Okuduğunu Anlama ve Hatırlama Nasıl Geliştirilir

Okuduğunu Anlama ve Hatırlama Nasıl Geliştirilir

Okuduğunu anlamayı ve hatırlamayı nasıl geliştireceğinizi öğrenmek, okulda ve günlük hayatta başarınızın anahtarı olacaktır. Ancak yazılı kelimeyi anlamak ve saklamak, dil ve okuma konularında öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler için zorlayıcı olabilir. Neyse ki, bu zorluklar aşılmaz değildirler. Öğretmenler ve veliler, öğrenciler ile birlikte, öğrencilerin okuma ve öğrenmedeki başarılarını artırmak adına bir takım teknikler kullanabilirler.

Okuma Anlayışını Geliştirmek Adına Okuma Öncesi Görevleri Kullanmak

Bir kitabı, makaleyi veya başka bir metni açmadan önce harekete geçin. Eğer parça tarihi bir olayı kapsıyorsa, kendinize bu konu hakkında ne bildiğinizi sorun. Mümkün olduğu kadar çok bilgiyi hatırlamaya çalışın. Geçmişte incelediğiniz ilgili konuları düşünün. Düşüncelerinizi not etmek veya başkalarıyla paylaşmak için birkaç dakikanızı ayırın. İşiniz bittiğinde, gelecek bilgileri işlemeye hazır olacaksınız.

Başlamadan Önce Konuyu Araştırın

Kitapların arka kısımlarında genellikle kitap hakkında bilgiler bulunmaktadır. Elektronik kitaplar için de bunlar genellikle dahil edilir. Ayrıca, birçok kitap giriş bölümü ve yazarların kısa biyografilerini içermektedir. Kitap yayıncılarının web siteleri ve elektronik kitaplar için indirme siteleri de arka kapakta bulunabilir. Bu bilgileri kullanmaktan çekinmeyin. Bilgileri okurken aşağıdaki soruları kendinize sorun:

  • Ne tür bir metin?
  • Hangi yeni bilgileri öğrendim ve ne öğrenmeyi umuyorum?
  • Bu metin bilgilendirici veya eğlenceli, gerçek veya kurgu mu?
  • Bu kitapta ilgimi çeken şey nedir?

Yeni Sözlük Kelimeleri Öğrenin

Yeni bir kitap okuduğunuzda, bilmediğiniz kelimelerinin bir listesini yapın. Kelimelerin anlamlarına bakın ve tanımlarını el yazısı ile yazın. Yanlızca kelimelerin anlamlarını yazıp, basitçe okumayın. El yazısı ile yazılan tanımların hatırlanması çok daha olasıdır. Kopyala ve yapıştır tekniği kolay ve hızlı olsa da, el yazısı beyninizi yavaşlatır ve bilgilerin daha uzun süreli anılar oluşturmak için yeni bir şekilde işlenmesini sağlar.

Materyali Yansıt ve Sorular Sor

Kitabı okurken aklınıza hangi sorular geliyor? Yanıtları bulmak için metni okumaya devam edin. Soru ve cevapları düşünebilir veya not kağıdına not alabilirsiniz. Araştırmalar, el ile not yazmanın, yazma ile ilgili öğrenme güçlüğü olmayan öğrencilerin anlama ve hatırlamalarını artırabileceğini göstermektedir.

Yazma konusunda öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler ise, el yazısı notlarını, anlayışlarını ve hatırlamalarını geliştirmek adına materyal hakkındaki tartışmalarla eşleştirmelidirler.

Ustalığınızı Ölçmek Adına Kendinizi Test Edin

Okuma oturumunuzdan sonra aldığınız noktalar ile kendinizi test edin. Okuduğunuz kısmın ana fikir neydi? Hikayedeki karakterler kimler? Hangi bilgileri öğrendiniz? Onları hatırlamanıza ve konuyla ilgili daha derin bir fikir vermenize yardımcı olması için düşüncelerinizi kendi sözcüklerinizle not edin. Etkileyici yazım sizin için zorsa, daha kısa notlar not alın ve bunları bir arkadaşınız veya ebeveyninizle tartışın.

Son Bir Söz

Okuduğunu anlama, öğrenme güçlüğü olmayan insanlar için bile zor olabilir. Tanısı konulmuş zorlukları olanlar için ise, okuduğunu anlamada ustalaşmak iki kat daha zor olabilir. Ancak, yukarıdaki teknikleri uygulayarak öğretmenler, veliler ve öğrenciler herhangi bir amaç için okuduğunu anlama becerilerini nasıl geliştireceklerini öğrenebilirler.

Kaynakça: https://www.verywellfamily.com/tips-on-how-to-improve-reading-comprehension-2162356