Öfke Nöbetini Ele Almak İçin 4 İpucu

Öfke Nöbetini Ele Almak İçin 4 İpucu

Marketteyken çocuğumun öfke nöbetinin tam ortasında ve çevredekilerin “Bu çocuk da kimin?” tepkilerine hiç maruz kaldığımı soracak olursanız, kızım iki yaşlarındayken, böyle bir şey yaşadığımı söyleyebilirim. O zamanlar elimden geldiğince çabalıyordum ama yıllar içinde öfke nöbeti ile başa çıkmak için birkaç ipucu öğrendim. Çocuğunuz bunu yalnızca sizi utandırmak için yapıyor gibi görünüyor olabilir ancak çocuğunuzun ihtiyacı olan şey sizinle bağlantı kurmak istemesidir. Duygularıyla nasıl başa çıkacaklarını öğrenmeleri gerekir ve ebeveynlerin de nasıl onlara yardımcı olmaları gerekir. Öfke nöbetlerini sık geçirmek çocuklar için korkutucu olabilir ancak öfke veya hayal kırıklığıyla nasıl başa çıkacaklarını öğrenene kadar bu sorunu yaşayacaklardır.

 

Öfke nöbeti halka açık bir yerde başladıysa:

 

  • Sessizliğinizi Koruyun. Çocuğunuz için doğru davranışı modelleyeceğinizi unutmayın.
  • Bağlan ve Yönlendir. Nöropsikiyatrist Dr. Daniel Siegel ve ebeveynlik uzmanı olan Dr. Tina Payne Bryson, çocuğunuzun geçirdiği öfke nöbetinde işe yarayan ve yaramayan duygular hakkında konuşuyorlar. Öncelikle çocuğunuzun duygularını kabul edin, (bağlan) çocuğunuzu rahatlatın. Bağlandıktan sonra, iki seçenek sunarak yönlendirme yapın. Örneğin, 3 yaşındaki çocuğunuza, sakinleştiği zaman yemek, market alışverişi vb. aktivitelere devam etmeye hazır olup olmadığını sorabilirsiniz. Bağlantının bir görevi çocuğun duygusal deneyimlerini tanımlamaları için onlara gereken kelimeleri vermektir. Bu da, sağlıklı bir öz düzenlemeye ve duygusal zekâyı geliştirmeye yardımcı olur. Bazen bağlantıya siz ebeveynin cevabı gerekli olabilir. Harekete geçerek daha fazla yanıt vermeniz gerekiyorsa, çocuğunuzun neyi yanlış yaptığını veya markette alışveriş yaparken o şekerin olmadığını söyleyebilirsiniz.
  • Sakin Cevaplar Kullanın. Çocuğunuzun mevcut durumu hakkında konuşabilecek kadar sakinleşmesini beklemeniz her zaman önemlidir. Çocuğunuzun öfke nöbetinin uzun sürmesine izin verirseniz, kesinlikle korkunç bir ebeveyn olmazsınız. Vazgeçmeyin çünkü çocuğunuzun öfke nöbetinin çok uzun sürdüğünü hissediyorsunuz. Unutmayın, çocuğunuz hayal kırıklığıyla ve öfke nöbetleriyle baş etmenin yeni bir yolunu öğreniyor ve bu biraz zaman alacak. Çocuğunuza şefkatle cevap vermeniz ve onlara beklentinizi sakin bir şekilde belirtmeniz önemlidir.
  • Çocuğunuzun Güvende Olduğundan Emin Olun. Tüm öfke nöbetleri elbet sona erer. Herhangi bir yerde birkaç saniye ile birkaç dakika arasında sürebilirler. Çocuğunuza sizinle birlikte güvende olduklarını ve sizinle ilgili hayal kırıklıklarını / duygularını konuşabilecekleri fırsatlar sağlayın. Tutarlı olmaya devam edin ve çocuğunuza büyümek için sevgi dolu, güvenli bir ortam sağlayın. Şimdi, duygularıyla başa çıkmalarını öğrenmelerine yardımcı olma zamanı.
     

Kaynakça: https://learningchildblog.com/2017/02/22/4-tips-for-handling-temper-tantrums/