Ödevler İçin Rutin Oluşturmak

Ödevler İçin Rutin Oluşturmak

Dikkat sorunları veya yürütücü işlevlerle ilgili sorunları olan çocuklar genellikle ödevlerini tamamlanmada zorluk yaşarlar. Yürütücü işleyişiyle ilgili çeşitli konular, aşağıdakileri içeren günlük işleri tamamlama becerisiyle ilgili endişelere yol açar:

  • Görevi başlatma
  • Organizasyonla ilgili endişeler
  • Zaman yönetimi
  • Geçiş güçlüğü

Çocuğumun ödev yapması için en uygun zaman ne zamandır?

Çoğu zaman çocuklar eve geldiklerinde okul çalışmalarına ara vermek isteyeceklerdir. Ödev yapmadan önce bir süre oynamak istiyorlar. Aslında çocuğun eve döndüğünde hemen ödeve başlamasını tavsiye ederim. Araştırmalar, dikkat sorunu ve yürütücü işlevleri zayıf olan çocukların görevler arasında geçiş yapmakta zorlandığını göstermiştir. Çocuğun bir ara vermesi ve daha sonra ödevlere dönmesi muhtemelen zor olacaktır. Bunun yerine, çocuğun hafif bir atıştırmalık almasını ve hemen çalışmaya başlamasını tavsiye ederim.

Ödev alanını nasıl yapılandırmalıyım?

Organizasyon ya da materyal eksikliği, yürütücü becerilerdeki zayıf işleyişin ayırt edici özelliğidir. Bunu göz önünde bulundurarak, çocuğun çalıştığı ödev ortamının olabildiğince organize ve yapılandırılmış olmasını şiddetle tavsiye ederim. Ödevin yapılacağı belirli bir masa olsun. Odadaki dikkat dağınıklığına sebep olabilecek faktörleri asgari düzeye indirin ve masayı olabildiğince temiz tutun. Çoğu zaman, çocuğun odasında ödevlerini tamamlaması bir felakete dönüşebilir. Çünkü çocuğun ilgisini ev ödevinden uzak tutan çok fazla dikkat dağıtıcı unsur vardır. Mümkün olabilecek en az dikkat dağıtıcı faktörlerle aile üyelerinden uzakta sessiz bir oda seçmek en iyisidir.

Çocuğumla zaman yönetimi üzerinde nasıl çalışırım?

Ebeveynler genellikle çocuğun zaman yönetimi veya görevlerin ne kadar sürmesi gerektiği hakkında hiçbir fikri olmadığını belirtir. Genellikle ebeveynlerin, çocuğa bir görevin ne kadar sürmesi gerektiğini algıladığını tahmin ettirmelerini öneririm. Çocuğa zaman ayırın ve işin ne kadar süreceğini düşündüğü ile aslında ne kadar sürdüğü arasındaki farkı sağlayın. Ertesi gün, çocuğun tekrar görevin ne kadar süreceğini tahmin etmesini sağlayın. Çocuk tahminden uzaklaşırsa, bir önceki geceki verileri çıkarın ve tahminini düzenlemek isteyip istemediğini sorun. Çocuk, görevlerin ne kadar sürmesi gerektiğine dair gerçek bir fikir geliştirmeye başlayana kadar bunu devam ettirin.

Bunlar ödevleri olabildiğince yapılandırılmış tutmak için birkaç ipucudur. Çocuğun ödevlere hemen başlamasına yardım edin, çünkü bu alışkanlık görevlerin başlatılmasına ve talepler arasında sorunsuz bir geçişe yardımcı olacaktır. Dikkat dağıtıcı unsurları ve görev dışı davranışları sınırlamak için odayı ve masayı olabildiğince düzenli tutun. Görevlerin ne kadar sürmesi gerektiğini belirlemeye yardımcı olarak zaman yönetimi konusunda çocuğunuza rehberlik sağlayın.

Kaynakça: https://www.nspt4kids.com/parenting/setting-routine-homework/