Öğrencilerin Sosyal İletişim Becerilerini Geliştirme Yolları

Öğrencilerin Sosyal İletişim Becerilerini Geliştirme Yolları

Salgın sırasında çevrimiçi okul ve fiziksel mesafe nedeniyle sınırlı sayıdaki kişi etkileşimi, sosyal ve pragmatik iletişim ihtiyaçları olan çocuklar için özellikle zor olabilir. Zoom uygulaması bazı çevrimiçi sosyal etkileşimler sunar, ancak yüz ifadelerindeki veya hareketlerindeki ince değişiklikleri fark etmek, konuşma başlatmak, konu değişimlerini takip etmek veya sinyal vermek ve birini tanımak ve yeni arkadaşlıklar kurmak için sorular sormak gibi birçok önemli sözel ve sözel olmayan sosyal iletişim becerilerinin öğrenilmesini engelleyebilir.

Çocuklar telepraktis yoluyla öğrenme ve iletişimde birçok ilerleme sağlar, ancak bazıları bu tür hizmet sunumuna uyum sağlamakta zorlanır. Şahsen okula geçerken, dil ve konuşma terapistleri bazı öğrencilerin sosyal ve pragmatik iletişim becerilerinde gerileme yaşadıklarını fark edebilir.

Bu önemli sosyal iletişim becerilerinin gerilemesi, okul performansı, arkadaşlık oluşumu ve özgüven için geniş kapsamlı sonuçlar doğurabilir.

İletişim Ortaklarını Dahil Edin

Dil ve konuşma terapistleri, öğrencilerin kaybolan becerileri yeniden öğretmek için bireysel oturumları kullanmak veya bu becerilerin küçük gruplar halinde uygulamalarını hedeflemek gibi çeşitli şekillerde becerileri telafi etmelerine ve genişletmelerine yardımcı olabilir. Buna ek olarak, bakıcılara, öğretmenlere ve öğrencilere ilgili sosyal etkileşimlerin örneklerini ve gösterilerini ve bunları gün boyunca uygulama fırsatlarını verin.

Bu kritik beceriler geri kazanılıyorsa öğrenciler, öğretmenler ve aile üyeleriyle paylaşılması önerilen bazı etkinlikler şunlardır:

Dili farklı iletişim ortakları ve bağlamları için uyarlama yollarını gösterin. Örneğin, bir oyun oynayın ve çocuğun oyun kurallarını bir bakıcıya, öğretmene, sınıf arkadaşına ve daha küçük bir çocuğa açıklamasını sağlar. Veya amaca bağlı olarak dili değiştirme alıştırması yapın (örneğin, bir talep yayınlamak yerine kibar bir şekilde izin istemek veya istekte bulunmak). Farklı bir şekilde sorulduğunda insanların neden bir şeyler yapmaya daha istekli olabileceği hakkında konuşun.

Dil kullanımı konusunda esneklik göstermek, sosyal (pragmatik) iletişim bozukluğu olan otistik çocukların veya çocukların aşağıdakiler gibi önemli sosyal ve pragmatik iletişim becerilerini öğrenmelerine veya yeniden öğrenmelerine yardımcı olabilir:

 • Sınıf arkadaşıyla öğretmenden farklı konuşmak.
 • Dinleyicinin konuya aşinalığına bağlı olarak, konuşma sırasında ne kadar bilgi paylaşılacağını bilmek.
 • Bir sınıfta, oyun alanında olduğundan daha yumuşak konuşmak gibi yere bağlı olarak farklı konuşma yollarını tanımak.
 • Sınıf arkadaşlarını ve öğretmenleri selamlamak.
 • Bir öğretmenin sorusunu cevaplamak.
 • Evdeki bir kardeşten atıştırmalık istemek.
 • Oyuncakları ve kitapları bir kenara koyma sözü vermek.
 • Sınıf arkadaşı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir soru sormak.
 • Duyguları ifade etmek.
 • İzin istemek.,

İletişim ortaklarını farklı dil kullanımları ortaya çıkacak sorular sormaya veya önerilerde bulunmaya teşvik edin: "Ne yaptınız?" "Arkadaşınıza istediğinizi söyleyin…" "Ne istiyorsun?" "Bana sor…" "Bana anlat…" "Neden böyle hissediyorsun?" "Nasıl hissediyorsun?" "Ne düşünüyorsun?"

