Mix Tip Transkortikal Afazi Nedir?

Mix Tip Transkortikal Afazi Nedir?

Mix Tip Transkortikal afazi, tekrarlamanın mevcut birincil dil yeteneği olduğu bir afazi tipidir. Oldukça nadir görülen bir afazi tipidir. Mix Tip Transkortikal afazi ayrıca izolasyon afazi olarak adlandırılmıştır. Şiddetli bir afazi tipi olarak kabul edilmektedir. Daha işlevsel tekrarlama becerileri dışında Global afazi ile benzer özelliklere sahiptir.

Mix Tip Transkortikal Afazi Özellikleri

  • Konuşulan dilde ciddi bozukluklar görülmektedir:
  1. Konuşma akıcı değildir, yani yavaş ve duraksamalıdır.
  2. Konuşmanın tipik bir ritmi veya prozodi yoktur.
  • Vakanın konuştuğu dil genellikle kendisine söylenenleri tekrarlanmasını veya ekolalileri içermektedir.
  • Konuşmayı başlatmada veya kendiliğinden dil oluşturmada zorluklar görülmektedir.
  • Dili anlama bozuklukları vardır
  • Okuma etkilenmiştir.
  • Yazma yeteneği etkilenmiştir; genellikle konuşma diline benzemektedir.
  • Tekrarlama becerileri vakanın kullandığı en etkili beceridir.
  • Tekrarlama becerileri tamamen bozulmamış veya hafifçe bozulmuş olabilir, yani birçok vaka 3-4 kelimelik bir cümleyi tekrarlayabilir.

Mix Tip Transkortikal Afazi Nedenleri ve Tedavisi

Mix Tip Transkortikal afazi, beynin dil merkezlerinin yakınında meydana gelen hasarlara bağlıdır. Dil merkezleri arasında Broca alanı (dil üretiminden sorumlu) ve Wernicke alanı (dil anlamadan sorumlu) bulunmaktadır. Bununla birlikte, doğrudan bu alanlara verilen hasardan kaynaklanmaz. Aksine, bu bölgeleri beynin geri kalanından izole olmasına neden olur.

Hareketler, çizimler ve resimlerin iletişime dahil edilmesi genellikle yararlıdır. Mix Tip Transkortikal afazisi olan kişilerin resimleri ve çizimleri anlamaları kelimelerden daha kolaydır. Yavaş konuşmak ve anahtar kelimelere odaklanmak da yararlı olabilir.

Dil ve konuşma terapistini (DKT) en kısa zamanda ziyaret etmek, vakalar için çok yararlı olabilir. Bir inmeden sonra kısa bir sürede iyileşmeler görülmesi oldukça önemlidir ve bir dil ve konuşma terapisti iyileştirmeleri en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olabilir.

Kaynakça: https://www.aphasia.com/aphasia-resource-library/aphasia-types/mixed-transcortical/