Öğrenme Güçlükleri ve Gelişimsel Bozuklukların Tipleri

Öğrenme Güçlükleri ve Gelişimsel Bozuklukların Tipleri

Çocukluk gelişimi ve öğrenme bozuklukları ile ilgili daha önce hiç olmadığı kadar fazla bilgi olmasına rağmen, hala tam olarak anlayamadığımız birçok şey ve birçok yanlış bilgi var. Doktorunuzun amacı, size ve çocuğunuza öğrenme veya gelişimsel bozuklukları ve bunlar için mevcut olan en etkili tedavileri ve müdahaleleri anlamanız için gereken tüm bilgileri sağlamaktır.

En yaygın öğrenme güçlüğü nedir?

En yaygın öğrenme güçlüklerinden biri, çocuğun okumasını ve anlamasını etkileyen disleksidir. Ayrıca anlama, heceleme ve diğer okuma ve öğrenme yönlerini de etkileyebilir.

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, milyonlarca çocuğu etkileyen başka bir yaygın öğrenme güçlüğüdür. DEHB olan çocuklar görevlere konsantre olmakta zorlanır ve kolayca dikkatleri dağılabilir. DEHB bir çocuğun okulunu, evini veya sosyal hayatını etkileyebilir.

 

Diğer öğrenme güçlükleri şunlardır:

 

  • Diskalkuli
  • Disgrafi
  • İşlemleme bozukluğu.

En yaygın gelişimsel bozukluklar nelerdir?

Otizm spektrum bozukluğu (OSB) yaygın bir gelişimsel bozukluktur. Otizm bir spektrum olduğundan, semptomlar tür ve ciddiyet bakımından değişecektir. Çocuğun etrafındakilerden sosyal ipuçları alma yeteneği etkilenebilir. Otizmli çocuklar yalnız kalmayı veya dokunulmamayı tercih edebilirler. Otizmin tedavisi yoktur, ancak semptomları yönetmenin yolları vardır.

Tedavi seçenekleri nelerdir?

Çocuğunuzun öğrenme güçlüğü veya gelişimsel bir bozukluğu olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzla görüşmeniz önemlidir. Bu semptomları ilaçlarla, tedaviyle, yaşam tarzı ve davranış değişiklikleriyle tedavi etmenin birçok yolu vardır ve doktorunuz çocuğunuz için en iyi tedavi seçeneklerini belirlemek adına sizinle birlikte çalışacaktır.

Çocuğunuzun öğrenme güçlüğü veya gelişim bozukluğu ile ilgili sorularınız varsa ve çocuğunuzun bu gecikmelerden birinin dahi belirtilerini göstermesi halinde destek ve tedavi seçenekleri için başvurabileceğiniz bir çocuk doktorunuzun olması önemlidir. Sonuçta, aileniz ve doktorunuz, çocuğunuzun mümkün olan en iyi yaşamı sürdürmesine yardımcı olacak şekilde oluşmuş bir ekiptir.

Kaynakça: http://www.kidsandteenspc.com/blog/post/types-of-learning-and-developmental-disabilities.html