Okul Çağındaki Bir Çocukla Kitap Okumaya Devam Etmek için 5 Neden

Okul Çağındaki Bir Çocukla Kitap Okumaya Devam Etmek için 5 Neden

Çocukların okul çağındaki en büyük gelişim aşamalarından biri okumayı öğrenmeleridir. Sayfadaki o büyülü kelimeleri açtıklarında, tüm dünya onlar için açılmaktadır. Okumaya başlamaları için güzel bir hikaye kitabı ya da Harry Potter gibi bir bölüm kitap serisi olsun, hem küçük hem de daha büyük yaşta olan okul çağındaki çocuklar harika bir kitap seçerken birçok seçeneğe sahiptirler.

Çocukların kendi başlarına okumayı öğrenmeleri ve okuma becerilerini güçlendirmek için kendi başlarına kitap okumaya devam etmeleri önemli olmakla birlikte, çocuklar güçlü okuyucular olsa bile ebeveynlerin onlarla okumaya devam etmeleri iyi bir fikirdir. İşte ebeveynlerin ve çocukların birlikte okumaya devam etmeleri için bazı nedenler.

Kitap Sevgisini Teşvik Etmektedir
 

Okumak aile rutininizin normal bir parçası olduğunda, birlikte akşam yemeği yemek gibi normal bir şey haline gelir. Çocuğunuz sizinle ne kadar çok okur ve kendi kitaplarınızı okuduğunuzu görürse, iyi bir hikayeye dalmayı da o kadar çok sevecektir. Onlarla kitap okuyarak, küçük çocuğunuza ömür boyu sürecek harika bir alışkanlık aşılarsınız.

Daha Fazla Kitap Süresi Ekranlarda Daha Az Süre Geçirme Anlamına Gelir
 

Okumayı programınızın bir parçası haline getirdiğinizde, doğal olarak çocuğunuzun ekran süresinde kısaltmalara neden olacaktır. Ayrıca çocuğunuzun teknoloji cihazlarını kullanarak harcadığı zamanın çevrimiçi matematik oyunları gibi eğitim içeriklerini içerdiğinden emin olmalısınız, bu da her gün kitap okurken zamanını bir ekranda nasıl yöneteceğini bulması (yaşlandıkça ve akademik ve sosyal nedenlerle teknoloji cihazlarına daha fazla zaman harcamak zorunda kaldığında kullanışlı bir beceri) gerektiği anlamına gelir.

Birlikte Vakit Geçirin ve İlişkinizi Güçlendirin
 

Çocuğunuzla iletişim kurmanın en iyi yollarından biri, birlikte iyi bir hikayeye dalmaktır. Birlikte vakit geçirmek ve çocuğunuzla olan bağınızı güçlendirmek için harika bir yol olmakla kalmaz, aynı zamanda okuduğunuz her hikaye hakkındaki tepkilerini, düşüncelerini ve görüşlerini paylaşma şansını da verir. Bu çocuğunuzu düşünmeye, kendi düşüncelerini oluşturmaya ve iletişim kurmaya teşvik edecektir.

Çocuğunuzla birlikte bir şeyler yapmak, bağlantıda kalmanın harika bir yoludur ve bisiklete binmenin veya yürüyüş yapmanın fiziksel olarak formda kalmasına yardımcı olduğu gibi, birlikte kitap okumak çocuğunuzun entelektüel olarak güçlü olmasına yardımcı olacaktır.

Çocukların Önemli Bir Beceri Olan Yüksek Sesle Okuma Pratiklerine Yardımcı Olur
 

Çocuğunuzun okuma becerileri geliştikçe, kitaptaki okuma parçalarını sıra alarak yüksek sesle birlikte okuyabilirsiniz. Bunu yapmak, çocuğunuzun özgüvenini artıracak ve başka insanların yanında okumaya alışkın olmalarına yardımcı olacak ve bu da okul hayatlarında kullanacakları faydalı bir beceri olacaktır. Yüksek sesle okumak, çocukların telaffuzlarını geliştirmelerine, kelime dağarcıklarını artırmalarına ve bir hikayenin daha derin anlamlarına erişmelerine ve  bunları anlamalarına yardımcı olur.

Eğlencelidir
 

Bir yetişkin olmanız, Harry Potter veya Gizemli Benedict Derneği serileri gibi harika çocuk kitaplarının tadını çıkaramayacağınız anlamına gelmez. Çocuğunuzla birlikte harika çocuk kitapları okumanın en büyük avantajlarından biri eğlenceli olmasıdır. Çocuğunuzla birlikte eğlenmenin, sizi ve çocuğunuzu bir araya getirmenin ötesine geçen faydaları vardır: Araştırmalar, çocuklarla oynayan ve eğlenen ebeveynlerin, bir çocuğun daha sonraki hayatında mutlu ve sağlıklı olma şansını artırmanın en iyi yollarından biri olduğunu göstermiştir.

Çocuğunuz ister başlangıç kitaplarında olsun, isterse bölüm kitaplarında uzmanlaşmış kendine güvenen bir beşinci sınıf öğrencisi olsun, birlikte okumak hem çocuklar hem de ebeveynler için birçok fayda sağlamaktadır.

Kaynakça: https://www.verywellfamily.com/reasons-to-read-books-with-a-school-age-child-4106092