Neden Sınıflandırma Üzerine Çalışıyorsun?

Neden Sınıflandırma Üzerine Çalışıyorsun?

Sınıflandırma, nesnelerin, kelimelerin veya benzer özelliklere dayalı eylemlerin gruplandırılmasıdır ve becerilerin temelindedir. Sınıflandırma matematik, fen bilgisi, okuma gibi akademik alanlarda, hemen hemen her yerde ortaya çıkacaktır. Öyleyse, birileri neden bu temel beceri üzerinde bir öğrenci çalışmasına sahip olduğunuzu anlamıyorsa ne yapabilirsiniz?

Sınıflandırma, Dil İşleme Hiyerarşisindeki yapı taşlarından biridir. Bu hiyerarşinin, müdahaleler ve terapi için başlangıç ​​noktalarını belirlemede son derece yardımcı olduğunu biliyoruz. Öğeleri sınıflandırma yeteneği, çocukların dillerini anlamaya ve geliştirmeye devam etmeleri için gereken öncelikli bir beceridir. Beyinimiz küçük yaşta yeni bilgileri sıralamaya, düzenlemeye ve önceki deneyimlerle bağdaştırmaya başlar. Çocuklar, öğretmenlerine bir hikayede hangi karakterlerin bulunduğunu sınıflandırırlar (öğrencinin her karakter için olası olumlu karakter özelliklerini tanımlamasını ve daha sonra benzer özelliklere sahip tüm karakterleri gruplandırmasını gerektirir) ve öğeleri gruplayabilmelerinin farklı, somut yollarını anlarlar.

 

Bana sınıflandırmayı neden çalıştığımı sorduklarında, insanlarla yapmayı sevdiğim bir alıştırma:

“Gözlerinizi kapatın ve kendinizi bir markette hayal edin. Çalışanların koridordan aşağıya inip her şeyi yeniden düzenlediklerini görüyorsunuz. İstediğiniz kola artık eski standart yerinde değil! Ne yaparsınız?” Onlara düşünmeleri için bir dakika veriyorum. Büyük olasılıkla tüm kırmızı kutular için koridoru tarayacaksınız, çünkü bunun istediğiniz kolanın ana rengi olduğunu biliyorsunuz. Bunları gördükten sonra, beyaz yazı ile kırmızı kutulara bakabilirsiniz. Bu sizi doğrudan özlemini çektiğiniz kolaya götürmediyse, ne istediğinizi bulana kadar kutulardaki yazı tipine bakarsınız. Her adımın beynin hangi bilgiye ihtiyaç duyduğunu tanımlamasını gerektirdiğini ve ardından cevabını alana kadar bilginin bir yerde toplanmasına ve daraltılmasına yardımcı olmak için tüm benzer öğeleri gruplandırmaya devam ediyorum.

Bu süreç dil bozukluğu olmayan bir insan için birkaç saniye sürüyor çünkü beyinleri bu görevi uygun şekilde yerine getirmek için kurulmuş. Bu sürecin akıcı hale gelmesi için öğrencilerimizin yardıma ihtiyacı var. LaTourette ve Waxman tarafından yapılan bir araştırma, küçük çocuklara bir kategoriden sadece iki etiketli örnek sunmanın nesne kategorizasyon sürecini başlatmak için yeterli olduğunu ve kategorilerine etiketlenmemiş öğeleri eklemelerini sağladığını göstermiştir.

Sınıflandırma öğretimi alâka düzeyleriyle başlar. Evdeki bir ortam içindeyseniz, bildiğiniz yiyecekleri, oyuncakları, giysileri, temizlik malzemelerini sınıflandırmakla başlayabilirsiniz. Akademik bir ortamdaysa okulda görecekleri şeyleri sınıflandırmanızı öneririm.

Okul araç gereçleri, yiyecek (belki de kafeteryasında sunulanlara odaklanarak), spor salonunda veya teneffüste oynayacakları oyunlar gibi gruplar olabilir.

Bir dahaki sefere birileri neden bir öğrenciyle sınıflandırmaya çalıştığınızı sorduğunda, onlara markette ne yapacaklarını sorun.

Kaynakça: http://www.thespeechbubbleslp.com/2019/02/why-are-you-working-on-categories.html