Mola Nasıl Verilir

Mola Nasıl Verilir

Çocuğuzun uygun molalar vermesini sağlamak, sakinleşmesine ve iyi davranışlar öğrenmesine yardımcı olacak yararlı bir araç olabilir.

İşte Amerikan Pediatri Akademisi’nden bazı ipuçları:

Mola vermenin temelleri

1. Önce çocuğunuzu uyarın, "Durmazsan mola alırsın."

2. Davranışı adlandırın (yani, "vurma").

3. Çocuğunuzun, yatak odası veya oyun odası değil de, bir odanın köşesi gibi sakin bir yere geçmesini sağlayın.

4. Zamanlayıcıyı başlatın – her yaş için 1 dakika ekleyin. Örneğin:

  • 2 yaşında = 2 dakika
  • 3 yaşında = 3 dakika
  • 4 yaşında = 4 dakika
  • 5 yaşında = 5 dakika

5. Çocuğunuz moladan çıkarsa, molaya geri dönmesini sağlayın. Mola sırasında bir öfke nöbeti yaşarsa, tehlikeli bir durum olmadığı sürece bunu görmezden gelin.

6. Zamanlayıcıyı yeniden başlatın. Bitene kadar "kalması" gerektiğini ona açıklayın.

Zamanlayıcıyı atlamalı mıyım?

En az 3 yaşında olan çocukların, kendi mola sürelerini saymalarına izin verilebilir. "Molaya git ve kendinizi hazır ve kontrol altında hissettiğiniz tekrar yanıma gel" diyebilirsiniz. Bu, zamanlayıcının yerini alabilir ve çocuğun öz yönetim becerilerini öğrenmesine ve uygulamasına yardımcı olabilir. Bu strateji aynı zamanda daha büyük yaştaki çocuklar ve gençler için de işe yarayabilir.

Yetişkinler de mola alabilir

Bir çocuğun davranışını düzeltmek zor ve bazen de sinir bozucu olabilir. Stresli veya kontrolden çıkmaya başlarsanız, kendiniz için bir mola süre ayarlayabilirsiniz. Önce çocuğunuzun oyun parkı, beşik veya yatak odası gibi güvenli bir yerde olduğundan emin olun. Ardından, müzik dinlemek, kitap okumak veya meditasyon yapmak gibi rahatlatıcı bulduğunuz bir şeyi yapmayı deneyin. Sakin hissettiğinizde, çocuğunuzu kucaklayın ve yeniden başlayın.

Hatırlamanız gerekenler:

Büyükanne ve büyükbabalar ve diğer bakıcılar da molaların nasıl çalıştığını öğrenebilirler. Tüm disiplin araçlarında olduğu gibi, önemli olan molayı durdurmak istediğiniz davranış için her seferinde aynı şekilde kullanmaya çalışmaktır. Ancak, bu molaların çok fazla kullanılabileceğini unutmayın. Çocuğunuzun davranışını düzeltmek için diğer olumlu yolları da deneyin. Daha fazla fikir için çocuk doktorunuzla konuşun.

Kaynakça: https://www.healthychildren.org/English/family-life/family-dynamics/communication-discipline/pages/Time-Outs-101.aspx