Ödevlerini Yaparken Çocuğunuzu Desteklemek İçin 8 İpucu

Ödevlerini Yaparken Çocuğunuzu Desteklemek İçin 8 İpucu

1. Dikkat dağınıklığını en aza indirin: Çocuğunuzun ödevine odaklanmasını mümkün olduğunca kolaylaştırın. Televizyonu açık bırakmayın ve telefonları, tabletleri ya da oyuncakları ödev yaptığı ortamda bulundurmayın. Oldukça sade bir masa ve ortamda ödev yapmasını sağlayın. Bu, dikkat dağılmasını önlemekle birlikte çocuğa ödevin bir öncelik olduğunu gösterecektir.

2. Bir ödev ortamı oluşturun: Bir ödev ortamı belirlemek, çocuğunuz için bir rutin oluşturmanıza yardımcı olur. Ödevlerini çantalarından çıkarmaları, yapıp bitirmeleri ve tekrar çantalarına koymaları gerektiğini zamanla öğreneceklerdir.

3. Çocuğunuzun yeteneklerini bilin: Bazı çocukların oyun oynamaya başlamadan ve zaman kaybetmeden önce hemen eve gelmeleri ve ödevlerini yapmaları gerekir. Bazı çocuklar da okulda geçen uzun saatlerin ardından bir dinlenmeye ihtiyaç duyarlar ve ödevlerine başlamadan önce evde biraz dinlenirler. Çocuğunuzu tanımaya çalışın ve onu uygun zamanda ödev yapması için teşvik edin.

4. Ödevleri gerçek dünyaya bağlayın: Çocuğunuz ödevlerinin sıkıcı olduğundan şikâyet ediyorsa, öğrendiklerini okul dışında nasıl kullanabileceğini anlatın ve hatta uygulamalı gösterin. Bu, onun sadece motivasyonunu arttırmakla kalmaz, aynı zamanda bu yıl neler öğrendiğini ve geçen yıl öğrendiği şeyleri nasıl geliştirdiğini görmesini de sağlar.
 

{!GALLERY}