Miyofasyal Ağrı Sendromu Nedir?

Miyofasyal Ağrı Sendromu Nedir?

Miyofasiyal ağrı sendromu, kronik bir ağrı bozukluğudur. Bu durumda, kaslarınızdaki hassas noktalara (tetik noktalar) baskı, kasta ve bazen vücudunuzun görünüşte ilgisiz kısımlarında ağrıya neden olur. Buna sevk edilen ağrı denir.

Bu sendrom tipik olarak bir kas tekrar tekrar kasıldıktan sonra ortaya çıkar. Bu, işlerde veya hobilerde kullanılan tekrarlayan hareketlerden veya stresle ilişkili kas gerginliğinden kaynaklanabilir.

Neredeyse herkes kas gerginliği ağrısı yaşamış olsa da, miyofasiyal ağrı sendromuyla ilişkili rahatsızlık devam eder veya kötüleşir. Tedavi seçenekleri arasında fizik tedavi ve tetik nokta enjeksiyonları bulunur. Ağrı kesici ilaçlar ve gevşeme teknikleri de yardımcı olabilir.

Semptomlar

Miyofasiyal ağrı sendromunun belirti ve semptomları:

  • Kasta derin, ağrıyan ağrı
  • Devam eden veya kötüleşen ağrı
  • Kasta hassas bir düğüm
  • Ağrı nedeniyle uyumakta zorluk

Ne Zaman Bir Doktora Görünmeli

Geçmeyen kas ağrınız varsa, doktorunuzdan randevu alın. Neredeyse herkes zaman zaman kas ağrısı çeker. Ancak dinlenme, masaj ve benzeri kişisel bakım önlemlerine rağmen kas ağrınız devam ederse, doktorunuzdan randevu alın.

Nedenleri

Yaralanmalardan veya aşırı kullanımdan sonra kaslarınızda sıkı kas liflerinin hassas alanları oluşabilir. Bu hassas alanlara tetikleme noktaları denir. Bir kastaki tetik noktası, kas boyunca gerginliğe ve ağrıya neden olabilir. Bu ağrı devam edip kötüleştiğinde, doktorlar buna miyofasiyal ağrı sendromu diyorlar.

Risk Faktörleri

Miyofasiyal ağrı sendromuna, kaslarınızdaki tetik noktaları tetikleyen kas gerginliği gibi bir uyarıcı neden olur. Kas tetik noktası riskinizi artırabilecek faktörler şunları içerir:

  • Kas yaralanması: Akut bir kas hasarı veya sürekli kas stresi, tetik noktalarının gelişmesine neden olabilir. Örneğin, gergin bir kasın içindeki veya yakınındaki bir nokta tetik noktası haline gelebilir. Tekrarlayan hareketler ve kötü duruş da riskinizi artırabilir.
  • Stres ve kaygı: Sık sık stres ve endişe yaşayan kişilerin kaslarında tetik noktaları geliştirme olasılığı daha yüksektir. Bir teori, bu insanların kaslarını sıkma olasılığının daha yüksek olabileceğini, kasları tetik noktalarına duyarlı bırakan bir tür tekrarlanan gerginlik olduğunu savunuyor.

Komplikasyonlar

Miyofasiyal ağrı sendromuyla ilişkili komplikasyonlar şunları içerebilir:

  • Uyku problemleri: Miyofasiyal ağrı sendromunun belirti ve semptomları geceleri uyumayı zorlaştırabilir. Rahat bir uyku pozisyonu bulmakta zorlanabilirsiniz. Ve eğer gece hareket ederseniz, bir tetik noktasına basıp uyanabilirsiniz.
  • Fibromiyalji: Bazı araştırmalar, miyofasiyal ağrı sendromunun bazı insanlarda fibromiyaljiye dönüşebileceğini düşündürmektedir. Fibromiyalji, yaygın ağrıya sahip kronik bir durumdur. Fibromiyaljili insanların beyinlerinin zamanla ağrı sinyallerine daha duyarlı hale geldiğine inanılıyor. Bazı doktorlar, miyofasiyal ağrı sendromunun bu süreci başlatmada rol oynayabileceğine inanıyor.

 

Kaynakça: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/myofascial-pain-syndrome/symptoms-causes/syc-20375444