Neden Değişemediğinize Dair 3 Neden

Neden Değişemediğinize Dair 3 Neden

Çoğu insan değişmek ister, ancak kendilerini tekrar tekrar aynı şeyi yaparken bulurlar. Bu sizin döngünüz ise, merak etmeyin, yalnız değilsiniz. İşte aynı davranışları tekrarlıyor olmanızın 3 nedeni:

 

1. Otomatik pilotta ilerliyorsunuz.

Karar veren kişinin “siz” olduğunu düşünüyor olsanız bile, çoğu zaman davranışlarınız sadece fiziksel olarak bağlantılı bir modeldir. Bu fiziksel modeller ise bir süre sonra alışkanlık haline gelir. Yani bu, davranışlar alışkanlık halini aldığında, davranışları ikinci kez düşünmeden yaptığınız anlamına gelir. Bilinçaltınız bu alışkanlıkları sizin için işler, tabii bunun bir bedeli vardır. Bilinçaltı alışkanlıkları işlerken siz seçim hakkınızı kaybedersiniz. Ancak dikkatinizi topladığınızda farklı bir tepki vermeyi bilinçli olarak seçebilirsiniz. Otomatik pilotta olup olmadığınızı bilmiyorsanız, kendinize şu soruları sorun: Sıklıkla düşünceler içinde kaybolur musunuz? Ani duygusal tepkiler verdiğinizde sıklıkla pişmanlık duyar mısınız? Farklı bir şekilde yapmak isteyip başaramadığınızda çaresiz hissediyor musunuz?

2. Gerçek değişim sırasında, gün içerisinde rahat olduğunuzu kabul edin.

Bu bir çok insan için zor çünkü bir durum konusunda aşırı mutsuz olmanın farklı bir şekilde davranmayı istemek yani değişmek için yeterli olduğu düşünülüyor. Alışkanlıklarınızın üstesinden gelmek için onları olumsuz olarak görseniz bile, size birçok yönden hizmet ettiklerini bilin. Otomatik pilottaysanız, evliliğinizdeki boşluğu, nefret ettiğiniz işi ya da ailenizle olan bağlantı kopukluğunuzu anlayamazsınız. Çünkü otomatik pilot, hayatınızdaki rollerinizi, tüm bu bahsedilen olaylarla gelen duygularla yüzleşmeden yerine getirmenize yardımcı olur. Gününüzün tam olarak nasıl geçeceğini biliyor olmak içsel rahatlık sağlar. Fakat kendinizi her zamanki gibi rahat hissetmek için düşük performans gösterdiğiniz gerçeğiyle karşı karşıya kalırsanız, uzun süredir göz ardı ettiğiniz duyguları ele alma konusunda kendinize değişiklik yapma imkanı sunarsınız.

3. Bedeninizi aklınıza tanıtın.

Akıl ve beden arasında kopukluk yoktur, ancak çoğu insan için birbirinden tamamen habersizdir. Değişim istiyorsanız, farkında olarak bu ikisi üzerinde çalışmalısınız. Yani, her gün beden ve zihinsel sağlığa önem vermeniz gerektiği anlamına geliyor. Zihin uygun beslenmeye, meditasyona, farkındalığa ve düşüncelerin üzerine durulmasına ihtiyaç duyarken; beden, en çok tercih ettiğiniz şekliyle (yoga, yürüyüş, vs.) fiziksel çalışmalara ihtiyaç duyar. Zihin ve beden ile birlikte yapılan uygulamaların uzun süre yapılması halinde, bir süre sonra sezginizi geliştirirsiniz ve bedeniniz ne zaman yorulduğunu ya da daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyguğunu size söylemeye başlar. Zihniniz ise ne zaman stresli ya da ne zaman dengelenmiş olduğunu söyler.

Kaynakça: https://yourholisticpsychologist.com/3-reasons-why-you-cant-change/

Bu çeviri Klinik Psikolog Sezil Tombul tarafından yapılmıştır.
Klinik Psikolog Sezil Tombul’dan randevu almak için: 0216 456 42 42 – 0533 165 60 94