Meditasyon ve Beyin Yapısına Etkisi

Meditasyon ve Beyin Yapısına Etkisi

Son yıllarda farkındalık meditasyonunun, stresi azaltması ile ilgili çok fazla araştırma yapıldı ve bu araştırmaların sonucunda farkındalık meditasyonunun stresi azalttığı ile ilgili birçok bilgi ortaya koyuldu.

Kaygı anında birey, fark ettiği tehditlere karşı sergilemesi gereken duygusal tepkileri ortaya koyamaz. Farkındalık meditasyonu ile kişinin duygularını yönettiği bilişsel yeteneği artar. Meditasyonun kaygıyı yönetmedeki ve kaygıyı azaltmadaki pozitif etkisini bilmemize rağmen meditasyon sırasında hangi beyin bölgelerinin aktif hangilerinin pasif olduğunu tam olarak bilemiyorduk. Fakat yeni çalışmalar bize bunu gösteriyor.

Meditasyon Kaygıyı Nasıl Azaltır, Beynimize Nasıl Etki Eder?
Normal kaygı düzeyine sahip 15 katılımcının olduğu bir araştırmada bu kişiler her gün 20 dakika meditasyon uygulaması yaptı. Bu meditasyon çalışmalarında kişiler nefes almaya ve vücut duyumsamalarına odaklanıp, dikkat dağıtan düşünceleri yargılamadan kabul etmeyi öğreten bir meditasyon çalışması yaptı.

Katılımcıların kaygı seviyelerinin her seansta azaldığı ortaya çıktı. Meditasyon anında kişilerin beyinleri görüntülendi ve ortaya çıkan sonuçlar kaygıyı hafifleten, rahatlatan bölgelerin ve empati yapmamızı sağlayan bölgelerin meditasyon anında aktif olduğunu ortaya koydu.
 

{!GALLERY}