir çocuğun ilerlemesini başkalarıyla kıyaslayarak izleyebilir ve terapide değişiklik yapmamız gerekip gerekmediğini değerlendirebiliriz;
  • İşe yarıyor: araştırmalar Lidcombe Programının kekemeliği neredeyse % 80 oranında azalttığını gösteriyor (Jones 2005);
  • Lidcombe Programı güvenlidir.

Hiçbir kekemelik terapisi mükemmel başarılı değildir. Örneğin, Lidcombe Programının neden çalıştığını ve hatta hangi parçalarının işe yaradığını bilmiyoruz. Bazen terapiden sonra çocuğun kekemeliği geri gelir. Özellikle bir aksilik yaşıyorsanız, motive kalmak zor olabilir. Bunu siz ve çocuğunuz için olabildiğince kolaylaştırmak ve büyük resme odaklanmanızı sağlamak dil ve konuşma terapistinin görevidir.

Kaynakça: https://www.banterspeech.com.au/lidcombe-program/