Mükemmeliyetçi Olan Çocuğunuza Yardım Edebilmeniz İçin 10 Fikir

Mükemmeliyetçi Olan Çocuğunuza Yardım Edebilmeniz İçin 10 Fikir

Bazı çocuklar okulda ve okul dışında yaptıkları her şey konusunda çok endişe duyuyorlar, başarılı olmaları için kendilerine aşırı bir baskı yapıyorlar ve başarısız olduklarında tamamen dağılıyorlar. Mükemmeliyetçi olan çocuklar genellikle başarının ne demek olduğuna dair çarpık bir vizyona sahiptirler. Zor bir sınavda yalnızca bir soruyu kaçırdıktan sonra reddedilme korkusu duyabilirler. Standartlara ulaşmak için çok yüksek, hatta imkânsızı yapmak isteme eğilimindedirler ve bu standartlara ulaşmak için ellerinden geleni yapma sözü verirler.
 

Hem akademik hem de ders dışı başarıya büyük önem veren bir toplum olsak da, sadece sınıfla veya oyun alanıyla ilgili beceriler çocukların geliştirmesi gereken beceriler değildir. Çocuklar ayrıca başarısızlıkla nasıl başa çıkacaklarını da öğrenmelidirler. Birçok ebeveyn, çocuklarını başarısızlık yaşamalarına karşı koruyarak yardımcı olduklarını düşünürler, ancak bu iyi niyetli ebeveynlerin gerçekleştiremedikleri şey, gerçekten yaptıklarının, çocuklarının başa çıkmaları gereken becerileri geliştirmelerini engelledikleridir. Yaşam boyunca kaçınılmaz olarak ortaya çıkan hata ve başarısızlıkların çokluğunun nedenlerinden biri de budur.

Mükemmeliyetçilik, yeme bozuklukları, anksiyete bozuklukları ve kendine zarar verme gibi zihinsel sağlık bozuklukları ile bağlantısı nedeniyle de endişe verici olabilir. Mükemmeliyetçilik ve bu tür rahatsızlıklar söz konusu olduğunda doğrudan sebep ve sonuç ilişkisi kurmak zor olsa da, mükemmeliyetçiliğe yönelik bir eğilim, bir çocuğun sağlıklı başa çıkma becerilerini öğrenmesi konusunda yardıma ihtiyacı olduğunu yetişkinlere göstermelidir. Bir çocuk büyük bir zihinsel sağlık bozukluğundan muzdarip olmasa bile, sürekli olarak ısrarcı davranma, çocuğu sürekli endişelendirir ve hayal kırıklığına uğratır. Buna ek olarak, bir çocuk her zaman okulda mükemmellik göstermekle ilgilenirse, sadece eğlenebileceği zamanları kaçırır.
 

Çocuğun mükemmeliyetçi doğasını tamamen değiştirmek zor olsa da, yetişkinlerin daha iyi bir denge bulmasına yardımcı olmak için yapabilecekleri ve kendileri için çok zor olmayan birçok şey vardır. Aşağıdaki fikirleri göz önünde bulundurun:

  1. Mükemmel olma baskısı sıklıkla çocuğun kendisinden geliyor gibi görünse de, çocuğunuza verdiğiniz mesajları değerlendirin. Çocuğunuza yüksek derecelerin ya da ödüllerin sizin için önemli olmadığını söyleseniz bile, bu tür başarılar hakkında her zaman övündüğünüzü duyarsa ve görürse, onları eve getirmeye devam etme konusunda büyük bir endişe hissedebilir. Çocuğunuzun sevginizin koşulsuz olduğunu ve okulda yapılanlara bağlı olmadığını anlaması gerekir. Başkalarına yardım ettiği zamanlar gibi sizi gururlandırdığı başka yollara da dikkat edin.
  2. En iyi olmak yerine, yeni materyal veya yeni bir beceriyi öğrenmenin önemine odaklanın.
  3. Çocuğunuzun düşüncesindeki hatalı veya sağlıksız mantığı ele alın. Mükemmeliyetçi çocuklar, “Bu sınavda 100 alamazsam, o zaman aptal oluyorum.” gibi ya hep ya hiç düşüncesiyle hareket ederler.
  4. Çocukların hata yapmasına izin verin. İstenirse küçük yardım ve destek sağlayın, ancak yapıcı geri bildirimlerle rahat edebilmeleri için çocukların gerçekten kendi işlerini yapmalarına izin verin. Çocukların kendi işlerini yapmalarına ve hata yapmalarına izin vermek, yalnızca dış dünyaya her zaman mükemmel bir cepheyle bakmaları için baskı hissini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda onlara sizin yardımınız olmadan kendi başlarına başarılı olabileceklerine dair güven verir.
  5. Evinizde “Herkes hata yapabilir.” gibi bir klişe söz kullanılabilir. Önemli olan, bir dahaki sefere öğrendiklerimizi uygulamamızdır.
  6. “Endişelenme, bu sınavdan yüksek alacağını biliyorum, her zaman yaparsın!” gibi yorumlarla okuldaki endişeyi ortadan kaldırmaya çalışmayın. İyi niyetleriniz olsa da, çocuğunuz bu gibi yorumları statüsünü korumak için daha fazla baskı eklemek olarak yorumlayabilir. Bunun yerine, notun ne olduğu önemli değil, dersi öğrenmek için yeterli çabayı göstermesinin önemli olduğunu söyleyin.
  7. Çocuğunuz okulda çok fazla zaman harcıyorsa, çocuğunuzun çalışmayı bırakması ve biraz rahatlaması için bir zaman belirleyin. Durumu çocuğunuzun öğretmenine açıklayın ve çocuğunuza ne öğretmeye çalıştığınızla ilgili yardım isteyin.
  8. Mükemmel olma baskısı, çocuğunuzun kendine saygı duyduğu tek yer olan okulundan (veya mükemmeliyetçiliğin sergilendiği diğer alanlardan) kaynaklanabilir. Çocuğunuzun kimliğine ilişkin düşüncelerini, katılması için puanlama veya rekabet içermeyen aktiviteler bularak anlamasını sağlayın. Fazla zamanlama konusunda dikkatli olun ve çocuğunuzun zamanı sadece rahatlamak için kullanmış olduğundan emin olun.
  9. Çocuğunuzun en iyi olmayacağı aktiviteler bulun. Başarısız olmanın nasıl hissettirebildiğini öğrenmesine yardım edin. Aktiviteyi durdurmasına izin vermeyin, çünkü bu aktiviteler çocuğunuz için zorlayıcı ya da rahatsız edici olabilir.
  10. Bir dizi hatadan sonra başarılı olan gerçek kişilerin veya karakterlerin rol modellerini sunan kitaplar ve filmler bulun. Mükemmeliyetçi standartlara uymamak ve çocuğunuza hataları nasıl idare edeceğini göstererek siz de iyi bir rol model olun. Ne yaptığınızı ve çocuğunuzdan bir şeyleri nasıl öğrendiğinizi gösterin. Kendi değer duygunuzu yalnızca çocuğunuzun başarısından elde etmediğinizden emin olun.

Kaynakça
: https://www.education.com/magazine/article/perfectionism/

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                        +90 (533) 165 60 94