Öğrenci Stresini Hafifletmek ve Dil Becerilerini Geliştirmek İçin Sanat Molaları

Öğrenci Stresini Hafifletmek ve Dil Becerilerini Geliştirmek İçin Sanat Molaları

New York’taki Riverview Okulu’nda öğrenciler kendilerini çeşitli şekillerde ifade etmek için uzun zamandır sanatla iç içeler. Nia Thomas, MS, CCC-SLP, Konuşma ve Dil Engelli Öğrenciler Öğretmeni (TSSLD) konyla ilgili deneyemini böyle anlatıyor;

New York’taki engelli öğrenciler için devlet okulundaki çalışmalarımızın bir parçası olarak, meslektaşlarım ve ben de sanatı günlük yaşamlarında konuşma ve dil becerilerini geliştirmek, bunları hayatlarına aktarabilmek için kullanıyoruz. Örneğin, “5N1K” sorularını (ne,neden,nasıl vb.) yanıtlamak, yorum yapmak veya tanımlamak için bir sıçrama tahtası görevi görüyor.

Bu işin çoğunu ‘Özel Eğitimde Gündelik Sanatlar’ (EASE) gibi programlarla özel hibe ortaklıkları yoluyla yapıyoruz.

Diğer mesleklerde olduğu gibi, pandemi hiç beklemediğimiz hizmet sunumu zorlukları ortaya çıkardı, tabi ki zorunlu olarak üstesinden gelmek için eğitildik. Bu sebeple, NYC Eğitim Bakanlığı, öğrenci sanatına erişim sağlamak için Modern Sanat Müzesi (MOMA) ile ortaklık yaptığında, öğrenmek için yeni bir çıkış noktası gördük.

Okullarda Sanat Molaları

Okul bölgesinden ve MOMA’dan personel bir pilot program oluşturmak için bizimle çalıştı. Yeni “sanat molaları” etkinliği kapsamında tüm okul topluluğumuza entegre sanatlar tasarladılar. Tüm öğrenciler artık haftalık sanat molaları, mesleki gelişim kursları, bağışlanan sanat malzemeleri ve öğrenciler ve aileleri için programlar aracılığıyla sanatı oturumlara ve sınıflara dahil etme fırsatlarına sahip oluyor.

İletişim bozukluğu olan öğrencilerimizde faydalarını net bir şekilde görüyoruz: uzaktan ve karma eğitimin stres ve kaygısından kurtulma, istendiğinde kendilerini farklı bir şekilde ifade etme şansı ve konuşma dili amaçlarını belirlemenin yeni bir yolu.

MOMA ortaklığı aynı zamanda yaratıcılığın ve sanatın refahımız için önemini de hatırlatıyor. Örneğin, bazen öğrencilerin rahatlatıcı müzik dinlerken “sulu boyama yapmalarına” izin veriyoruz. Bu etkinliği, temel renklerin istenmesini ve tanımlanmasını hedeflemek için kullanıyoruz, bu nedenle ne renk çalışma kağıdı veya boya fırçası istediklerini soruyorlar.

Son zamanlarda öğrenciler oyun hamuru yapmak için etkinlik başlattılar ve talimatları takip ettiler. Öğrencilerden etkinlik boyunca problemleri çözmek için sorular sormaları istendi. Son aşama sorularını yanıtladıktan sonra (ne yaptık, malzemeler neydi, doku, renk neydi vb.) yeni oluşturulan oyun hamurlarını keşfettiler ve geçici heykeller yaptılar.

Okullara Sanatı Nasıl Taşıyabiliriz?

New York dışındaki öğrencilerinizin veya okulunuzun benzer bir programdan yararlanabileceğini düşünüyorsanız, yerel müzelerinizdeki eğitim bölümlerine ulaşmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca, dünya genelinde birçok sanatçı bu tür faaliyetler yürürlüğe koyarak sanal fırsatlarını genişlettiğinden, ülkenin veya dünyanın dört bir yanındaki müzelerle programlar arayabilirsiniz. Özel gereksinimli okullara veya öğrencilere hangi ortaklıkları sunduklarını ve nasıl iş birliği yaptıklarını sorun. Çoğu ortaklık ilişkilisi bir maliyet içerir, ancak finansmanla yaratıcı olmak kolaydır. Hibe aramak ve yerel işletmelerden veya özel hayırseverlerden programlara sponsor olmalarını istemek de dahil olmak üzere birçok bağış toplama fikrini araştırıyoruz.

Benzer şekilde, yerel sanatçıları düzenleyeceğiniz konferanslara konuk olarak davet etmenizi öneriyorum. Pandeminin başlangıcında, hayran olduğum bir sokak sanatçısına sosyal medyadan mesaj attım. The Unapologetically Brown Series’den Johanna Toruño, bir grup öğrencimle çevrimiçi bir soru-cevap yapmayı kabul etti.

Öğrencilerim hedefle ilgili görevleri tamamlayarak etkinliğe hazırlandı: Biri sanatçı hakkında videolar izledi ve bir slayt gösterisi oluşturulmasına yardımcı oldu ve diğeri sorulacak sorular için beyin fırtınası yaptı. Seans çok iyi geçti ve öğrenciler hala Toruño’yu soruyorlar. Geri dönmeyi ve onlara sanatlarını mahallelerine asmak için buğday ezmesi yapmayı öğretmeyi teklif etti.

Öğrencileri, onların çalışmalarını bize ve akranlarına sunmaları için teşvik ediyoruz. Hepimiz için, yaratıcı olmak ve yakınlık kurmak, birbirimizi daha iyi anlamak ve aramızdaki güveni güçlendirmek için bir fırsat.

Pandemide tüm öğrenci ve öğretmenler çeşitli zorluklar yaşadı ama bunların üstesinden gelebilmek ve daha mutlu bir eğitim sağlayabilmek için kalıcı ve yaratıcı çözümler üretebiliriz. Eğer siz de okulunuzda bir sanat etkinliği olması gerektiğini düşünüyorsanız, sayfamızdaki eğitmenlerle iletişime geçebilir, sorularınızı sorup destek alabilirsiniz.

 

Kaynak: https://leader.pubs.asha.org/do/10.1044/2021-0308-student-art-for-stress-language/full/