Öğrencilerin Adlarını Hatırlamak

Öğrencilerin Adlarını Hatırlamak

“Hey, sen” e başvurmak yerine, öğrencilerinizin adlarını öğrenmek ve hatırlamak için bu yazıdaki teknikleri deneyebilirsiniz.
 

Eğitimciler için yaygın bir çıkmazdır; her türlü öğrenciyle yakın çalışmalarına rağmen, yeni öğrencilerle ve yeni sorumluluklarla karşı karşıya kaldıklarında, özellikle okulun ilk haftalarında yeni isimleri her zaman kolayca öğrenemezler. Ve biyoloji, görsel bilgileri ve isimleri beynin ayrı bölümlerinde saklayarak bize yardımcı olmaz.

 

Bazı öğretmenler zor işlere başvururlar. “Hey, Patron!” veya “Seni görmek güzel!” ya da “Sevgili öğrencim nasıl?” gibi cümleler kurarlar. “Bana ismini heceleyebilir misin?” sorusu “J-i-l-l” ile cevaplandırılabilir.

İşte sır: Sahip olduğunuz coşkularınızı alın ve öğrencilerin isimlerine uygulayın.

Kansas Eyalet Üniversitesi psikoloji profesörü Richard Harris’e göre herkesin ilgisini çeken şeyler için iyi bir hatırası vardır. Öyleyse öğrencilerinizle bağlantı kurma ve isimlerini kullanma konusunda fanatik bir ilgi gösterin.

Neden öğrencilerinizin isimlerini öğrenmeniz gerektiğini hatırlayın: Çünkü onları hatırlamak önemlidir. İşte öğrencilerin adlarını hatırlamak için birkaç etkili taktik:

İsimleri Hatırlamak İçin Öneriler

 

  1. İlk haftada birkaç kısa yazılı ödevler verin ve kişisel olarak kağıtları iade ederlerken teslim aldığınızda isme bakıp "Aferin, ….(öğrencinin ismi)" kalıbını kullanın.
  2. Öğrencilerinizin fotoğraflarını çekin. Dersten önce fotoğrafları inceleyin. Öğrenci fotoğraflarını envanterinize ekleyin, böylece yüzleri deneyimler ve ilişkilendirebilirsiniz.
  3. Eşsiz bir fiziksel özellik tanımlayın ve sonra bu özelliği ve öğrencinin adını içeren komik bir cümle düşünün: “Cem’in küçük bir dişi var” gibi.
  4. İşitsel ve görsel hafızanıza yardımcı olmak için öğrencilerinizin isimlerini kullanarak kafiyeli cümleler ya da tekerlemeler oluşturun.
  5. Okulun ilk birkaç haftasında, her gün farklı bir beş öğrenci grubuyla konuşmaya öncelik verin. Konuşma sırasında isimlerini sıkça kullanın.
  6. Öğrencileri sınıfa girerken isimleriyle selamlayın. İsimlerini hatırlayamadığınız öğrencilerden yardım isteyin.
  7. Bir öğrenci size adını söylediğinde, ismini tekrarlayın ve telaffuzunuzun doğru olduğunun onayını ondan alın.

Kaynakça
https://www.edutopia.org/blog/what-did-you-call-me-how-remember-students-names

Dilgem uzmanlarından destek almak ve randevu oluşturmak için: +90 (216) 456 42 42
                                                                                                                 +90 (533) 165 60 94