Öğretme ve Çevrimiçi Terapide Sevginin Dönüşümsel Gücü

Öğretme ve Çevrimiçi Terapide Sevginin Dönüşümsel Gücü

Öğretme ve Çevrimiçi Terapi Sevgisi
 

Öğretmenler ve yüz yüze veya çevrimiçi terapi uygulayanlar, birçok zorluğunun ortasında, yaptıkları işi nasıl seveceklerini hatırlamaları gerekir. Bu sevginin öğrencilerinin deneyimleri üzerinde önemli sonuçları olacaktır. Kritik soru şudur, çevrimiçi terapi sağlama ve öğretme sevgisi nasıl geliştirebilir?

1. Hayat Boyu Gelişme Modunda Olmanın Keyfini Çıkarın

Öğretmenler ve terapistler genelde “Öğrenmeyi çok seviyorum ve öğrencilerim bana her gün yeni bir şey öğretiyorlar” derler. Neden bir öğretmen olmak ya da çevrimiçi terapi sağlamak isteyebilirsiniz? Çünkü öğrencileriniz sayesinde kariyerinizi sürekli bir öğrenme aşkı geliştirerek geçirirsiniz.

Öğretme ve çevrimiçi terapi söz konusu olduğunda, metodolojinizde ne öğreteceğinizi ve hangi becerilere sahip olmanız gerektiğini iyi bilmelisiniz. Dolayısıyla, yeni bilgi veya teknikler öğrenmekten hoşlanıyorsanız, yeni ders planları oluşturmayı veya çevrimiçi terapi seanslarınıza hazırlanmayı seveceksiniz.

Öğrenciler için eğlenceli ve teşvik edici dersler ve çevrimiçi terapi oturumları yapma kapasitesi, mükemmel öğretmenlerin ve terapistlerin ayırt edici özelliğidir. Ayrıca öğrencilerinize, eğitim ve terapilerini geliştirecek olan bu tutkuyu da aşılamış olacaksınız.

2. Hayat Boyu Etkiniz Olacak

Öğretmen veya terapist olarak, çocuklara sevgi, destek ve yardım sağlayarak dünyada kalıcı bir miras bırakacaksınız. Onlara mutlu olmaları ve üretken yaşamlar sürmeleri için gerekli araçları sağlamak sizin elinizdedir.

Emekli öğretmen Jeaninne Escallier Kato’in dediği gibi, “Büyük öğretmenler, yaptıklarının kim  olduklarını gösterdiğinin farkındadırlar. Öğretimin, olmaları gerektiği kişinin bir uzantısı olduğunu anlamaktadırlar”

Erken çocukluk eğitim müdürü Rebecah Freeling, öğretmenliği şöyle ifade etmiştir; “Öğretmeyi seviyorum çünkü öğretmek, çocuklara, kötü ya da yanlış şeyler yapmadan onları kabul eden birinin deneyimini vermeme izin veriyor. Çoğu zaman çocuklar, özellikle sorunlu çocuklarsa, hayatlarında o kişiye sahip olamıyorlar. Bu yüzden bu kişi olmanın bir onur olduğunu hissediyorum.”

Öğretmenlerin ve terapistlerin yaşadığı muazzam memnuniyet ve doyumu inkar etmek imkansızdır.

Öğretmenlik ve terapistlik oldukça saygın mesleklerdir. Hem sınıf öğretimi hem de çevrimiçi terapi oturumlarındaki tüm zorlukları göz önünde bulundursa bile, birçok öğretmen ve terapist, öğrencilerinde yarattıkları farkı görmenin buna değer olduğunu bilmektedir. Bu kadar çok hayata dokunmak son derece sevindirici bir durumdur.
 

Çocuk Sevgisi

Birçoğu kişi, “Eğitimin temel amacı nedir?” diye sormaktadır. En çok duyulan cevap, kolektif amacın “kolej ve kariyer hazırlığı” olduğudur. Öğrencilerimizin yükseköğretime hazırlanmalarını reddetmek mümkün olmasa da, belki de daha önemli bir amaç vardır ve bu sevgidir.

Neden sevgi?

