Neden Yabancıların Bebeğinizi Öpmelerine İzin Vermemelisiniz?

Neden Yabancıların Bebeğinizi Öpmelerine İzin Vermemelisiniz?

Kimse tombul bebek yanaklarının cazibesine karşı koyamaz. Çok yumuşak, çok yuvarlak, çok mükemmel ve öpülmeye açıklar. Fakat konuya diğer açıdan bakıldığında, farklı insanların değerli bebeğinizi öpmesine izin vermeniz aslında küçük çocuğunuzun sağlığını tehlikeye atabilir.

İngiltere Doncaster’da bir anne olan Claire Henderson, son zamanlarda herpes virüsünden meydana uçuklarla hastaneye yatırılan bebeğinin resimlerini yayınladı. Ne yazık ki, bebek dudaklarının yakınından öpülmüştü ve doktorlar herpes virüsünü çenesinde, yanaklarında ve dudaklarında buldu.

Bildiğimiz gibi, uçuklara herpes virüsü neden olur ve birçok insan farkında olmadan herpes virüsünü taşır. İki farklı herpes virüsü vardır:

  • Oral herpes virüsü (HSV-1)
  • Genital herpes virüsü (HSV-2)

Hastalık Denetim Merkezlerine göre, popülasyonun yarısından fazlası oral herpes virüsü versiyonunu taşmaktadır. Üç aylıktan küçük bebekler virüse karşı savaşamaz ve bu ölümcül sonuçlara neden olabilir.

Herpes ve Bebekler

Amerikan Pediatri Akademisi (APA), bebeklerde uçukların ciddi hastalıklara neden olabileceği konusunda insanları uyarmaktadır. Daha büyük çocuklar ve yetişkinler için herpes virüsü sadece seyrini yapabilir, uçukları yeniden uyandırabilir ve sonrasında bitebilir. Ancak bebeklerde, özellikle yenidoğanlarda herpes, her zaman hastaneye yatmayı ve uygun tedavileri gerektirir.

HSV-1 formundaki virüs, bebeğe Henderson’ın hikayesinde olduğu gibi öpüşme yoluyla geçebilir. HSV-2 formundaki virus ise, doğum sırasında anneden bebeğe geçebilir. Yenidoğanlarda virüs karaciğere, akciğerlere, merkezi sinir sistemine, deriye, gözlere ve ağza saldırabilir.

APA, ilaç ve uygun tedavi ile bile herpes virüsünün ciddi hastalıklara ve hatta ölüme neden olabileceği konusunda ebeveynleri uyarmaktadır. Unutulmaması gereken bir nokta da, bir kez herpes virüsünü alan kişi yaşamı boyunca bu virüsün taşıyıcısı olacaktır.

Henderson kendi çocuğunun fotoğrafları yayınladı çünkü herpes’in basit öpücüklerle bir bebeğe yayılma tehlikesi hakkında hiçbir fikri yoktu; diğer ebeveynleri belirti ve semptomlar konusunda uyarmak istedi.

APA’ya göre, bebeklerde herpes virüsü belirtleri ve semptomlarından bazıları şunlardır:

  • Kaşıntı           
  • Ateş
  • Yaşamın ilk ayında bebeğin göz kapaklarında veya gözlerinde tahriş
  • Şişmiş bezler
  • İştah kaybı

Henderson, diğer ebeveynleri herpes virüsünün bebeklere karşı olan tehlikeleri konusunda uyarmak adına yaptığı bir açıklamada şunları yazdı:

Uçuklar bir bebek için ölümcül olabilir. Bir bebek bunlara sahip olursa, bu durum karaciğer ve beyin hasarına neden olabilir ve ölüme yol açabilir. Bunun korkutucu olduğumu biliyorum, ama eğer arkadaşım bana bundan bahsetmemiş olsaydı, kız çocuğum şuan çok ağır hasta olabilirdi. Belirtileri erken fark ettim ve onu hastaneye götürdüm. Şimdi üç gündür bir hastanedeyiz ve gidecek iki tane daha hastanemiz var. Çok şanslıydı, tüm testleri temiz bir şekilde geri döndü. Kimsenin yenidoğan bebeğinizi öpmesine izin vermeyin, kişide virüs yokmuş gibi görünüyor olsa bile, nüfusun neredeyse % 85’i bu virüsü taşır ve birisi herpes virüsüne sahipse, bebeğinizden uzak durmalarını mutlaka isteyin. Konuştuğum herkes bunu daha önce hiç duymamıştı ve bu yüzden kızımın hikayesini paylaşmanın, bu hafta yaşadıklarımızı başkalarının yaşamasını engellemek adına bir farkındalık yaratmanın önemli olduğunu hissettim.

VeryWell’den Son Bir Söz

Herkesin vücudunda uçukları olan ve çocuklarının veya yenidoğanlarının etrafında olan aile üyeleri vardır. Yani, bu uyarılar kesinlikle önemlidir. Neyse ki Pediatri, herpes virüsü ile enfeksiyonun bebekler için oldukça nadir olduğunu belirtmektedir.

Fakat unutmayın ki hiçbir zaman çok güvende olamazsınız. Bebek öpücüklerini ev sınırları içinde tutun ve uçuklarınız varsa veya yüzünde uçuğu olan birini görürseniz, bebeğinizi öpmemesini ona mutlaka söyleyin.

Kaynakça: https://www.verywellfamily.com/letting-people-kiss-your-baby-284403