Mesaj Boynu Nedir ve Ağrıya Neden Olur Mu?

Mesaj Boynu Nedir ve Ağrıya Neden Olur Mu?

Mesaj boynu, baş aşağı doğru bükülmüş ve hareketsiz haldeyken mobil cihazların uzun süreli kullanımının neden olduğu, boyunda tekrarlayan bir ağrıyı  veya aşırı kullanım sendromunu tanımlar. Teknoloji boynu olarak da adlandırılan mesaj boynu, genellikle mesajlaşma ile ilişkilendirilir, ancak ,internette gezinmek, oyun oynamak veya iş yapmak gibi aşağıya doğru bakarken telefonlarda ve tabletlerde gerçekleştirilen birçok faaliyetle ilgili olabilir.


Başın Ağırlığının Etkisi

Başın ağırlığı,  boyun ağrısı için önemli bir faktördür. Boyun kasları, tendonları ve bağları, başın ağırlığını (4-6 kg) servikal omurganın üzerinde dengelenmiş nötr bir pozisyonda desteklemeye yöneliktir. Telefonla mesaj yazarken, başını öne doğru bükmek ve boyuna yaklaşık 20 ila 28  kg. kuvvet uygulayan 45 veya 60 derecelik bir açıyla bakmak yaygındır.  Boyun, bu miktardaki basınca uzun süre dayanamaz.


Mesaj Boynuna İyi Gelenler

Mesaj boynu, tipik olarak boyunda veya sırtın üst kısmında hafif bir ağrı olarak başlayabildiği gibi boyunda keskin bir ağrı veya sertlikle de ortaya çıkabilir. Mesaj boynunun ağrıya neden olduğundan şüphelenildiğinde aşağıdaki maddelere uymanız tavsiye edilir;

  • Telefon / tablet kullanımını gerekli görevlerle sınırlandırmak
  • Cihazları göz hizasına yakın tutarak daha iyi bir duruş sağlamak
  • Özellikle boyun, göğüs ve sırtın üst kısmını hedef alan egzersizler ve esneme hareketleri yapmak

Eğer telefon kullanımı sınırlandırılmazsa devam eden ileri baş postürü ve kambur omuz görünümü artabilir ve bu da boyun, sırt ve omuzlarda daha fazla ağrıya ve hareket kısıtlılığına neden olabilir.

Bazı durumlarda, servikal dejeneratif disk hastalığı ve  servikal osteoartrit gibi boyundaki dejeneratif koşulları şiddetlendirebilir veya hızlandırabilir.


Akıllı Telefonların ve Tabletlerin Yarattığı Boyun Gerginliğinin Riskleri

İşte akıllı telefon ve tablet kullanımının omurgayı germek için riskler oluşturmasının bazı nedenleri;

  • Ekranı görmek için kafayı eğmek: TV’ler ve kişisel bilgisayarlarla karşılaştırıldığında, akıllı telefon ve tablet ekranlarına daha çok bir masa da veya ayakta, ekrana dik gelen açıyla bakıyoruz. Bu nedenle, boyun ve kafa, akıllı telefonları görüntülemek için diğer ekranlardan daha fazla öne doğru bükülür.
  • Dokunmatik ekran, omuzları ve başı daha ileriye taşıyabilir. ‘Ergonomics’ dergisinde yapılan araştırma, çalışma katılımcılarının mesaj yazarken, internette gezinme veya video izleme gibi diğer akıllı telefon görevlerine kıyasla daha ileri baş duruşuna sahip olduklarını açıkladı.

Kitap okumak veya bulaşık yıkamak gibi diğer bazı faaliyetler de insanları başlarını eğmeye sevk eder. Aradaki fark ise  akıllı telefon ve tabletleri çok daha uzun süre aynı pozisyonla kullanmamızdır.


Gelişmekte Olan Omurlar Üzerindeki Etkisi Hala Araştırılıyor

En sık kısa mesaj kullanıcıları arasında olan ergenlik çağında ki gençler üzerindeki etkisi hakkında özel bir endişe var. Pek çok doktor, kiropraktör ve diğer tıp uzmanları, genç hastalarda sık mesajlaşma ve mobil cihaz kullanımına bağlı olarak boyun ağrısında artış ve kötü duruş gördüklerini bildirdiler, ancak şimdiye kadar kanıtlar çoğunlukla anekdottur.

Başı uzun süre öne doğru tutmak, tıp camiasında boyun ağrısı için bir risk faktörü olarak yaygın bir şekilde kabul edilir. Gençlerde boyun ağrısı ve kötü duruşta bir faktör olarak akıllı telefon ve tablet kullanımının ne kadar olması gerektiği hakkında bazı tartışmalar vardır. İsveç’teki genç yetişkinler üzerinde yapılan bir araştırma, mesajlaşma süresi ile boyun ağrısı arasında bir bağlantı bulsa da, sonuçların uzun vadede değil kısa vadede daha güçlü göründüğü anlaşıldı.  

Ayrıca Brezilya’da 18-21 yaşındakiler üzerinde yapılan bir araştırma, mesajlaşma ile boyun ağrısı arasında bir ilişki bulamadı. Mesajlaşma ve mobil cihaz kullanımının boyun sağlığı üzerindeki uzun vadeli etkisini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.


Kaynakça

Bu makale Dr. David DeWitt tarafından yazılmıştır. Orjinal metni buradan okuyabilirsiniz.