  • Sevgi Motive Eder

Bu konu oldukça basittir. Öğrenciler bizim gibi, değer verdikleri ve ilgi gördükleri yerlerde olmak istiyorlar. Bir öğretmen yakın zamanda ilk öğrencilerinin bazılarına ulaştı. Onlar, öğretmenin ilk yıllarında öğretmenlik yaptığı ortaokulun öğrencileriydi, şimdi ise yirmili yaşlarında genç yetişkinlerdi. Sevginin sınıfta ne kadar önemli olduğuna dair perspektiflerini duymak istedi.

Sanatçı ve model olan öğrencilerden biri, “Bu öğretmenin beni yatırım yapılacak bir insan olarak ve beni bir birey olarak gördüğü zamanları rahatça söyleyebilirim. Hayatımda, bugün olduğum kişi üzerinde inanılmaz etkileri olarak göze çarpan belki de üç öğretmenim vardır. Bunlar birşeyleri anlamamı ve dinlememi sağladılar. Bana hayatımın önemli olduğunu hissettirdiler.”

“Birisi size bu şekilde yatırım yaptığında, onları gururlandırmak istersiniz. Ancak bunun ötesinde, birisinin potansiyelinize gerçekten inandığını hissettiğinizde, kendinize daha fazla güvenmeye başlarsınız. Kendimden vazgeçmek istediğimde, o çalışmaya devam etmemi teşvik etti.”

Çocuklar ve gençler sevildiğini hissettiklerinde neşeye açık olurlar ve bu sevinç kolayca ölçülemez. Genellikle spektrumun diğer ucunda, “titizliğin” değerinden kaynaklanır. Yine de, öğrencileri imkansız olduğunu düşündükleri şeylere ulaşmak için kendilerini itme potansiyellerinin farkına varmaya neden olan şey sevinçtir.

  • Sevgi Büyüme Zihniyetinin Gelişmesine İzin Verir

Sınıflarda büyüme zihniyetinin öğretilmesi ve modellenmesi şüphesiz ki gerekli olsa da, genellikle yeterli değildir. Büyümeye hazır olmanın yanı sıra, çocukların ve gençlerin hata yapmak için kendilerini güvende hissetmeleri gerekir. Bu, bir matematik problemini hesaplarken hata yapmak veya öz kontrolünü kaybederek saygısız davranmak gibi durumlar için geçerlidir.

Öğretmenlerin ve terapistlerin hataları doğrulamak için yaptıkları asil çabaları esnasında, istemedende olsa öğrencilerin beklentilerinin dışında olan yüksek beklentiler ilettikleri zamanlar vardır. Hesap verebilirliğin mesajını göndermek için sevgi ve kabulün bir arka planının olması gerekmektedir. Öğrenci tarafından gerçek bir özen ve endişe hissedildiğinde, bu zor mesajlar farklı şekilde algılanabilir.

  • Öğretme ve Terapiyi Sağlama Sevgisini Seçin

Belki de eğitim reformları hakkındaki eleştirel görüşmelerden en çok yoksun olan şey, çocuklara olan sevgi ve kendini kendine öğrenme tutkusuna olan tartışılmaz odaklanmalardır. Sevginin sadece bir his olmadığını hatırlamak önemlidir; bu bir karardır.

Her zaman zor günler ve aylar ve hatta bazen planlandığı gibi çalışmayan tüm okul yılları olacaktır. Zorlu zamanlarda geri adım atmak, birkaç derin nefes almak ve yine de öğretimi ve terapiyi sevmek gerekmektedir.

İnsanlar, finansal ücret, saygı veya bu kadar zengin bir şekilde hakedilen tanıma için öğretim ve terapiye ilgi duymazlar. Öğretmenler ve terapistler yapmak istediklerini yaparlar çünkü öğrencilerine yardım etmeyi severler ve yaşamlarına anlamlı katkılar yapmak isterler.

Unutmayın, eğer kalbinizde öğretmeyi ve çevrimiçi terapi sağlamayı sevdiğinizi hissediyorsanız, bu istekten vazgeçmeyin. Öğrencileriniz, öğretmen ve terapist arkadaşlarınız ve topluluğunuz size her zamankinden daha fazla ihtiyaç duymaktadırlar. Yaptığınız işe olan sevginizin yeri asla doldurulamaz.

Kaynakça: https://globalteletherapy.com/teaching-and-online-therapy-transformational-power/