Nöropatik ve Kronik Sırt Ağrıları Hakkında

Nöropatik ve Kronik Sırt Ağrıları Hakkında

 

Nöropatik ağrılar diğer ağrı türlerinden oldukça farklıdır. Kişi bir kemiğini kırarsa, ağrı sinyalleri sinirler yoluyla travma bölgesinden beyine iletilir. Bununla birlikte, nöropatik ağrıda, ağrı sinyalleri sinirlerin kendisinden kaynaklanır.

 

Nöropatik Ağrı Nasıl Gelişir?
Pek çok durumda gelişebilir. Sinirler bir yaralanma veya travmaya cevap verdikten sonra acı çeker veya işlevsiz hale gelir ve ağrıya aşırı duyarlılık sağlar. Ardından sinirler, yaralanma iyileştiğinde bile hatalı ağrı sinyalleri gönderebilir. İlk yaralanma periferik veya merkezi sinir sisteminde ortaya çıkabilir.

Nöropatik ağrı veya nöropati kronik bir durumdur, yani ortadan kaybolmaz. Bunun yerine, ağrı hastalık süreci haline gelir. Duyusal periferik nöropati ve periferik nörit terimleri bazen periferik sinirleri etkileyen nöropatiyi tanımlamak için kullanılır.

İnsanların %7 ila 10’unun nöropatik ağrıları olduğu tahmin edilmektedir. Bu makale nöropati ve kronik sırt ağrısını ve bu iki durumun nasıl ilişkili olduğunu incelemektedir.

Sırt Ağrısı Ne Zaman Nöropatiye Neden Olur?
Nöropati, sinirleri sıkıştıran veya zorlayan herhangi bir ağrı türünden kaynaklanabilir. Örneğin fıtıklaşmış bir disk yakınındaki bir sinire baskı yapabilir ve ağrıya neden olabilir. Sırt veya omurga kaynaklı nöropatik ağrılar şunları içerebilir:

 

  • Bacaktan yayılan kronik ağrı (lomber radikülopati veya siyatik)
  • Koldan yayılan kronik ağrı (servikal radikülopati)
  • Ameliyattan sonra yavaş yavaş başlayan ve devam eden ağrı, genellikle başarısız olan sırt ameliyatı sendromu olarak adlandırılır.

 

Diyabet ve bölgesel ağrı sendromu, nöropatinin ortak nedenlerindendir. Ek nedenler arasında yaralanma, hastalık, enfeksiyon, toksinlere maruz kalma ve madde bağımlılığı sayılabilir. Nedeni tam olarak belirlemek her zaman mümkün değildir.

Erken Tedavi Neden Önemlidir?
Erken tedavi önemlidir, çünkü semptomlar erkenden ele alınmazsa ileride daha agresif bir tedavi gerekebilir.

Zaman geçtikçe ciddi bir ağrıya maruz kalmak, merkezi sinir sisteminin daha duyarlı hale gelmesini sağlayan değişikliklere neden olabilir.

Diğer kronik ağrı türlerinde olduğu gibi tedavideki gecikmeler de diğer sağlık problemlerini daha muhtemel hale getirebilir. Depresyon, anksiyete, uyku zorluğu ve aktivitelere katılamama, tedavi edilmemiş nöropati ile ilgili bazı sağlık sorunlarıdır.

Kaynakça
https://www.spine-health.com/conditions/chronic-pain/all-about-neuropathy-and-chronic-back-pain