Molalar Etkili Bir Disiplin Tekniği Olabilir

Molalar Etkili Bir Disiplin Tekniği Olabilir

Birçok ebeveyn mola stratejilerinin işe yaramadığına dair endişelerini dile getirmektedir. Bununla birlikte, uygun şekilde uygulandığında, molalar çocuklarda sorunlu davranışları yönetmek için yararlı bir araç olabilir. Bir ceza yerine mola kullanmak, çocuklara bedenlerini ve düşüncelerini kendi kendine düzenlemelerini ve kendilerini sakinleştirmeleri için bir durumdan nasıl sıyrılacaklarını öğretmenin bir yolu olarak görülebilir. Molalar doğru yapıldığında etkili bir disiplin tekniği olabilir.

Etkili molalar için bu ipuçlarını uygulamayı deneyin:

  • Çocuğunuza, mola gerektiren fiziksel olmayan davranışlar (bağırmak) için bir uyarı verin. Üçe kadar saymak, çocuklara uygunsuz davranışlar sergilediğini öğretmek için etkili bir araç olabilir, bu da devam etmeyi seçmeleri durumunda mola almalarına neden olur. Fiziksel olarak agresif davranışlar için, çocuklar derhal molalara gönderilmelidir.
  • Yer. Molalar, bir çocuğun duvara bakan bir sandalyede ya da tercihen dikkat dağıtan şeyleri sınırlayan bir odada yapılmalıdır. Ebeveynler genellikle çocukları eğlenceli olabilecek odalarına yerleştirir. Mola dünyasında, sıkıcı şeyler daha iyidir.
  • Çocuk mola aldığında, göz teması veya sözlü açıklamalar gibi sosyal ilgi göstermeyin.
  • Bazen, ebeveynlerin çocuklarını oturmaları için uyarmaları gerekebilir. Bu, çocuğunuzun mola sandalyesine fiziksel olarak yönlendirilmesini veya bir nöbetçi gibi sandalyesinin önünde durmasını içerebilir. Unutmayın, çocuğunuz mola aldığında hiçbir sosyal dikkatte bulunmayın.
  • Bir zamanlayıcı kullanın. Zamanlayıcıyı çocuğun görüş alanı içinde bir yere ayarlayın, ancak erişemeyeceği bir yere koyun. Önemli bir kural, zamanlayıcının ayarlanacağı dakika sayısını belirlemek için çocuğunuzun yaşını kullanmaktır (5 yaş 5 dakika olacaktır). Bununla birlikte, çocuk sakin olduğu ve olumsuz davranış sergilemediği süreçlerde mola süresi kısa olabilir. Anahtar, çocukların tüm mola süresinde kalmalarının gerekmemesidir. Bu, çocuğunuza rahat, hazır ve önceki ortamlarına yeniden entegre olabileceklerini belirlemenin onlara bağlı olduğunu öğretecektir. Çocuğunuz zamanlayıcı dolduktan sonra öfke nöbeti davranışlarını göstermeye devam ederse, zamanlayıcıyı aynı süre için yeniden ayarlayın.
  • Mola bittikten sonra, çocuğunuza bir düzeltme davranışı yapması (daha önce atılan oyuncakları toplama) talimatını verin veya hedef almış olduğu kişiye (örneğin, el) yönelik bir tür pro-sosyal davranış göstermesini isteyin (sarılmak, özür dilemek).

Molalarda Kullanılabilecek Ekstra İpuçları

Öğretilecek alternatif davranışları düşünün. Tüm sorunlu davranışların altında yatan şey bir işlevdir. Çocuğunuzun hatalı davranışı için belirli tetikleyiciler tanımlandıysa, onlara istediklerini elde etmenin uyarlanabilir yollarını öğretin.

İyi olduklarında onları yakalayın. Çocuklar dikkati sever, bu yüzden uygun davrandıklarında onları övmek için her türlü çabayı gösterin. Çocuklarınızın iyi davranışlar için açılan, ancak kötü davranışlar için kapalı olan bir anahtar gibi olduğunuzu öğrenmelerini sağlayın

Kaynakça: https://www.nspt4kids.com/parenting/time-outs-discipline-done-right/