Öfke Nöbeti İle İlgili Neler Yapılmalı?

Öfke Nöbeti İle İlgili Neler Yapılmalı?

Öfke nöbetiyle uğraşmaktan daha yorucu bir şey var mı? Çocuğunuzun çığlıklarını duymaktan, kontrolünü kaybetmesinden ve üzülmesini durduramamaktan daha çaresiz hissettiren bir şey var mı? Bu duyguların nereden geldiğini öğrenirseniz neler yapabileceğinizi bilebilirsiniz.

Öfke Nöbetinin Sebepleri

En sık görülen öfke nöbetleri çocuğun duygularını ifade etme ve kontrol etmedeki yetersizliğinden kaynaklanır. Bir şey onun canını sıkmış olabilir -yanlış şekilde kesilmiş bir sandviç, kırılmış bir pastel boya- yine de öfke nöbetinin nedeni bu değildir, bunlar sadece tetikleyicidir. Çoğu zaman, en dipte saklanan bir kök neden vardır. Yorgunluk, açlık, sinirlilik durumu öfkeyi ateşleyen şeylerdir.

İyi haber, öfke nöbetinin sebeplerini önleyebilmeniz veya değiştirebilmeniz ve böylece sinir krizinden kaçabilmeniz, süresini veya yoğunluğunu azaltabilmenizdir. Tabii ki her zaman değil! Ancak çocuğunuz öfke nöbeti geçirdiğinde, altında yatan sorunların ne olduğunu belirlemeye çalışın. Bu sorunu çözdüğünüzde çocuğunuzun sakinleşmesine ve ilerlemesine yardımcı olma konusunda daha çok şansınız olacak.

Öfke Nöbetlerini Azaltma ve Sonlandırma

Tetikleyici nedenler için ne kadar titizlik gösterdiğiniz önemli değildir, çocuğunuz hala öfke nöbeti yaşayabilir. Bu yolda karşılaşacağınız tümseklerle başa çıkmak için yapabileceğiniz şeyler var. İşte birkaç fikir:

Çocuğunuza Seçenekler Sunun

Çocuğunuza yaşamında daha fazla seçenek sunarak öfke nöbetlerini azaltabilirsiniz. Bir öfkeyi tetikleyebilecek, “Parktan gidiyoruz, hemen!” ifadeleri kullanmak yerine, “Gitmeden önce son bir kez kaymak ister misin?” gibi ifadelerle bir seçenek sunun ve hedefinize mutlu bir tavırla ilerleyin.

Yakınlaşın Ve Net Olun

Çocuğunuz sizi duymadığında veya sizi anlamadığında, genellikle öfke nöbeti geçirebilir. Bunun yerine, çocuğunuzun seviyesine inin, gözlerine bakın, kısa ve net bir istek yapın. Bu, çocuğunuzun sizi tam olarak anlamasını ve size uyabilmesini sağlar.
 

{!GALLERY}