Öfke Nöbetleri Bu Yüzden Artıyor!

Öfke Nöbetleri Bu Yüzden Artıyor!

Alışveriş merkezindeyken çocuğunuz bir anda öfke nöbeti geçirebilir. Bu da herhangi bir ebeveyn için stresli ve utanç verici bir durum olabilir. Onları susturmak ve mağazadan olabildiğince çabuk çıkmak için, birçok ebeveyn çocuklarına şeker veya telefonlarını oynamaları için verir. Bir dahaki sefere vermeyeceklerine söz vererek “Sadece bir kez!” diyorlar.

 

Çoğu ebeveyn bunun ideal bir davranış yönetimi stratejisi olmadığını itiraf etse de, hepimiz umutsuz zamanların umutsuz önlemler gerektirdiğini anlayabiliriz. Bir öfke nöbetinde bunları vermek her seferinde incitmez, değil mi? Maalesef bu düşünce yanlıştır. Her verdiğiniz an aslında çocuğunuzun bu davranışlara tekrar tekrar devam etmesini sağlamak için mükemmel bir yoldur. Davranış psikologları buna değişken aralıklı pekiştirme diyorlar. Bu, birinin öngörülemez bir programda güçlendirildiği veya ödüllendirildiği anlamına gelir. Bunun mükemmel bir örneği, bir oyun makinesidir. Oyun makineleri ve otomatlar çok bağımlılık yapar çünkü makinenin ne zaman bir şeyler vereceğini asla bilemezsiniz. 2. turda veya 200. turda her an kazanabilirsiniz. Bunun nadiren gerçekleştiğini bilmek sizi oynamaktan caydırmaz. Aslında, birçok başarısız denemeden sonra bile devam etmenizi sağlar. Bir çocuğun davranışını değişken bir şekilde güçlendirdiğimizde ise, bir oyun makinesinin versiyonu gibi oluruz. “Annem çığlık attığımda bana her zaman şeker vermiyor, ama bazen olduğunu biliyorum. O zaman daha yüksek sesle bağırsam belki kazanabilirim! ” gibi düşünebilirler.

 

 

Ne yazık ki, değişken şekilde güçlendirilmiş davranışlardan kurtulmak en zor şey olabilir. Bir çocuğu davranışları için ödüllendirmeyi bıraktığımızda, muhtemelen istediklerini elde etmeleri için umutsuz bir şekilde daha da kötü davranmaya başlayacaklardır. Buna “sönme patlaması” denir. Davranış zamanla geçecek olsa da yorucu olabilir. İşte üstesinden gelmek için bazı ipuçları:

 

Öfkenin Kontrol Edilmesi Hakkında İpuçları

 

  • Önceden uygun bir ödül teklif edin. Kötü bir davranışı durdurmak için onlara şeker ya da telefon vermek yerine, bu sorunu sadece sorunlu davranışlarda bulunmazlarsa alacaklarını söyleyin. Uzun bir yolculuk olacaksa, yanlış davranmadan geçirdikleri her zaman için küçük ödüller sunun. Davranış ve ödülün, zor duruma veya ortama girmeden önce konuşulduğundan emin olun ve bir söz verdiyseniz, sözünüzü tutun.
  • Onları iyi gözlemleyin! Birçok çocuk sıkıldıkları veya dikkat çekmek istedikleri için toplum içinde öfke nöbeti geçirebilirler. Doğru bir şekilde davrandıklarında çok övgü ve dikkat verin. Onlara tam olarak ne yaptıklarını söylediğinizden emin olun!
  • Olumsuz pekiştirmeyi anında uygulayın. Çocuğunuzun davranışının pekiştireç kaybetmeyi hak ettiğini düşünüyorsanız, bunun olaydan hemen sonra veya çok kısa bir süre sonra uygulanabilecek bir şey olduğundan emin olun.
  • Ebeveynliğinizden emin olun! Çocuğunuz çığlık atarken etrafınızdaki insanlardan size değişik bakışlar olacaktır.Uyguladığınız şeylerin iyi davranma anlamına gelmek zorunda olmadığı bilgisini aklınızda bulundurarak güçlü kalın!

 

 

Kaynakça:https://nspt4kids.com/parenting/this-is-what-happens-when-you-give-into-tantrums/

 

 

 

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için:

+90 (216) 456 42 42
+90 (533) 165 60 94