Söylenenlere, söylenenden ziyade cevap vermenin önemini vurgulayın. Örneğin, bir öğrenci ifadeleri veya soruları yankılarsa, yankılarını iletişimsel bir amaca sahip olarak kabul edin. Öğretmenlerin ve ailenin, konuşma tonunda yeniden ifade etmeyi ve değişiklikleri teşvik etme yollarını paylaşın. Örneğin, bir çocuk talep ediyorsa, iletişim ortağı şu olup olmadığını sorabilir: "Bunu sormanın başka bir yolu nedir?Beni ikna etmek için ne söyleyebilirsiniz?"

Etkili iletişim için zaman uyumsuz ipuçlarının önemini tartışın. Örneğin, farklı yüzlerin resimlerine bakın ve kişinin nasıl hissedebileceği hakkında konuşun. Bir insanın yüzü söyledikleriyle uyuşmadığında bunun ne anlama geldiğinden bahsedin. İletişim ortaklarının kullandığı farklı hareketleri ve ne anlama geldiklerini tartışın. Bir öğrencinin özel kültürünü ve dilinin belirli sözel ve sözel olmayan iletişimleri de etkileyebileceğini hatırlamak önemlidir.

Öğrencilere Sürekli ve Anlamlı Sohbetlerde Rehberlik Etmek

Öğrencilerin ilginç konuşma konularının bir listesini oluşturmasına yardımcı olun, ardından her konuyu tartışma alıştırması yapın. Konuşma becerileri oluşturmak için komut dosyalarını, sosyal hikayeleri, video modellemeyi, görsel destekleri ve diğer etkinlikleri kullanın. Konuşma ortaklarını soru sormaya ve bilgi eklemeye teşvik edin. Konuşmalar sırasında öğrencilere bir konuda kalmalarını veya iletişim ortağının ipuçlarına göre konuları değiştirmelerini hatırlatın. Konuştukları yere bağlı olarak farklı ses tonları veya yüksek ses tonları kullanmalarını isteyin. Dinleyicilerinin ihtiyaçlarına göre çeşitli yanıt verme yollarını model alın.

Dahil edilmesi gereken diğer önemli beceriler:

 • Karşılıklı konuşmalar sırayla.
 • Konuşma konusunu başlatma ve sürdürme.
 • Değişen konular.
 • Dinleyici anlamadığında veya yanlış anladığında başka bir şekilde ifade etmek.
 • İletiye anlam katmak için hareketleri, yüz ifadelerini ve vücut dilini kullanma.
 • Kültürel beklentilere ve iletişim ortakları arasındaki ilişkiye dayanarak konuşurken birine ne kadar yakın duracağının farkında olmak.

Öğrencilerin Hikaye ve Kişisel Düşüncelerini Anlatmalarına Yardımcı Olun

Bir öğrencinin bir hikayeyi sırayla anlatmasına yardımcı olmak için bir hikaye ana hattı kullanın. Öğrencilerin eve döndüklerinde gün boyunca farklı deneyimler hakkında konuşmalarına yardımcı olmak için okul gününün bir şablonlarını sağlayın.

İster uzaktan ister şahsen hizmet sunsun, sosyal (pragmatik) iletişim zorlukları olan öğrenciler, sosyal iletişimin temel yönlerinde doğrudan öğretimden yararlanabilirler. Hepimizin yaşadığı rutindeki önemli aksaklıkları ve bu tür değişikliklerin öğrenme ve iletişimi nasıl etkileyebileceğini bilmek önemlidir. Dil ve konuşma terapistleri, öğrencilerin evden okula sorunsuz bir geçiş yapmalarına yardımcı olmak için etkili olabilir.


Kaynakça

Bu yazı Diane Paul tarafından yazılmıştır. Orijinal linke buradan ulaşabilirsiniz.