Müzik Derslerinin Çocuklara Faydaları

Müzik Derslerinin Çocuklara Faydaları

Çocukların aldığı müzik dersleri genellikle yanlış anlaşılıyor ve değersiz görülüyor. Birçok okul müzik derslerini değersizleştiriyor ve ebeveynler de özel müzik derslerinin fayda sağlayıp sağlamayacağını merak ediyor. Entelektüel bir dünyada müzik dersleri için para ödemeye gerek kalmazken eğer bu ders için para ödemekseniz haklı olarak çocuğunuzun alacağı eğitimin faydalarını merak edebilirsiniz. Burada, çocukların okulda veya okul dışında müzik derslerinden iyi bir şekilde yararlanmalarının yollarını paylaştık.

Zekâ

Plato “Çocuklara müzik, fizik ve felsefe öğretirdim ama öğrenmenin temel anahtarı olduğu için en önemlisi müziktir.” demiştir.

Bu, tartışılamaz bir sanatsal konu olmasına rağmen bir enstrüman çalmak ve müziği anlamak, kalıpları tespit etme ve bağlantıları tanıma, hızlı düşünme gibi birçok öğrenme becerisini gerektirir. Zamanını müzikle geçiren çocuklarda, IQ ve akademik performanstaki artışın belirginliği şaşırtıcı değildir. Müzik derslerine katılan çocuklar daha yüksek seviyelerde dil temelli akıl yürütme, olayları planlama ve organize etme becerileri göstermektedir.

Bağımsız öğrenme

Müzik derslerine katılmak öğrenme süreci için yaralı olmanın yanı sıra bağımsız öğrenmeyi de teşvik eder.

Heyecanla enstrümanlarını çıkarıp boş zamanlarında çalmaya devam eden çocuklar yönledirilmeye ihtiyaç duymadan öğrenme becerisine sahip olabileceklerdir.

Tutku

Bu öğrenme sevgisi, çocuğun çalmayı öğrendiği enstrümana olan sevginin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu an, ilk kez çalacak her çocuk için heyecan verici bir andır ve eğer bu teşvik edilir ve devam ettirilirse müzik ve sanat tutkusuna dönüşecektir.

Müzik dersleri, zengin bir yaşam sürmenin önemli bir parçası olan bu tutkuyu hem doğrulayabilir hem de besleyebilir.

Yaratıcılık ve İfade

Çocuklar için müzik derslerinin bir diğer büyük yararı da yaratıcılığı ve kendini ifade etme becerisini çocuklara öğretmesidir.

Boya, boya fırçası veya kalem ve kağıt gibi müzik aletleri yeni sanatsal eserlerinin ve etkileyici mesajların anahtarıdır. Kendinizi ifade etmek için doğru yollara sahip olmak önemlidir ve müzik bunlardan bir tanesidir. Aynı zamanda müziğin tek evrensel dil olduğu gerçeğini unutmadan söyleyelim.

Kaynakça: https://www.kidsinthehouse.com/blogs/roz1/benefits-of-music-lessons-for-kids